29.9.2010
Michal Vilím, Jan Hrabal

Střelecká převaha nepomohla, Pardubice podlehly doma Zlínu

PARDUBICE — Na mizernou koncovku doplatili hokejisté HC Eaton Pardubice v předehrávce 12. kola Tipsport extraligy proti Zlínu. Eaton sice svého soupeře přestřílel 40:25, i tak odešel z domácího ledu poražen. Jediný gól Východočechů vsítil Radovan Somík.

Tipsport extraliga, 12. kolo, středa 29.9.2010, ČEZ Arena Pardubice

1:3
0:1, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 42:16 Somík – 14:40 Köhler (Leška), 36:46 Kubiš, 48:25 Sýkora (Rachůnek). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Jílek, Jindra. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 7480. Střely na branku: 40:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3. Nejlepší hráči: Radovan Somík – Jakub Sedláček.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kaberle, Nakládal, Kočí, Kudělka, Jillson, Kolář II, Mezei – Rákos, Koukal, Starý – Pivko, Zohorna, Bartek – Somík, Špirko, Pineault – Buchtele, Kousal, Cetkovský. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.
Berani Zlín: Sedláček – Linhart, Řezníček, Švrček, Galvas, Míka, Lučka – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, Sýkora, Rachůnek – Sivák, Roman Vlach, Čech – Finsterle, Balán, Kubiš. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach

Hokejisté HC Eaton Pardubice si po třech zápasech venku vyzkoušeli domácí prostředí. Test jim však příliš nevyšel, Zlín vyučil Východočechy v produktivitě.

Do vedení šel jako první Zlín

Ke druhému domácímu utkaní a po vítězství z ledu Liberce přijel do ČEZ Areny host ze Zlína. Tento tým se prozatím potácí na předposledním místě tabulky. A podle toho mohl vypadat i úvod večera, kdy se ocitl mezi kruhy zcela nehlídaný Kudělka. Jeho střelu ale Sedláček vyrazil. Ve druhé minutě byl vyloučen Lučka a kapitán Koukal mohl odeslat Sedláčkem vyražený kotouč do klece, avšak nebyl ani zdaleka tak úspěšný, jak si představoval.

Od této přesilovky měly Pardubice více než optickou převahu. Hrálo se tak prakticky jen ve zlínském útočném pásmu. V deváté minutě pelášil vstříc levému útočnému kruhu domácí Bartek, ale ideální okamžik pro střelbu prováhal a následný objezd branky již nikam nevedl. V 11. minutě byl vyloučen Kudělka z lavičky domácích. Ihned po rozehrání napálili pardubičtí obránci puk směrem dopředu, kde si najížděl Pineault. Jeho záměr ovšem Sedláček vystihl. Zlín zahrozil až v závěru třetiny, kdy nebezpečně tečoval Sýkora.

Stav se změnil až ve 14. minutě. Po přesně vyhraném buly realizovaném Leškou, dostal puk do perfektní pozice Bedřich Köhler a výbornou střelou vymetl horní růžek Růžičkovy klece – 0:1. Čtyři minuty před koncem třetiny svou příležitost propásli střílející Pivko a dorážející Bartek. V 18. minutě nabídl chybou puk Balánovi domácí Starý. Růžička jeho pokus vychytal. Starý následně mohl nedorozumění v obraně napravit, ale nemířil přesně.

Eaton se na odpověď nezmohl

Ve 22. minutě byl vyloučen Špirko. Eaton se tak ocitl pod velkým tlakem, ale obstál. O tři minuty později byl vyloučen Balán. V přesilovce z rohu pěkně do šance přihrával Špirko na slovenského legionáře Mezeie, ten byl ale zpracován modrožlutou obranou. Následně Pardubice doslova zamkly hosty v jejich třetině. Střely na Sedláčka létaly vzduchem jedna za druhou, ale ani jedna do sítě nezapadla.

Dvě minuty před polovinou večera dostal pěknou pobídku ke střelbě zlínský Sivák. Poté byla k vidění hra čtyři na čtyři. Vyloučen byl domácí obránce Kolář a útočník Rachůnek ze Zlína. V této hře si aktivněji počínali domácí, ale snahu v branku nepřetavili. Výbornou zlínskou kombinaci zakončovanou Balaštíkem zhatil ve 35. minutě výborně alokovaným betonem na ledové ploše gólman Růžička.

Polovina arény vybuchla chvilku na to. Ale šlo pouze o klamný pohyb vnější brankové sítě, která se rozvlnila po pumelici Cetkovského. V čase 36:46 šli hosté do dvojnásobného vedení. Zlín útočil v přečíslení dva na jednoho. Nakonec vypálil Kubiš a zdálo se, že Růžička drží puk mezi betony. Opak byl ovšem pravdou. Puk mu vypadl a Pavel Kubiš objel klec a prakticky do prázdné zvýšil na 0:2.

Domácí sice snížili, ale jejich snaha k vítězství nevedla

Do třetí třetiny vstoupily Pardubice výrazně lépe. Somík přihrával od levého mantinelu před brankáře Sedláčka, kde ač hlídaný dokázal si poradit s nahozeným pukem Daniel Rákos. Eaton se tak dostal na kontakt – 1:2. Ve 46. minutě šli do přečíslení dva na jednoho Köhler s Leškou. První jmenovaný ale přihrávku nevolil a střílel přímo. Jeho pokus pokryl Růžička.

Ale domácí vyrovnat nestačili. Po rozehrání se na modré nejrychleji zorientoval zlínský hráč a přehodil všechny, kteří mu stali ve výhledu na Růžičku. Tam stál naprosto a zcela nehlídaný Tomáš Sýkora, který zachoval chladnou hlavu a propálil Růžičku – 1:3. V polovině třetiny byli nejprve vyloučeni jeden hráč na každé straně a poté ještě domácí Pivko. Domácí tak hráli ve třech. Do slibné šance se přimotal Balaštík, ale byl tvrdě pohlídán Somíkem.

Diváci hnali domácí hráče do útoku, ale gól jim přán nebyl. Před Sedláčkem Eaton rozpoutal obrovský závar, ale ze strkanice vytěžil jen dvojité vyloučení na obou stranách. Tresty se ovšem vykrátily, takže se pokračovalo v plném počtu. Ke krásnému sólu přes obranu hostů se odhodlal v 57. minutě Rákos, ale narazil do zdi jménem Sedláček. Dvě minuty před koncem odvolal kouč Jandač z branky Růžičku. Power play tak nebyla domácím nic platná. HC Eaton zaslouženě prohrál s dobře hrajícím týmem ze Zlína.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Měli jsme dobrý, dobře jsme bruslili, měli jsme dobrý pohyb. Chyběl nám ale potřebný tlak do brány, byli jsme lehkovážní v zakončení. Hra se pak vyrovnala a po naší chybě při buly se Zlín dostal do vedení. Pak jsme otevřeli hru, ale dělali jsme hrubky v obraně a soupeř se dostával do rychlých brejků dva na jednoho a tři na jednoho. Na začátku třetí třetiny jsme sice snížili, dostali hosty pod tlak, ale další naše hrubá chyba rozhodla. Kromě prvních deseti minut byl náš výkon takový matný.“

Rostislav Vlach (PSG Zlín): „Přečkali jsme úvodní tlak domácíh, i když trochu se štěstím. Pak jsme to zvládli velmi dobře a konečně vstřelili více než jeden gól. Velmi kvalitní výkon dnes podal Jakub Sedláček, který jde nahoru každým zápasem, dneska chytal excelentně.“