3.12.2005

V televizním utkání střílely jen České Budějovice

Žádný vstřelený gól a inkasované branky v oslabení a přesilovce rozhodly o prohře pardubických hokejistů na ledě Českých Budějovic. Branky domácích vstřelili v první třetině Aleš Krátoška a Viktor Hübl. Pardubicím nepomohla ani závěrečná power play.

Tipsport extraliga, 30. kolo, sobota 3.12.2005, Budvar Aréna

České Budějovice

2:0
2:0, 0:0, 0:0
Branky a nahrávky: 4:09 Krátoška (Veselý, Posmyk), 10:52 Hübl. Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) – Kalvoda, Charvát. Vyloučení: 12:11, navíc Mrázek, Snopek a Cetkovský (všichni Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3728. Střely na branku: 26:32. Průběh utkání: 2:0.
České Budějovice: Chábera – Posmyk, Vydarený, Kutlák, Mucha, Kotaška, Jindra – Veselý, Krátoška, Brabenec – Šimánek, Hübl, Sailer – M. Hudec, Vak, Kotrla – Hřebejk, Mertl, Havel. Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Snopek, Linhart, Havíř, Mudroch, Novotný (16. Kántor), Vágner – Sýkora, Hlinka, Blažek – Mrázek, Tvrdík, Cetkovský – Kolář, Koukal, Korhoň – Čaloun, Mikeska, Lubina. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

První třetina v jasném znamení domácích

Hlavní rozhodčí Kurmann ze Švýcarska nasadil hned od začátku zápasu velmi přísný metr. Už v první minutě putoval na trestnou lavici za nebezpečnou hru vysokou holí českobudějovický Krátoška. Nejnebezpečnější střely obránce Vágnera ale pozorný brankář Chábera kryl.

Další vyloučení už postihlo Východočechy. Nejdříve byl za hákování Jiřího Šimánka vyloučen Petr Sýkora a třicet vteřin po něm ho následoval za tvrdý úder do hlavy František Mrázek, který navíc dostal desetiminutový osobní trest. Domácí výhodnou přesilovou hru pět na tři po jedenadvaceti vteřinách využili. Marek Posmyk vystřelil, Adam Svoboda kotouč nekontroloval a Aleš Krátoška měl před zcela odkrytou brankou snadnou pozici – 1:0.

Další vyloučení rychle následovaly – v sedmé minutě šel pykat za nedovolené bránění domácí Josef Jindra. O delší přesilovou hru ale pardubičtí přišli po faulu Jana Snopka, kde ho za chvíli následoval jeho spoluhráč Martin Vágner. Východočeši se tak opět museli krátce bránit dvojnásobné přesilovce, přesto se dokázali dostat do přečíslení dva na jednoho, ale René Vydarený šanci zmařil. Švýcarský arbitr v přísném kurzu pokračoval i nadále a v 10. minutě vyloučil za nafilmovaný pád domácího Petra Sailera. V minutové přesilové hře se ale do žádné šance nedostali.

Jedenáctá minuta opět rozjásala domácí fanoušky. Viktor Hübl se po levé straně dostal do rychlého úniku a před osamoceným Adamem Svobodou nezaváhal. Perfektně provedený bekhendový blafák ukázkově zavěsil – 2:0.

Domácí měli i nadále více ze hry, šance Ondřeje Veselého gól neznamenala, stejně tak jako šance dvojice Krátoška – Brabenec při vyloučení Petra Koukala. Po minutě přesilovka domácích skončila, neboť René Vydarený nedovolený zastavil pardubický útok. Hosté si ale nevypracovali sebemenší šanci. V 15. minutě byl vyloučen další českobudějovický hráč Kotrla, a tak přesilová hra pardubických pokračovala. Dvě velké šance Petra Sýkory ale gól nepřinesly. V oslabení se navíc dokázal až před Svobodu prosadit Michal Hudec, ale Adam Svoboda mu puk skvěle vypíchnul.

Východočechům se příliš nevedlo ani v dalších dvou přesilových hrách, při vyloučení Krátošky a Muchy. Nedařila se jim rozehrávka a přechod do útočného pásma, a tak stav 2:0 zůstal až do konce první třetiny. Rozhodčí stačil za prvních dvacet minut rozdat dvanáct dvouminutových trestů a navrch dva desetiminutové!

Druhé dějství pokazilo zranění domácího Kutláka

Druhá třetina odstartovala další šancí domácích – Brabencovu střelu ale zastavilo ramena Adama Svobody. Východočeši dostali šanci ke zmírnění stavu ve třetí minutě v další přesilové hře, při vyloučení Ondřeje Veselého, do brankových příležitostí se ale probít nedokázali.

Ve 25. minutě fauloval hostující Petr Koukal, pozornou obranu ale českobudějovičtí nepřekonali. Do velké šance se dostali až ve 29. minutě, kdy Kotrla ideálně přenechal na modré čáře kotouč rozjetému Vakovi. Budějovický útočník se řítil sám na bránu, na gólmana Svobodu ale nevyzrál.

O minutu později nebezpečně pálili konečně také hráči mistrovského celku, střely Sýkory a Snopka ale jen minuly Cháberovy tyčky. Pouze o pár vteřin později musel faulovat nadějně rozjetého budějovického útočníka obránce Robert Kántor. Domácí se dokázali pevně usadit v útočném pásmu, ale Adam Svoboda několik velkých příležitostí skvěle pochytal. Vyznamenal se především při Kotrlově střele z blízka a Šimánkově dělovce od modré čáry.

Ve 35. minutě se vyznamenal také jeho protějšek Chábera, který beton vyrazil Kántorovu tvrdou střelu od modré, ale více starostí měli stejně hosté, kterým dělal starost především živě hrající první útok. 38. minuta znamenala velký zmatek před budějovickou brankou – obránce David Havíř tvrdě vystřelil a Chábera musel bránit branku před dotírajícími útočníky.

Další závar před domácí brankou vznikl po tvrdé střele Petra Sýkory. Chábera puk nejdříve vyrazil a následně zalehl. Dotírající pardubičtí útočníci přinesli potyčku Kántora s Veselým a oba tak putovali za katr. Hru čtyři na čtyři ukončilo vyloučení Vydareného. Do velké šance se v přesilovce 4 na 3 dostal pardubický kapitán Tomáš Blažek, který ideální křižnou přihrávku ale netrefil přesně a přesouvajícího Cháberu vážně neohrozil. Také proto i po druhé třetině vedli českobudějovičtí 2:0.

Bez gólu se vyhrát nedá…

Ani ve třetí třetině nedokázal HC Moeller nalézt recept na dobře organizovanou obranu domácího mužstva. Hned v úvodu třetího dějství vyloučil švýcarský rozhodčí v nedlouhém sledu Michal Tvrdík a Jan Snopek. Východočeši se ale ubránili.

Pak mohl hostující tým rozvinout útočnou snahu, pomoci mohla Pardubicím i přesilová hra po faulu obránce Jindry. Ale Moeller výhody nevyužil, minutu po návratu českobudějovického zadáka se ke dvěma nebezpečným šancím dostal Sýkora, ale ani jednou netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

HC Moeller se snažil bojovat a dostat domácí pod vytrvalý tlak. K nějaké šanci, která by se dala označit za stoprocentní, se ale nedostal. Pardubičtí bojovali, ale prostě to nešlo. V klíčových momentech jim přeskočil puk a nebo se do kombinace vložila hůl českobudějovického hráče. Když se nedaří, tak nedaří…

Poslední šanci na zdramatizování utkání měly Pardubice v 57. minutě. Potřetí v utkání šel za katr Josef Jindra, ale snaha v přesilovce nebyla odměněna brankou. Přestože šanci měli Sýkora a nebo Hlinka. Východočeši v závěru chtěli vstřelit alespoň gól, ale k němu jim nepomohla ani více než minutová hra bez brankáře.

Pardubičtí nutně potřebují vyhrát, další možnost mají toto úterý, kdy v domácí aréně přivítají od 18.00 hokejisty Vsetína.

Milan Kupka (České Budějovice): „Viděli jsme souboj týmů, kterým se v minulém kole nedařilo, a o to víc se snažily vydolovat body. Jsme rádi, že se to povedlo nám, přestože máme několik zraněných. Kutláka odvezli s otřesem mozku, Kotaška má nastřelený kotník a problémy má i Veselý.“
Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „O výsledku se rozhodlo již v první třetině, kdy byla hra rozkouskovaná častými přesilovkami. Další průběh jsme srovnali, ale štěstí nám stále není nakloněné. Pokud budeme dále takhle pracovat, určitě se to zlepší.“