6.1.2013
David Záruba

Skvělý úvod a pak dřina. Pardubice potřetí srazily Kometu

PARDUBICE — Repríza finále opět nezklamala. Narvaná ČEZ Arena viděla vynikající duel, do kterého lépe vstoupily Pardubice a náskok z úvodu do konce nepustily. Na první brance se při svém prvním střídání po návratu podílel Tomáš Rolinek, junior Jan Veselý vstřelil premiérový gól v seniorské extralize. Závěrečné přesilovce domácích aplaudovaly zaplněné tribuny vestoje.

Tipsport extraliga, 37. kolo, neděle 6.1.2013, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

5:3
2:1, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 0:35 Somík (Rolinek, Bartek; 5/5), 5:22 Veselý (5/5), 21:35 Buchtele (Nosek, Benák; 4/5), 27:57 Buchtele (Kousal, Vašíček; 5/5), 54:31 Bartek (Somík; 5/5) – 6:56 T. Svoboda (Bičánek, Divíšek; 5/5), 28:11 Čermák (H. Zohorna, Švrček; 5/5), 53:22 Čermák (J. Hruška, Malec; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Minář – Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:9 (2:4, 3:3, 1:2). Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 035. Střely na branku: 45:40 (17:12, 16:13, 12:15). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 4:3, 5:3. Nejlepší hráči: Jan Buchtele – Martin Falter.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Drtina, Kočí, Gawryletz, Vašíček, Zdráhal – Bartek, Rolinek, Somík – Nosek, T. Zohorna, Šagát – Veselý, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Mojmír Trličík, Ladislav Lubina a David Pospíšil.
Kometa Brno: Trvaj (5:32 Falter) – Žižka, Kováčik, Bičánek, Švrček, Valach, Malec, Dujsík – T. Svoboda, Divíšek, J. Svoboda – H. Zohorna, Čermák, J. Hruška – Erat, Petrovický, Dlouhý – Dočekal, Koreis, Burián – Wasserbauer. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.

První domácí utkání Pardubic v novém roce sledovala téměř vyprodaná aréna. Červený dres s číslem 60 navlékl po čtyřech a půl letech Tomáš Rolinek, který se postavil do prvního útoku mezi Somíka a uzdraveného Barteka. Poprvé v letošní sezoně nastoupil obránce Jan Zdráhal. Východočechům scházeli Píša, Starý a Radil.

Pardubice skórovaly už v úvodním střídání, poté se premiérově trefil Veselý

Třetí setkání posledních finalistů play off nabralo od úvodního buly vysokorychlostní tempo. Hned v prvním střídání se před Trvaje protlačil Tomáš Rolinek, vyrobil zmatek na brankovišti a celou akci dokončil dorážkou do odkryté branky Radovan Somík – 1:0.

Kometa odpověděla střelami dvojice H. Zohorna – J. Hruška, oba pokusy Salfický bez potíží lapil. Domácí se z tlaku soupeře vymanili díky chybě brankáře Trvaje. Na jeho rozehrávku si za brankou počíhal Jan Veselý a ve svém druhém utkání v seniorské extralize vstřelil první branku – 2:0. Trvaj poté odjel na střídačku a místo v brankovišti obsadil Martin Falter.

A Brnu změna pomohla. Za minutu a půl nahrál přesně od mantinelu Divíšek a Tomáš Svoboda neměl na brankovišti problém umístit kotouč za Salfického, který se nestihl přesunout – 2:1.

S jednobrankovým rozdílem se začalo hrát o poznání agresivněji. Několik hraničních zákroků u mantinelu a následnou rozmíšku vyřešili hlavní rozhodčí dvěma menšími tresty pro hosty a jedním pro domácí. Pardubice s přesilovkou nenaložily dobře a o moc lépe si nevedly ani v dalších dvou pokusech.

V závěru třetiny byla Kometa blízko vyrovnání. Hynek Zohorna přihrál přesně na zadní tyč neobsazenému Žizkovi, ale obránce hostí nedokázal v jasné pozici trefit kotouč. 14 vteřin před koncem první části ještě fauloval Drtina a Brno si do druhé třetiny přeneslo značnou část přesilové hry.

Buchtele dvěma góly zařídil klidné vedení, Kometa bleskově snížila

Hosté se sice nedokázali v úvodu usadit v útočném pásmu, ale i tak se málem radovali. Jakub Svoboda se octil sám před Salfickým, avšak tutovou šanci neproměnil. A za chvíli hodně litoval. Benák zavezl kotouč do útočné třetiny a poté nahrál přesně na zadní tyč Janu Buchtelemu, který v oslabení zvýšil – 3:1.

Po faulu Barteka hrála Kometa další přesilovku a vynutila si soustavný tlak. Řadu střel ze všech stran pochytal jistý Salfický. Následnou pasáž plnou nepřesností ukončil až Jan Buchtele, který objel dva obránce a přesnou ranou švihem vymetl šibenici – 4:1.

Kometa měla opět připravenou okamžitou odpověď. Za pouhých čtrnáct vteřin vlétl do pásma H. Zohorna a našel před brankou volnou hokejku Leoše Čermáka, který umístil kotouč naprosto přesně mimo dosah Salfického – 4:2.

Tempo hry se pak lehce uklidnilo, ale o šance nebyla nouze ani nadále. V přesilových hrách se výrazně nedařilo ani jednomu týmu, zato při hře pět na pět bylo rušno na obou stranách. V té nejvážnější pardubické byl Rolinek, proti jehož zakončení z pěti metrů vytasil Falter parádní zákrok lapačkou. Salfický v opačném brankovišti musel nadvakrát krotit bombu Divíška.

Pardubice vydřely třetí výhru v řadě

Pardubice začaly třetí třetinu v početní výhodě a nebyly daleko od navýšení náskoku. Nejprve pálil od modré čáry Benák, následně mohl po přihrávce Kočího zakončovat do poloprázdné branky Bartek. Z ostrého úhlu trefil tyč. Domácí hráli nadále s ofenzivní chutí a po nenápadné akci se před Faltra protáhl T. Zohorna. Brankář Komety srazil betony včas.

Hosté se výrazně připomněli ve 48. minutě, kdy po dobré práci Koreise měl svou druhou obrovskou šanci Tomáš Žižka, ale opět nedokázal přelstít ležícího Salfického. Nepřišel si na něj ani Jan Hruška, který z křídla zakončoval rychlou souhru. Faltra v permanenci udržel Rolinek, jenž nepříjemně dorážel po střele Barteka.

V 54. minutě se Kometa dostala na rozdíl jedné branky. Salfický sice pochytal sérii střel, ale na dorážku Leoše Čermáka v pádu už nestačil. Útočník hostů vstřelil svůj druhý gól a pořádně zdramatizoval závěr – 4:3.

Jenže čáru přes rozpočet udělal hostům zanedlouho Martin Bartek. Ten si na útočné modré počkal na dlouhý pas Somíka a krátký nájezd zakončil přesně nad rameno Faltra – 5:3. Šance komety na zvrat pak faulem ukončil Tomáš Svoboda a Pardubice odehrály poslední vteřiny před aplaudující arénou s pukem na svých holích.

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Hodně důležitý byl začátek, kdy jsme utekli do dvougólového vedení, protože pak jsme se mohli soustředit na bránění a čekat na brejky. Přestože Kometa hrála dobře a vždycky nás dotáhla, tak jsme dokázali odskočit gólem. Kluci odvedli stoprocentní výkon, samozřejmě chybičky tam byly, ale ty v hokeji vždycky budou.“

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): „O výsledku rozhodl náš nepodařený začátek. Chtěli jsme co nejdéle udržet bezbrankový stav, bohužel jsme dostali rychle dva góly. Nehráli jsme úplně špatně, měli jsme dostatek šancí, ale ty měly Pardubice taky. Honili jsme to, honili, ale nedohonili.“