4.3.2009
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

První bitva pro Plzeň. Pardubice padly na začátku série v nájezdech

PARDUBICE — Až samostatné nájezdy musely rozhodnout první zápas čtvrtfinále mezi Pardubicemi a Plzní. Východočeši se sice dostali zásluhou Jana Starého do vedení, Tomáš Vlasák však gólem v 52. minutě a ve třetí sérii penalt dokázal získat první duel pro Lasselsberger.

O2 extraliga, ČF1, středa 4.3.2009, ČEZ Arena Pardubice

1:2sn
1:0, 0:0, 0:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 19:10 Starý (Kolář I, Koukal) – 51:44 Vlasák (Straka, Vostřák), rozhodující samostatný nájezd Vlasák. Rozhodčí: Hribik, Minář – Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 8970. Střely na branku: 46:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Píša, Kolář II, Lojek, Havíř – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Tvrdík, Blažek, Somík – Zohorna, Semorád, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Plzeň: Chábera – Čakajík, Smrek, Cartelli, Redlihs, Benák, Pácal, Dresler – Vostřák, Straka, Vlasák – Tomas, Kracík, Matějovský – Adamský, Kovář, Dvořák – Kubica, Kubalík, Laš – Lev. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Razým a Rudolf Pejchar.

Dvojnásobné přesilovky stav neměnily, švih Jana Starého ano

Úvodní minuty utkání ovlivnila na jedné straně rozehranost hostujícího celku a dlouhá herní pauza domácího celku na straně druhé. Drobné zaváhání pardubické pětky hned při prvním střídání nevyužil hostující Vlasák, jenž z kvalitní střelecké pozice nasměroval svůj pokus mimo tři tyče branky hájené Jánem Lašákem. Prakticky neprostupné obrany z obou stran rámovaly téměř celou zahajovací třetinu a diváci se tak mohli na větší porci vzrušení těšit až po udělení prvního trestu.

Vyloučení Smreka přineslo hned záhy první opravdovou šanci, kdy Čáslavovu střelu od modré Chábera vyrazil pouze na hůl Pivka a cestě kotouče do odkyté branky zabránil jen položený beton plzeňského gólmana. Po zbytečně ostrém zákroku Dvořáka hned po buly se Moelleru otevřela možnost hrát dvojnásobná přesilovka v souhrnné délce 75 vteřin, jenže Cháberovy jisté zákroky neumožnily efektivní zakončení žádné ze sehraných akcí.

Již při hře v plném počtu se po kombinaci celé Koukalovy formace dostal do dobré pozice obránce Havíř a Chábera musel vytáhnout výtečný zákrok ramenem. V polovině úvodního dějství dostala možnost vyzkoušet si početní převahu také Plzeň. Po chybě obránce na útočné modré se ovšem k puku dostal Pivko, poslal jej do jízdy zcela osamocenému Divíškovi a celý stadion napjatě čekal, jak dopadne jeho přímý souboj s Cháberou. Místo duelu se ovšem ozvala píšťalka sudího a Pivko zaklíněný do hostujícího beka putoval k nesmírné úlevě Západočechů na trestnou lavici.

Lukrativní devadesát sekund dlouhou dvojnásobnou početní výhodu sehrál Lasselsberger prakticky celou v obranné třetině Pardubic, krom dvou tvrdých ran Cartelliho ale mnoho Západočeši nevymysleli. Když už se zdálo, že do kabin se půjde za smírného stavu, zachytil Kolář chybnou rozehrávku hostí, touš posunul Koukal do druhé vlny Janu Starému a ten z dobrých deseti metrů propálil švihem Cháberu nad vyrážečku – 1:0.

Větší porce přesilovek další góly nepřinesla

Ne právě vydařené vyhození Čáslavy do ochranné sítě hned z kraje druhého dějství přihrálo Plzni další početní výhodu, perfektně formovaná obrana před Lašákovou svatyní ovšem prakticky žádné nebezpečí nepřipustila. Nadějnější příležitost skýtal rychlý kontr v podání juniora Kováře, jenže stínující Lojek dokázal plzeňského mladíka vyrušit alespoň natolik, že jeho střela mířila vysoko nad horní tyč.

Pardubice mohly hubené vedení pojistit po střele Snopka, jehož projektil prošel skrumáží hráčů a zastavila jej až špička Cháberova betonu. Nevedlo se ani Divíškovi po přečíslení 3 proti 2, kdy dobře sehraná kombinace vyhořela na nepřesné finální přihrávce. Blizoučko brance byl vzápětí do té doby jediný úspěšný střelec Jan Starý, jenž se prodral k samostatnému nájezdu a byť hákován dokázal bekhendovou dorážkou vlastní střely málem znovu skórovat.

Pardubice zasypaly Cháberu sprškou střel, kterému radost neudělal ani další zbytečný zákrok Tomase na Jána Lašáka, po kterém následoval další trest, prakticky volně nastavující končící přesilovou výhodu o další dvě minuty. Tlak Moelleru gradoval a hostující brankář musel vytáhnout výborné zákroky proti ranám Čáslavy i dorážkám Divíška. Domácí tým zastavil v rozletu nešťastný zákrok pronikajícího Starého holí v obličeji jednoho z protihráčů, oceněný rovnou dvojitým menším trestem.

Jenže Západočechy o zhruba tříminutovou přesilovku připravil horkokrevný Dvořák, jenž si přímo před zraky sudího vyšlápl se zdviženými lokty na Blažka. Hosté si přesto ve zkrácené výhodě připravili dobrou šanci. Na konci efektního Vlasákova nájezdu následoval přesný nezištný pas na najetého Čakajíka, jehož příklep bez přípravy jen těsně minul levou tyč pardubické branky.

Krásná akce Plzně nasměrovala duel do prodloužení

Jankovitý odraz puku namazal hned po 30 odehraných vteřinách Vlasákovi, jehož pohotový pokus Lašák se štěstím zneškodnil. Chvilková nepozornost Redlihse mohla Plzeň vzápětí hodně mrzet, když mu upláchl rychlonohý Kolář. Možnost přesnějšího zakončení sebral pardubickému hráči ale v poslední chvíli nedovolený zákrok.

Hostující hráči se propracovali do další šance zásluhou Adamského, jeho ránu z levého kruhu zastavila efektním zákrokem až Lašákova lapačka. Neujala se ani dělovka Straky, která zaduněla o plexisklo za pardubickou brankou. Horké chvíle připravilo domácí obraně škobrtnutí Snopka, které pardubický kapitán hasil jen za cenu nedovoleného zákroku. V početní převaze Plzně se nejprve prosadil zkušený Vostřák, jehož švih jen těsně minul šibenici Lašákovy branky, ale udeřilo až ve chvíli, kdy se zdálo být nebezpečí zažehnáno.

Ukázkovou souhru v pohybu předvedla trojice Vostřák-Straka-Vlasák, kdy posledně jmenovaný zakončoval do odkryté branky za bezmocného Lašáka – 1:1. Do konce Snopkova trestu v té chvíli zbývalo pouhých osm vteřin. Nabuzení hosté vycítili svou šanci a mocně usilovali o dokonalý obrat. Tomasův průnik likvidoval Lašák nadvakrát, Strakově střele z bezprostřední blízkosti scházela větší přesnost.

Ani Pardubice se nevzdaly myšlenky na výhru v základní hrací době a po doslova školácké chybě obránce na obranné modré domácí zazdili vyloženou šanci, když se Divíšek postupující osamocen na Cháberu snažil akci šperkovat ještě na Cetkovského. Jeho střelu ze záklonu stihl vytáhnout fantastickým zákrokem lapačkou Chábera. Infarktovou chvilku neunesl hostující Kovář a vyhodil kotouč mimo hrací plochu, což znamenalo trest za zdržování. Prodlouženou mohl odmítnout po tradičně sehrané kombinaci Koukala s Kolářem Jan Starý, ale nepovedená střela po ledě minula o decimetry tyčku poloodkryté branky.

Pardubice slavily pouze chvíli – video gól neposvětilo

Západočeši ubránili 44 vteřin přeneseného oslabení ze základní hrací doby, kdy domácím nedovolili dostat se byť jen do náznaku nějaké šance. V čase 62:42 si vybrala slabou chvilku pardubická střídačka a rozhodčí byli mimořádně bdělí. Za katr putoval Tvrdík a hostům se otevřela ideální příležitost k rozhodnutí v podobě přesilovky 4 proti 3. Blízko brance byl jemně tečující Straka a Plzeň i nadále svírala pardubickou trojici v kleštích. Nevídaným způsobem se ovšem o druhou část oslabení postaral Radovan Somík, jenž vice než půl minuty zcela sám dokázal udržet puk v útočné třetině.

Pardubice ubráněné oslabení nakoplo k útočné aktivitě a Cetkovského bomba minula břevno Cháberovy branky jen o milimetry. Domácí z následné akce rozpoutali před hostující klecí doslova peklo a podařilo se jim procpat kotouč za brankovou čárou i s plzeňským gólmanem. Sudí Minář nejprve signalizoval gól, po dlouhé poradě s videorozhodčím ovšem svůj verdikt k nelibosti radujících se tribun změnil. Další šance se již neurodila, rozhodnutí o osudu prvního čtvrtfinále tak musely rozseknout až samostatné nájezdy.

Z šestice střelců úspěšný pouze Vlasák, Plzeň si připisuje první výhru

Překvapivý tah hned zkraje nájezdů předvedla hostující střídačka, když nasadila k exekuci mladíka Kováře. Ten si Lašáka krásně položil, ale blafák nedotáhl. Stejně dopadl i domácí Somík. Tomasův nájezd zastavil Lašák perfektním zákrokem na brankové čáře, psychickou výhodu Moelleru nepřihrál svým pokusem ani tradiční střelec Pivko. Třetí sérii načal nájezdový mág Tomáš Vlasák a střelou švihem nedal Lašákovi šanci. Když na druhé straně nevyzrál na Cháberu střelou na lapačku ani Blažek, mohla Plzeň slavit první výhru v sérii.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Pro nás to bylo první utkání po delší době a byla tam velká otázka, jak rychle se do toho zápasového rytmu a tempa dostaneme. Myslím, že první třetinu jsme víc bruslili třeba v porovnání s druhou třetinou, ale nevytvořili jsme si zase až tolik šancí. Soupeř dobře bránil, což bylo ostatně charakteristické pro celý zápas. Těch šancí na obou stranách nebylo moc, ale přece jen myslím, že jsme jich měli trošičku víc. Libor Pivko nebo Honza Starý tam měli velké šance. Nevyužili jsme to, a to měl být základ, abychom zápas dotáhli v základní hrací době. Velkou šanci jsme měli i v prodloužení, to taky nevyšlo. Byli jsme rádi, že jsme ubránili přesilovku soupeře v prodloužení, ale v nájezdech byl soupeř šťastnější. Hráči udělali maximum a hráli s velkým nasazením. Věřím, že zítra to bude z naší strany lepší a nebude tam tolik nervozity.“

Pavel Hynek (HC Lasselsberger Plzeň): „Myslím, že první polovina utkání patřila domácím. Tam byli lepší a aktivnější. My jsme se začali zvedat v té druhé půlce a myslím si, že jsme si zasloužili vyrovnat, odehráli jsme dobrou třetí třetinu. Škoda jen, že jsme nedokázali využít přesilovku čtyři na tři, tam jsme mohli rozhodnout. Pak už jsme to dohrávali do penalt, soustředili se na obranu a věřili, že jak jsme měli špatnou bilanci na nájezdy v základní části, tak že dnes se štěstíčko přikloní na naši stranu.“