3.10.2008

Svatbu zkrášlila výhra nad Zlínem

PARDUBICE — Nebyla to jízda po tříbodové dálnici, i tak hokejisté HC Moeller Pardubice potěšili více než 8000 diváků výborným výkonem. Díky němu porazili Zlínské 4:2 a počtvrté v řadě naplno bodovali. Dva góly v utkání, které ozvláštnila svatba o první přestávce, vstřelil Jan Starý, další přidali Jiří Cetkovský a Libor Pivko. Jeden ze dvou gólů Beranů vsítil expardubický bek Tomáš Linhart.

O2 extraliga, 11. kolo, pátek 3.10.2008, ČEZ Arena Pardubice

4:2
2:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 5:40 Cetkovský (Somík), 15:29 Starý (Koukal, Kolář), 21:09 Pivko (Tvrdík), 56:19 Starý (Kolář) – 37:49 Linhart (Andrašovský), 59:23 Rachůnek (Kollár). Rozhodčí: Jeřábek – Kis, Pavlovič. Vyloučení: 5:6, navíc Hamrlík (Zlín) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 8265. Střely na branku: 29:37. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2. Nejlepší hráči: Jan Starý – Tomáš Linhart.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Zukal, Havíř, Šeda, Nakládal – Cetkovský, Pucher, Somík – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Ondřej, Blažek, Radil. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Berani Zlín: Murín – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart – Balaštík, Čech, Köhler – Kollár, Kubiš, Leška – Pšurný, Mokrejš, Andrašovský – Záhorovský, Rachůnek, Balán. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach.

Pardubice se propracovaly k výhře taktickým výkonem, Moeller táhly všechny formace.

Šance měli oba, úspěšnou koncovku jen domácí

Úvodní seznamovací rozpaky uťal hned po minutě hry svižným příklepem Cetkovský a Pardubice hned po následném vhazování profitovaly první vážnější příležitostí, když se po Divíškově pasu opřel do touše Snopek z pravého kruhu. Murín si na nedostatek práce stěžovat nemohl, zvlášť když ho vlastní obránci nechávali na holičkách, jako v případě Blažka, který zcela sám tečoval těžkou přihrávku Šedy vedle levé tyče.

Další nedůslednost Okenářů v obranné činnosti už ovšem nepotrestána nezůstala. Somík vypíchl kotouč v rozehrávce, posunul jej Cetkovskému a ten se mohl Murína zeptat: „Kam to chceš?“ Nutno poznamenat, že proti bekhendové střele pod víko byl zlínský gólman bezmocný - 1:0. Inkasovaná branka překvapivě nabudila spíše hosty a vyrovnáno mohlo být hned vzápětí. Filip Čech zůstal zcela sám mezi kruhy, ale po hříchu branku netrefil.

To byla ale ze strany Zlína teprve drobná předehra. Po Pšurného nezištném pasu zakončoval z brankoviště do odkryté klece Andrašovský, k jeho zármutku a obrovskému překvapení se ale v cestě puku za brankovou čáru objevil Lašákův beton jak mávnutím kouzelného proutku. Po faulu Snopka se navíc poprvé vylučovalo a byl to Balaštík, který sám před Lašákem pálil jen do jeho výstroje. Frustrovaný útočník po zahozené šanci navíc zbytečně krosčekoval pardubickou oporu v brankovišti a byl po zásluze poslán za katr.

Lašák se výbornými zákroky dostal do dobré pohody a vychytal další zlínské střelce. Pšurného projektil uklidil do lapačky, štírkovi Petru Leškovi nedal šanci ani opakovanou střelou. A tak přišel trest na druhé straně. Během trestu Kollára předvedla dokonalou rozborku hostující obrany třetí formace Moelleru a po ose Kolář-Koukal-Starý putoval kotouč do odkryté branky – 2:0.

Góly stříleli pouze Pardubáci, Zlín přesto snížil

Na další pohromu nečekal Zlín dlouho. Hned při druhém střídání se vyháčkoval zpoza branky Tvrdík a z otočky vypálil. Jeho střelu sice Murín dokázal vyrazit, ale proti dorážce Pivka už zareagovat nedokázal – 3:0. V čase 24:40 dostali kotouč do branky i hosté, k jejich smůle ovšem po zásahu vysokou holí. Celou situaci nechal pro jistotu hlavní sudí Jeřábek zkontrolovat kolegou u videa, aby následným rozpažením pouze umocnil radostnou náladu v ochozech.

Čtvrtý zásah visel ve vzduchu po akci Puchera, který se nejprve elegantní stahovačkou zbavil dotírajícího beka, aby posléze nechal vyniknout Murína. K vyraženému puku se dostal ještě Somík, jenže dorážkou z půl metru minul branku! Kontrovat mohl v početní převaze Balaštík po strojové kombinaci s Leškou, ani umístěná rána k tyči se ale neujala.

Následující minuty byly ve znamení přetlačované ve středním pásmu, které oživila až minela Lašáka při rozehrávce přímo na hůl Záhorovského. Následující závar sice domácí přežili bez ztráty kytičky, ale vzápětí posunul Andrašovský puk na modrou Linhartovi a ránu ještě donedávna „červenobílého“ beka zastavila až síť – 3:1.

Zlín ožil a zvýšenou aktivitou vyburcoval i v poklidu a s rozvahou pískajícího sudího Jeřábka. Ten nejprve poslal k trestoměřičům Čáslavu, po dalším nedovoleném zákroku Snopka a hosté měli možnost hrát přesilovku proti třem bránícím hráčům až do konce třetiny. Okenáři s výhodou nenaložili nejlépe. Jejich statické kombinace byly jak z hokejové čítanky v kapitole „jak nehrát přesilovku 5 na 3“. Vlnu nevole v hledišti vyvolala ale až situace, kdy po zalehnutí puku Lašákem v brankovišti čistil prostor v jeho bezprostřední blízkosti Divíšek a byl potrestán dalším menším trestem.

Pardubice přežily oslabení a s přehledem uhájily domácí výhru

68 vteřin. Přesně tolik zbývalo ubránit domácím hokejistům proti dvojnásobné přesile. Kdo by ovšem čekal, že hosté vymyslí během přestávky nějaký úspěšný vzorec, ten by byl hluboce zklamán. Přihrávky bez pohybu a pouhé dvě střely ke kýženému kontaktnímu gólu vést zkrátka nemohly. Blíže brance byl naopak pardubický Somík, jenž našlápl k samostatné akci a zastavil jej až faul Balaštíka.

Pardubice dostaly možnost zahrát si proti třem po zákroku Míky vysokou holí, než si ale signalizovaného trestu domácí všimli, zbylo z něj pouhých 17 vteřin. I v nich bylo před Murínem pořádně horko, avšak další branku diváci neviděli. Těsně před završením 49. minuty hry navíc hosté přišli o svého nejzkušenějšího beka. Ten po faulu holí na hlavu Koukala inkasoval krom menšího i osobní trest a do zápasu již nezasáhl.

Definitivního uklidnění se Pardubice mohly dočkat po dalším nájezdu Petera Puchera, který akci zbrzdil efektní, leč možná zbytečnou stahovačkou. Co se nezdařilo jemu, dokonala pardubická „legie zkázy“. Blesková akce, střílená přihrávka Koláře od mantinelu a přesný dotyk Jana Starého – 4:1. Závěr utkání v exhibičním duchu mohli dalšími brankami vyšperkovat Tvrdík a Kolář, poslední slovo si ale rezervovali hosté. Rachůnkova střela jen brnkla Lašákovi o lapačku a zapadla do branky – 4:2.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Vstoupili jsme do zápasu mnohem líp než v tom posledním domácím proti Mladé Boleslavi. Soustředili jsme se na to. Byly tam šance Zlína i naše, my jsme naštěstí měli produktivitu lepší a dostali se do dvoubrankového vedení. Zlomový moment byl za stavu 3:1, když jsme začínali třetí třetinu ve třech v oslabení, které bylo ještě hodně dlouhé. Podařilo se nám to ubránit a pak přišel důležitý uklidňující čtvrtý gól.“

Zdeněk Venera (RI Okna Zlín): „Myslím si, že jsme zápas prohráli v první třetině, kdy jsme měli čtyři gólové šance, ale nedali branku. I ve druhé části jsme měli chvílemi převahu, do šancí jsme se dostávali, ale bohužel se potvrdilo, že těžko dáváme góly. Když už jsme dostali puk do brány, tak neplatil. Ten gól mě samozřejmě bude hodně zajímat na videu. Celkově ta produktivita našich šancí je bídná. Lašák měl přes čtyřicet zákroků a dva góly jsou z toho strašně málo.“