20.12.2007
Michal Vilím

Totální demontáž mistra, Pardubice nadělily Spartě „bůra“

Po včerejším vysokém vítězství v Třinci si hokejisté HC Moeller Pardubice s chutí zastříleli i v dnešním televizním utkání proti Spartě Praha. Tu porazili vysoko 5:0. První gól v utkání vstřelil obratnou tečí Zdeněk Ondřej, poté v první třetině zvyšoval Jiří Cetkovský. Moeller hrál s chutí, na 3:0 zvyšoval Tomáš Linhart. Na něj navázal v polovině zápasu Radovan Somík. Poslední branku do sparťanské branky před návštěvou téměř 10 000 diváků přidal Jaroslav Koma, kterému nabíjel Peter Pucher, jenž v dnešním duelu zaznamenal tři asistence! Vše z branky jistil Ján Lašák, který vychytal páté čisté konto v sezoně.

O2 extraliga, 31. kolo, čtvrtek 20.12.2007, ČEZ Arena Pardubice

5:0
2:0, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 10:09 Ondřej (Havíř), 12:58 Cetkovský (Pucher), 27:22 Linhart (Nikolov), 30:38 Somík (Pucher), 49:16 Koma (Pucher). Rozhodčí: Šindler – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:11, navíc Dragoun, Sivek (oba Sparta) 10 minut osobní trest. Využití: 4:0. Diváci: 9680. Střely na branku: 42:42. Průběh utkání: 5:0.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Šeda, Posmyk, Havíř, Koma, Nikolov, Kolář, Linhart – Rolinek, Hlinka, Pivko – Ondřej, Blažek, Tvrdík – Somík, Pucher, Cetkovský – Starý, Zohorna, Koukal. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Sparta Praha: Altrichter – Ptáček, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Stehlík, Černošek, Tabaček – Becker, P. Nedvěd, Melichárek – Ton, Langhammer, Štrba – Netík, Sivek, Vondráček – Dragoun, Vaic, Hromas. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Moeller využil dvě přesilovky

Očekávaný vánoční šlágr kola v pardubické aréně začal za doprovodu songu z trilogie Pán prstenů. Moeller si přál potvrdit výsledkový vzestup a navázat na export všech tří bodu z Třince a odvézt si zlepšenou formu na švýcarský Spengler Cup. Sparta naopak chtěla napravit debakl, který v minulém kole utrpěla se svým pražským rivalem.

Úvodní pasáž začala vítězným vhazováním Nedvěda nad pardubickým kapitánem Hlinkou. Následně se do první šance utkání prosadil dělovkou sparťan Tabaček a hned po něm Američan ve službách Pražanů Baron Becker.

Ve čtvrté minutě vypíchl po buly domácích v útočném pásmu puk Ton a pelášil na Lašáka, ten ovšem spolehlivě zachytil. Vyloučen byl však Nikolov a několik desítek vteřin na to ještě Posmyk. Sparta tak dostala možnost minutu trvající přesilovky pět na tři. Během této převahy si Pražané vytvořili jen platonický tlak, při kterém stálo za zmínku jen nahození Nedvěda, či hbitá teč Štrby. Sparťanská početní výhoda pokračovala nedovoleným zákrokem Puchera na najíždějícího Netíka. To však bylo ze strany hostů vše.

Následně byl poslán za katr Becker. A první přesilovku si tak zahrál Moeller. A spěšně ji využil. Navrátilec do sestavy a aktuálně druhý centr domácích Blažek zavezl touš do útočné třetiny, rozehrál jej na Havíře, jenž bez rozpaků vypálil. Dráhu puku ještě vylepšil Zdeněk Ondřej a poslal tak Východočechy do vedení 1:0.

Ve dvanácté minutě byl znovu potrestán sparťan. Tentokrát to byl mladý Vondráček. Moeller prokázal, že se mu přesilovky podařilo přes přestávku pečlivě secvičit. Zaúřadovalo ofenzivní duo domácích Somík – Pucher. První z nich projel až za kasu Pražanů, kde bleskově našel hůl Puchera, který adresoval nezištný pas na, mezi kruhy číhajícího, Jiřího Cetkovského, jenž střelou z „jedničky“ znásobil vedení Pardubic – 2:0.

Ve zbytku prvního dějství se kolem levého mantinelu prohnal domácí Tvrdík. Pokusil se rozpohybovat sparťanského gólmana, ale ten jeho švih jistě pokryl. Na druhé straně se k pěkně sehranému přečíslení dostali hosté, ale Sivek síť za vynikajícím Jánem Lašákem netrefil.

Pardubice jasně dominovaly

Před začátkem prostřední třetiny byl oceněn pamětním dresem hokejový matador, mistr světa a asistent reprezentačního kouče v jedné osobě, František Musil. Poté mohly Pardubice dohrát přesilovku, při níž si ovšem šance nevytvořily. Naopak to byla Sparta chtěla gólově odpovědět. Mohlo se jí to podařit hned ve 23. minutě, to by ale Štrba musel lépe mířit.

Na gólový účet ve svůj prospěch chtěli zapisovat také Východočeši. Jmenovitě to byl Somík, který se pěkně pokoušel o bekhendový blafák. Za Pražany testoval pozornost slovenského mága ve službách Moelleru Vaic, ale střelou zblízka neuspěl.

Pět minut před polovinou duelu byl vykázán na trestnou lavici domácí Tvrdík. Sparta si v této přesilovce mnoho šancí nevypracovala, což se hodilo domácím. Po skončení pardubického oslabení se krásně proháčkoval před Altrichtera Pucher a „lubinovským“ vedením puku na bekhendu sice prováhal ideální okamžik ke střele, ale stihl ještě přihrát přes Nikolova Tomáši Linhartovi, jenž projektilem potřetí rozjásal zaplněnou ČEZ Arenu – 3:0.

Ve 30. minutě Moeller využil svou další přesilovku. Při rozehraném vzorci v centru útočného pásma pálil od modré Nikolov. Puk se od brankáře hostů odrazil k Pucherovi, jenž nejdříve trefil jen betony Altrichtera a při opakované příležitosti naservíroval puk, jako na zlatém podnosu, zpoza branky, Radovanu Somíkovi. Ten spolehlivě trefil zcela odkrytou bránu – 4:0.

Jasná výhra pro Východočechy, aréna tleskala vestoje

Třetí třetina započala spíše opatrným hokejem, neboť oba soupeři si byli vědomi, že s výsledkem se již příliš hýbat nebude. První mohl změnit skóre na světelné tabuli příklepem pardubický Blažek a na straně Pražanů raketa s číslem 87 Petr Ton, jeho pokus byl ale velmi nepřesný.

Sparta mohla alespoň korigovat stav utkání ve 44. minutě, kdy vyloučen bek Moelleru Snopek. To by však musela převahu sehrát lépe než tristně. O čtyři minuty později ujel do samostatného nájezdu Petr Nedvěd, ale jeho poměrně povedený blafák Lašák s vypětím sil a betonu pokryl.

Chvíli na to si Sparta zahrála další oslabení. Nejdříve byl za nedovolený zákrok ztrestán Hromas a 23 vteřin poté za ním putoval Sivek. Pardubice si poprvé v zápase vyzkoušely, jak se hraje převaha pět ku třem. Po několikanásobné výměně kotouče mezi Somíkem a Pucherem přihrál druhý jmenovaný na modrou Jaroslavu Komovi, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 5:0.

Před koncem hokejového večera ještě pěkně pálil švihem Vaic s Nedvědem a k dělovce z pozice mezi kruhy se odhodlal Pucher. Oba brankáři byli pozorní a již nedovolili změnu gólového účtu. Pardubice si tak připsaly velmi ceněné tři body a potvrdily vzestup výkonnosti.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Jsme strašně rádi, že se nám podařilo navázat na včerejší utkání. Pro nás to jsou cenné tři body, které jsme si za předvedenou hru zasloužili. I přesto, že jsme opět začali jako v Třinci - oslabením ve třech - a je dobře, že jsme to ubránili. Postavilo nás to na nohy a dalo tvář utkání dále. To, že jsme proměnili čtyři přesilovky, bylo i tím, že jsme se jim v poslední době více věnovali. Ne všechny branky ale dnes byly dílem signálů, některé byly i šťastné.“

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): „K dnešnímu zápasu není moc, co říci. Výsledek hovoří za vše. Přesilové hry byly jedním z klíčových bodů zápasu. Na začátku jsme měli minutu pět na tři a nevytvořili jsme si gólovou šanci. Kdybychom se dostali do vedení, zápas se mohl vyvíjet jinak. To je ale kdyby. Bylo to 5:0 a vše, co bych k tomu řekl, je výmluva. Soupeř přesilovky zvládl, my ne.“