21.9.2004

Tři body si odváží Slavia

Ani ve třetím zápase pardubičtí hokejisté na body nedosáhli a podlehli podruhé na domácím ledě, tentokráte Slavii 1:2. V tabulce extraligy Pardubicím zatím patří nelichotivá předposlední pozice. Možnost vylepšit své umístění dostanou hokejisté v pátek, kdy zavítají na led Plzně.

Tipsport extraliga, 5. kolo, úterý 21.9.2004, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

1:2
0:1, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 53:23 Bulis (Snopek) – 17:18 Pálffy (Stümpel, Sup), 32:26 Stümpel (Pálffy). Rozhodčí: Bolina – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. Diváci: 8485. Střely na branku: 40:27. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Dynamo Pardubice: Kameš – Linhart, Mudroch, Snopek, Havíř, Vyhlídal, Čáslava, Novotný, Pácal – Rolínek, Blažek, Lubina – Průcha, Dopita, Koukal – P.Sýkora, Divíšek, Tvrdík – Hejduk, Bulis, Hemský. Trenéři: František Výborný a Jiří Šejba.
Slavia Praha: Franěk – Kučera, Kadlec, Kolařík, Novák, Graňák, Žabka, Pojkar – Sup, Stümpel, Pálffy – Duda, Vašíček, Hruška – Sobotka, Krátoška, Vondrka – Dlouhý, Kopecký, Jaroš. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jiří Kalous.

Začátek patřil domácím

Již úvodní vteřiny zápasu napověděly, že domácí tentokráte nehodlají na nic vyčkávat a vrhli se plnou silou do útoku. Po 20 vteřinách hry sice musel jako první zasahovat domácí Kameš, kterého řádně protáhl dělovkou od modré Novák, ale poté se již slávisté museli soustředit spíše na obranu. Jako první to zprava zkusil Hejduk, hned po něm si za pomoci dvou statistů v dresu Slavie vyzkoušel slalom Aleš Hemský, ale jeho střela skončila jen v náručí Fraňka. Po dvou minutách hry se do ideální pozice mezi kruhy dostal Lubina, ale prostřelit slávistického gólmana nedokázal ani on. Pardubickou útočnou eufórii narušil až rychlý vpád dvojice Vašíček – Hruška do obranného pásma domácích, ale Kamešovy betony sklaply po střele Hrušky včas. Na šance bohatá úvodní pětiminutovka přinesla ještě šanci Hejduka na jedné a Krátošky na druhé straně, ale skóre se nadále neměnilo. Hra se posléze na několik minut uklidnila a na další větší šanci si musela velmi slušně zaplněná Duhová Aréna počkat až do 13.minuty, kdy se poprvé ukázala v akci dvojice Stümpel – Pálffy, ale Kameš byl vynikající. Začal se hrát hokej nahoru dolů a šance střídala šanci. Bombu Petra Sýkory zastavil Fraňkův beton, na druhé straně odzbrojil Dudu až v poslední chvíli Divíšek, jinak by už důrazný útočník dával do prázdné. V polovině 15. minuty namazal v obranném pásmu Krátoškovi Lubina, ale Kameš dokázal srazit betony až neuvěřitelně rychle.

Pálffy se nemýlil

Důležitým momentem první třetiny bylo vyloučení Petra Sýkory, kterému už jinak než faulem zastavit rozjetého Hrušku nezbývalo. Branku mohli dát ale nejprve domácí. Dopita skvěle vypíchl puk, počkal si, až získá najíždějící Průcha dostatečnou rychlost a pak ho nezištnou přihrávkou vybídl ke zteči slávistické branky. Ale i Franěk prokázal dostatečně rychlé betony. Hned vzápětí se při pobytu zámořské formace Slavie poprvé měnilo skóre. Stümpel oslovil křížnou přihrávkou u tyče číhajícího Pálffyho a slovenský kanonýr se i s trochou potřebného štěstí nemýlil – 0:1. Příležitost ke srovnání dostal domácí tým prakticky hned po buly ve středovém kruhu. Pronikajícího Rolínka stáhl Duda a domácí hráli přesilovku. Do největší šance se dostal Snopek, který si sjel na přihrávku Divíška, ale Franěk se štěstím vykopl jeho ránu na tyč.

Slavia vyloučení opět trestala

Nástup do 2. třetiny měli povedenější znovu domácí hokejisté, ale prosadit se gólově nedokázali ani Koukal tečující Snopkovo nahození, ani Hejduk, který nedokázal mezi tři tyče usměrnit střílenou přihrávku Hemského. Pardubice se branky v síti Fraňka dočkaly v polovině utkání, kdy po skrumáži ve slávistickém brankovišti skóroval Blažek, ale bohužel již předtím bylo pískáno. Domácí mohl těšit alespoň fakt, že na trestnou lavici odešel za držení Kučera. Přesilovka se ale domácím vůbec nepovedla a ze zaplněných ochozů se začal poprvé ozývat hvizd nespokojených fanoušků. Jen byla Slavia v plném počtu, okamžitě zahrozila. Vašíček se s pukem na holi natlačil do brankoviště, položil si i Kameše, ten však jeho střelu dokázal ještě fantastickým zákrokem zastavit lapačkou. Vyloučen byl však Bulis za vysokou hůl a vyloučení se ukázalo být osudným. Slovenské dvojici v barvách Slavie stačilo jen několik vteřin, Pálffy našel na levém křídle Stümpela a ten si našel mezírku mezi Kamešovými betony – 0:2. Šokovaní domácí mohli prohrávat hned po vhazování o 3 branky, ale Hruška nebyl tentokráte při zakončení dostatečně důrazný. Psychickou pohodu domácích hokejistů pak dokumentovala šance Blažkova útoku, kdy nejprve Blažek najížděl na Fraňka zleva zcela sám, k dorážce jeho neúspěšné střely se dostal Rolínek a nakonec i Lubina, který byť z úhlu vysoko přestřelil hostující branku. V závěru třetiny měli ještě domácí šanci na korekci při vyloučení Nováka, ale nepřesné přihrávky a problémy přejít s pukem útočnou modrou čáru, hovořily za vše. Na konci přesilovky navíc ujel Novotnému s chutí hrající Pálffy a Novotný neměl jinou možnost, než použít svou hůl k nehokejovému zákroku, za který dostal po zásluze 2 minuty.

Dlouho se nic nedařilo

V dohrávané přesilové hře při vyloučení Novotného rozpoutaly slávisté před Kamešem peklo, ale Sup a po něm ani dvojice Stümpel – Pálffy s ukazatelem skóre nepohnula. Křečovitá snaha domácích o brankový zápis pokračovala, ale domácím odskakoval v rozhodujících chvílích puk od hokejek a byli všude o krůček pozadu. Po Dopitově nabídce se dostal před Fraňka Mudroch, ale jeho střela po zemi neměla naději na úspěch. Přestalo se dařit i zámořské formaci, která přeci jen v první polovině utkání znamenala pro Slávisty mnohem větší hrozbu. Hosté se nikam nehnali, nechali domácí tvořit a spoléhali se na boření hry ve středním pásmu. Největší nebezpečí pro slávistickou obranu znamenal rychlík P.Sýkora, který ve 49.minutě vybojoval další vyloučení hostujícího hráče. Odpočinout si šel Vašíček za podražení. Obrovskou šanci si vypracoval obránce Havíř, který se protáhl do pozice mezi kruhy, ale i jeho střelu pod víko zastavilo Fraňkovo rameno. Ve zbytku oslabení se Slavia v poklidu ubránila a tribunami se začal znovu nést nelichotivý hvízdot. V čase 51:51 fauloval ošklivě kolenem Bulise Kučera a mohl být rád, že rozhodčí Bolina ocenil jeho zákrok jen dvouminutovým trestem. Domácím se ale nic nedařilo a 8485 diváků jen smutně přihlíželo dění na ledové ploše.

Bulis stihl pouze snížit

Když už to vypadalo, že domácím není souzeno vstřelit byť jen čestný úspěch, tak se na modré čáře opřel v končící přesilové hře do puku Snopek a Bulis tečoval jeho projektil milimetrově přesně do levého horního růžku Fraňkovy branky - 1:2. Hokejisté i diváci ožili a najednou bylo v Duhové Aréně znovu o co hrát. Slávisté bránili jen s vypětím všech sil a často jen za cenu zakázaných uvolnění. Nelichotivý hvízdot vystřídalo skandování „My chceme gól!“, ale na zvrat bylo již pozdě. Hosté v závěru skvěle bránili, obrovskou šanci při probíhajícím power play domácích chytil Hejdukovi na brankové čáře vynikající Franěk, ale to již bylo v zápase bohužel vše. Ani zlepšený výkon v závěrečných minutách utkání na výsledku již nic nezměnil. Pardubice zůstávají i nadále bez bodu.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Utkání jsme začali velice dobře, po půlce první třetiny jsme přestali hrát nátlakovou hru, zalekli se a přestali jsme jít tvrdě za vítězstvím. První gól soupeře nás otupil v náporu. Ve druhé třetině jsme se nedostali k tomu, co jsme chtěli hrát. V závěrečné části přišel kontaktní gól bohužel příliš pozdě.“

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): „Jsme spokojeni se ziskem tří bodů. Chci mužstvu poděkovat za bojovný výkon. Největší oporou nám dnes byl brankář Petr Franěk, který podal excelentní výkon a podržel mužstvo, protože Pardubice podaly vynikající výkon a výsledek je pro ně hodně krutý.“