Skvělá práce a výborný Hašek! Eaton vyhrál na Spartě na nájezdy

11.9.2009 | Tereza Velikovská, Jan Hrabal

PRAHA — První vítězství v sezoně slaví hokejisté HC Eaton Pardubice. Ti vyhráli na ledě Sparty Praha 3:2 po samostatných nájezdech. Zodpovědný výkon Pardubic podtrhl nejlepší hráč Východočechů Dominik Hašek.

2. kolo, pátek 11.9.2009 od 18:00 hodin, Tesla Arena
Sparta Praha

3 sn

Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 – 0:0 – 0:1.
Branky a nahrávky: 33:52 Langhammer (Netík), 44:24 Macholda (Broš, Hrdel), rozhodující samostatný nájezd Špirko – 14:35 Špirko (Cetkovský), 44:52 Cetkovský (Špirko). Rozhodčí: Šindler, Turčan – Pešek, Rozlílek. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 8689. Střely na branku: 45:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči: Petr Macholda – Dominik Hašek.
Sparta Praha: Chábera – Vykoukal, Hanzlík, Macholda, Gulaši, Černošek, Hudec, Mrázek – Výborný, Hlinka, Ručinský – Kratěna, Broš, Hromas – Ton, Langhammer, Netík – Podlešák, Hrdel, Koreis – od 40:00 navíc Látal. Trenéři: Pavel Hynek a František Výborný.
Dynamo Pardubice: Hašek – Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí, Šeda – Sýkora, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Klejna, Špirko – Somík, Zohorna, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Aukce retro dresů Dynama

Dominika Haška přivítala návštěva sezony

První zápas Sparty na domácím ledě začal z obou stran vlažně, hra byla plná nepřesností. První sparťanskou šanci si připsal Petr Ton ve 3. minutě. Krátce nato se před Haškem ocitlo klubko hráčů, pardubický gólman ale situaci s přehledem vyřešil. Ve 13. minutě dostala Sparta výhodu přesilové hry, puk ale téměř neudržela v útočném pásmu.

To Pardubice naložily s první početní výhodou lépe, v 15. minutě se k odraženému puku dostal Rastislav Špirko a šikovně vstřelil úvodní branku zápasu – 0:1.

V dalších minutách Sparta pokračovala v nevýrazném výkonu, dostávala se pouze do ojedinělých šancí. V poslední minutě prvního dějství zůstal po chybě holešovické obrany puk před Cháberou, sparťané ho ale stihli na poslední chvíli odpálit do bezpečí. V závěrečných vteřinách jel ještě na branku Pardubic Jakub Langhammer, puk se mu ale v nejdůležitějším momentu zamotal mezi brusle.

Pardubice neudržely jednobrankové vedení

Do druhé třetiny vstoupila Sparta aktivněji a tlačila se za vyrovnáním. Ve vlastním oslabení zahrozil Jakub Koreis, následně netrefil branku po ideální přihrávce Tomáš Netík.

Ve 30. minutě byl po střetu s Haškem za brankou hostů vyloučen Ručinský, což nelibě neslo sparťanské publikum. Sparta byla v druhé třetině nebezpečnější, do další gólové šance se v oslabení dostala dvojice Ručinský – Vykoukal.

Snaha Sparty přinesla své ovoce v 34. minutě, kdy po Netíkově nahrávce zpoza brány protlačil puk za Haška Jakub Langhammer – 1:1.

V poslední minutě druhé třetiny dostali sparťané puk znovu za brankovou čáru, bohužel pro ně už bylo pískáno.

Sparta vedla 28 sekund

Třetí třetinu začaly oba týmy opatrně. Ve 45. minutě byl po zákroku vysokou holí vyloučen Libor Pivko a domácí přesilovou hru bleskově využili. Michal Broš si najel před branku a poslal přesnou přihrávku do jízdy Petru Macholdovi, který nedal Haškovi šanci – 2:1.

Po necelých třiceti vteřinách ale přišla rychlá odpověď Pardubických, když se před brankou Sparty otočil Jiří Cetkovský a překonal Cháberu – 2:2.

V dalších minutách se několikrát dostal do šance Ton, Haška se mu ale překonat nepodařilo. Blízko vedoucímu gólu byli hráči Pardubic v přesilové hře po vyloučení Ručinského, při ostřelování Cháberovy branky jim ale chyběla přesnost.

Do prodloužení vstoupili lépe hosté. Chábera ale všechny šance vychytal, často měl i notnou dávku štěstí. Ve čtvrté minutě prodloužení ujížděl pardubický Sýkora, Jan Hanzlík ho ale dostihl a čistě mu puk odebral. Zápas tedy dospěl k nájezdům. Po třech sériích byl stav nerozhodný, za Spartu se trefil Ton, za Pardubice Špirko. Utkání ukončil ve čtvrté sérii, ve které si na Haška nepřišel Ton, Rastislav Špirko, který Cháberu překonal ukázkovým Forsbergovým blafákem.

František Výborný (HC Sparta Praha): „Chtěli jsme do utkání vstoupit náporem, ale tu první třetinu jsme se do toho nedostali a Pardubice byli v tomto lepší, v klidu to odbránily. Nemyslím, že by tam byla z naší strany nervozita, ale přece jen to bylo první utkání doma, což nás možná poznamenalo. Od druhé třetiny jsme zvýšili agresivitu, šli jsme jednodušeji do útočného pásma a získávali tam kotouče, tam jsme se zvedli. Když jsme došli do vedení 2:1, tak hned v následujícím střídání dostat branku, to by se nám stávat nemělo.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Utkání bylo velmi dramatické. My jsme si byli vědomi toho, že se musíme výrazně zlepšit v obranné hře, protože síla Sparty v útoku je opravdu mimořádná. Dá se říct, že se nám to podařilo. Někdy i se štěstím, hlavně v oslabeních. Trpělivá hra se nám vyplatila, dostali jsme se v první třetině dokonce do vedení a byla pro nás jen škoda, že jsme to nedokázali potvrdit druhým gólem. Šance tam na to byly. Sparta po vyrovnání hodně narostla, měli jsme velké problémy a bylo velice důležité, že po vedoucím gólu Sparty na 2:1 jsme rychle vyrovnali. To byl zlomový moment pro vývoj zápasu.“

Vzájemné zápasy 2009/2010
11.9.09 Sparta Praha – Dynamo Pardubice 2:3sn