7.1.2018

Tipsport arena přes prohru s Oceláři za bod tleskala

PARDUBICE — Nádhernou hokejovou podívanou mohlo zhlédnout přes osm a půl tisíce fanoušků v pardubické Tipsport areně. Dynamo sice prohrávalo s Oceláři o dvě branky, v závěru ale po snaživém výkonu v celém zápasu dokázalo vyrovnat: nejprve proměnil trestné střílení Jordann Perret, po něm využil svou třináctou trefou v sezoně přesilovku pět na tři Petr Sýkora. O osudu kvalitního duelu nerozhodlo ani prodloužení, které Dynamo dohrávalo v početní převaze. Samostatné nájezdy lépe sedly Ocelářům, kteří proměnili dvě penalty a získali druhý bod.

Tipsport extraliga, 38. kolo, neděle 7.1.2018, Tipsport arena

2:3sn
0:1, 0:0, 2:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 54:09 Perret z trestného střílení (5/5), 55:08 P. Sýkora (Trončinský, Svoboda; 5/3) – 7:43 Roth (Hrňa; 3/5), 44:19 Dravecký (Krajíček; 5/5), rozhodující samostatný nájezd Martin Růžička II. Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 7:9 (3:3, 2:3, 2:2 – 0:1). Využití: 1:1. Diváci: 8639. Střely na branku: 38:17 (13:8, 13:2, 10:7 – 2:0). Srážky: 10:7. Vhazování: 42:36. Blokované střely: 18:11. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Tomáš Rolinek – Šimon Hrubec.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Čáslava, Hrabal, Mojžíš, Cardwell, Ščotka, Holland – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Svoboda, Tomášek, Treille – J. Sýkora, Poulíček, Perret – Bojko, Dušek, Beran.
Oceláři Třinec: Hrubec – Doudera, Krajíček, Roth, Linhart, Musil, Jank, Adámek – Martin Růžička, Marcinko, M. Kovařčík – Hrňa, Vlach, Dravecký – Martynek, Polanský, Adamský – Cienciala, Mikulík, Svačina.

Pardubice díky dvěma výhrám v řadě odskočily svým pronásledovatelům v boji o elitní desítku a další tříbodová výhra by se jim náramně šikla. V cestě ale stál silný Třinec. Poprvé se v pardubické Tipsport areně představila posila z Komety Brno Jakub Svoboda, útočník Patrik Poulíček převzal před utkáním zelenou helmu za prosincové vítězství v Radegast indexu.

Třinec zužitkoval dvojnásobnou přesilovku

Utkání bylo od začátku hodně svižné a pohledné. Dynamo mělo brzo k dispozici přesilovku, ale nevyužilo ji, navíc po jejím konci ujížděli Třinečtí do přečíslení, které Růžička zakončil jen slabou střelou, puk mu sjel z hole. Dynamo se mohlo radovat při dvojité šanci Berana po buly, Hrubec v rozkleku obě střely zastavil.

Skóre se poprvé měnilo v osmé minutě, kdy se Ocelářům naskytla možnost hrát v pěti proti třem. Hrňovu střelu ještě Kacetl vyrazil, na dělovku Vladimíra Rotha do horního rohu branky už ale nestačil – 0:1.

Vyrovnání měl za chvíli první pardubický útok, když Rolinek marně hledal před opuštěnou brankou jednoho ze spoluhráčů.

Pardubický kapitán následně šikovně tečoval střelu od modré a Hrubec musel rychle na zem. Těžký zákrok si třinecký brankář připsal i po dělovce Hrabala, kterou vyrazil do ochranné sítě. Další změnu skóre nepřinesla ani hra ve čtyřech na obou stranách. Dynamo během první třetiny inkasovalo hned dva tresty za příliš mnoho hráčů na ledě.

Střelecká dominance Dynama ke gólu nevedla

Na začátku druhé části byly oba týmy směrem dozadu opatrnější, a tak si brankáři zapisovali snazší zákroky. Příkladem byl Hrubcův zásah proti střele rozjetého Perreta, kterou sice domácí forvard schoval za beka, ale namířil doprostřed branky. Oceláři bez potíží ubránili také další přesilovku Pardubic.

A tak byli blízko ke dvoubrankovému vedení hosté. Martin Růžička dostal hromadu prostoru sedm metrů od branky, jenže střela mu nesedla úplně představ a Kacetl stihl do rány strčit lapačku. Nezdarem skončila také třinecká přesilovka, při níž se Dynamu podařilo několikrát vyhodit kotouč přes všechny čáry.

Třinec paradoxně více hrozil v oslabení, štiplavou střelu vyslal Adamský, poté hosté nezužitkovali přečíslení ve třech proti dvěma. Hra ve čtyřech na obou stranách zase více svědčila domácím a Hrubec měl co dělat s dělovkou Hrabala. V závěru druhé části se neujal ani pokus, který nečekaně tečoval Treille. Dynamu k vyrovnání nepomohla ani výrazná střelecká převaha 13:2.

Pardubice slepenými góly vydřely prodloužení

Start třetí části byl pro Dynamo hodně smolný. Domácí se ihned vrhli dopředu a měli několik příležitostí, v té největší napálil Perret břevno. Navíc ve 45. minutě vystřelil v tísni po ledě Vladimír Dravecký a kotouč prošel Kacetlovi, který zřejmě vůbec nic neviděl, až do branky – 0:2.

Pardubice nic nevzdávaly a na několik střídání zavřely soupeře v útočném pásmu. Dvakrát se do zakončení cpal Tomášek, jenže Hrubec byl stále velmi jistý. Nic s jeho ledovým klidem nenadělala ani dobře mířená rána Mojžíše.

Hrubec odolával až do 55. minuty, kdy se začaly dít velké věci. Při hře ve čtyřech na obou stranách byl faulován unikající Jordann Perret a francouzský útočník následné trestné střílení ranou k tyči proměnil – 1:2.

Krátce po vhazování vyhodil Jank kotouč do hlediště a Dynamo, které už v tu chvíli bylo kompletní, dostalo k dispozici dlouhou přesilovku pět na tři. A to byla parketa pro Petra Sýkoru. Pardubický snajpr se nejprve zastřeloval, aby v čase 55:08 vyslal nechytatelnou ránu do šibenice – 2:2.

Opaření hosté pak dostali možnost vzít si vedení zpět při přesilovce, ale více než Růžičkovu střelu do boční tyče nevytěžili a utkání dospělo do prodloužení.

Dynamo promarnilo přesilovku, nájezdy rozhodl třinecký Růžička

Nastavení bylo dlouho bez šancí na jedné či druhé straně. Až v předposlední minutě se k sólu nadechl Hrabal, byl faulován a Dynamo dostalo na přilepšenou přesilovku čtyři na tři. Tu však nevyužilo a zápas dospěl k nájezdům.

V nich se na domácí straně trefil jen Marosz, zato za Oceláře byli úspěšní Polanský a Martin Růžička – 2:3.

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): „Nezačali jsme šťastně a inkasovali jsme první gól, který nás trošku srazil. Postupně jsme se zvedali, ale vůbec nám nešly přesilové hry, měli jsme jich dost na to, abychom to utkání vyhráli. Zápas vypadal za stavu 0:2 tak, že je ztracený, ale kluci ukázali morální sílu, dokázali jsme se vzchopit k poslednímu náporu a dotáhli jsme to na 2:2. V prodloužení jsme měli šanci rozhodnout v přesilovce čtyři na tři, nájezdy už jsou loterie. Dneska podle toho vývoje je bod pro nás jako výhra.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Zápas jsme nezačali špatně, měli jsme výborný pohyb v první třetině, ve které jsme neproměnili vícero šancí. Pomohl nám gól při hře pět na tři, kdy to Vláďa Roth perfektně trefil. Ve druhé třetině domácí malinko přidali a my jsme s tím měli problémy. Ustoupili jsme od hry, která nás zdobila v první třetině, a vedení jsme ubránili jen se štěstím. Mrzí nás obrat domácího týmu, drželi jsme se statečně a srdnatě, ale pak jsme z přemotivovanosti nakupili hrubky a Pardubice srovnaly. Jsme rádi za extra bod v nájezdech, které nám dlouhodobě nejdou a máme s nimi problémy.“