17.4.2010
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

První bitva pro Pardubice! Vyprodaná aréna slavila „bůra“ vlnami

PARDUBICE — Vstup do finálové série s Vítkovicemi se hokejistům HC Eaton Pardubice povedl na podtrženou jedničku. Východočeši zdolali Ostravany i díky dvěma gólům Petra Sýkory 5:1. Vše jistil skvělý gólman Dominik Hašek. Fanoušci Pardubic oslavili vysokou výhru tříminutovým aplausem vestoje. Již zítra od 18.10 hodin se hraje další zápas.

O2 extraliga, F1, sobota 17.4.2010, ČEZ Arena Pardubice

5:1
2:1, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 9:36 Sýkora (Pivko, Zohorna), 14:17 Somík (Sýkora, Píša), 29:23 Rákos (Koukal, Kolář I), 49:17 Sýkora, 53:01 Píša (Koukal, Pineault) – 17:53 Vrána (Trnka, Treille). Rozhodčí: Hradil, Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:0. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 36:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Pavel Trnka. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Rehák, Sičák, Kuboš, Trnka, Voráček – Klimek, Burger, Selingr – Kvapil, Vrána, Treille – Szturc (50. Strapáč), Štefanka, Krenželok – Ujčík, Hruška, Svačina. Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.

Pardubice herně dominovaly, výrazněji gólově ale neodskočily

Netrpělivě očekávané finále v beznadějně vyprodané pardubické ČEZ Aréně nabídlo hned od úvodních vtěřin hokej jak se na souboj o extraligový trůn patří. Svůj návrat do sestavy Vítkovic si hned v první minutě hry málem pokazil reprezentant Sičák, když Koukalovo nahození tečoval těsně před Štěpánkem a ten měl co dělat, aby stačil reflexivně zasáhnout. Úvodní pasáž se nesla ve znamení výrazné pardubické převahy, dobrou střeleckou pozici nabídnul Buchtelemu šikovným pasem Sýkora.

První střela hostujícího celku, která dolétla až k Dominiku Haškovi přišla až po sedmi minutách hry a znovu byl u této situace Sičák. Na druhé straně měl před Štěpánkem vyloženou šanci Kolář, jenže ani nadvakrát nedokázal mladého gólmana hostů překonat. I Hašek si zanedlouho připsal důležitý zákrok proti střele zapomenutého Krenželoka, ten se ale své příležitosti možná trochu zalekl.

Potom už ovšem přišly velké chvíle pardubického ostrostřelce Petra Sýkory. Zohorna vyhrál čistě buly v obranné třetině Vítkovic a Sýkora mohl od modré osvědčit svůj pověstný nápřah. Byla z toho nakonec taková rána, že se Štěpánek nestihl ani ohlédnout – 1:0. Severomoravany mohl do hry rychle vrátit Vrána, jenž se dostal do střelecké pozice až po příliš sebevědomé rozehrávce Pivka, ale Hašek se překonat nenechal.

Naopak se hra po faulu Treille stěhovala zpět před branku Vítkovic a hrála se první přesilovka. Respektive hrála se pouhých 16 vteřin, pak totiž vypustil od modré svůj obávaný projektil znovu Sýkora a těsně před Štěpánkem střelu ještě líznul holí Somík – 2:0. Pardubice posléze prováhaly další možnost, poté co Buchtele sám před hostujícím brankářem netrefil kotouč přesně. A přišel trest. Vítkovice se na malou chvíli dokázaly dostat do pardubické třetiny a byl to Vrána, který hezkou tečí Trnkovy střely vrátil hosty na dostřel – 2:1.

Vedení Pardubic navýšil po brejkové situaci Rákos

Nástup do prostředního dějství měl opět lepší Eaton, který si vynutil tlak a následný závar před Štěpánkem. Z něho nakonec pramenil i faul Reháka a pořádné horko před brankou Vítkovic. Mladý brankář si musel jednu chvíli připadat jako na kolotoči, kdy se jen bezmocně převaloval od tyče k tyči jak ryba na suchu, v rozhodující chvíli ale dokázal vytáhnout skvělý zákrok lapačkou. Ubráněné oslabení konečně nakoplo i hostující celek a Hašek zasahoval v rychlém sledu hned několikrát.

Vrcholem pak bylo vyloučení Pineaulta za nedovolené bránění, jenže největší příležitost měli po brejku domácí, kdy Kolářovu přihrávku jen o malý kousek neposlal do odkryté branky Koukal. Doslova infarktové chvíle na obou stranách přivála 28. minuta hry. Nejprve přečíslení 3 na 2 zakončoval Sýkora do tyče, ale zatímco si pardubičtí útočníci spolu s diváky drželi hlavu v dlaních, dostal Ujčík rychlý pas na útočnou modrou a řítil se sám na Haška. Krátký blafák do bekhendu ale pardubický fenomén vystihl a udržel svůj celek ve vedení.

Divoké manévry tím ale nekončily a trenérům obou celků musely vstávat z obranné hry vlasy hrůzou. Za malou chvíli uháněl na Štěpánka Kousal s Mitchellem a hned po skvělém zákroku Štěpánka v obdobné situaci selhal na opačné straně kluziště Kvapil. Dotřetice přečíslení během malé chvilky znamenalo změnu stavu. Kolář poslal přesný pas Rákosovi a ten se štěstím procedil kotouč za přesouvajícího se Štěpánka – 3:1. Oceláři mohli reagovat v přesilové hře při vyloučení Sýkory, ale Eaton se v pohodě ubránil. Jedinou zajímavější akci předvedl již při hře v plném počtu Marek Kvapil, který se individuálně protáhl za obránce, ale bleskovým švihem přestřelil.

Vstřelená branka zvedla notně sebevědomí Danielu Rákosovi, jenž po kombinaci s Koukalem v plné rychlosti dokonale vyšachoval bránící dvojici a záchrannou brzdu musel znovu zatáhnout až Štěpánek. Hašek měl znovu méně práce, ale když už musel zasahovat, bylo to povětšinou proti velmi nepříjemné ráně. Svačinovu skákavou teč zkrotil padubický matador až na brankové čáře a i díky tomuto zákroku se šlo do kabin za nadějného stavu pro Eaton.

Pardubice ovládly i třetí část hry a zaslouženě slaví

Definitivní tečku za nadějemi Vítkovic mohl hned po zahájení třetí třetiny napsat Petr Sýkora, jehož si nechala hostující obrana trestuhodně upláchnout. Sýkora tentokrát ve své oblíbené disciplíně branku neslavil, jeho spíše technické zakončení utlumilo Štěpánkovo rameno. Vlnu nevole následně sklidil sudí Minář, jenž zády k situaci zcela chybně vyhodnotil souboj za pardubickou brankou a po pádu vítkovického hráče vykázal Nakládala na trestnou lavici. Spravedlnost naštěstí nezůstala slepá a v podobě vynikajícího Dominika Haška zabránila jisté brance z hole Hrušky.

Důležitý moment a kupu emocí k tomu přinesla situace v čase 46:35, kdy zasáhl Treille hokejkou Dominika Haška do hlavy a pardubický gólman zůstal ležet na ledě s krvavým zraněním. Pikantní bylo, že zároveň se zákrokem skončil kotouč v síti, branka ale platit nemohla. Po následné šarvátce se zaplnila trestná lavice na obou stranách, na dvojité přesilovce domácího celku za faul Treille se ale změnit přes protesty hostů nemohlo nic.

Pardubice takovou příležitostí rozhodně nepohrdly a nakonec se jim podařilo ve druhé části přesilovky sportovně pomstít zákrok na svého gólmana. Petr Sýkora zastavil Ujčíkovo vyhození a ranou z pravého kruhu donutil Štěpánka lovit puk počtvrté za svými zády – 4:1. Vítkovičtí průběžný stav nelibě nesli a zbytečné zákroky holí v obličeji pardubických hráčů přinesly další oslabení. Pátou brankou trestal faul Svačiny obránce Aleš Píša, jenž po přiťuknutí Koukala krásně umístil kotouč do šibenice nad Štěpánkovou lapačkou – 5:1.

Závěrečná pětiminutovka se dohrávala již jen spíše z povinnosti za spokojeného přizvukování vyprodaných tribun, které oslavnými chorály ocenily výborný výkon domácích hokejistů. Symbolickou třešničku v podobě šesté branky mohl přidat ještě Buchtele, v cestě mu ale stála tyč. Hosté se vzmohli pouze na nesportovní atak brankáře Haška, paradoxně z něj ale ještě profitovali přesilovou hrou. Ani to už ovšem nemohlo na první výhře Pardubic k cestě za titulem změnit vůbec nic.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Jsem rád, že jsme se poučili z předchozích sérií co se týče vstupního zápasu. Měli jsme problémy s Třincem i v semifinále s Libercem. První třetina byla z našeho pohledu velmi dobrá. Nastoupili jsme hodně aktivně. Dostali jsme do dvoubrankového vedení, které soupeř snížil. To nás trochu zarazilo. V druhé třetině jsme ubrali, soupeř toho využil. Hrálo se zbytečně nahoru – dolů. Branka na 3:1 byla skutečně velice důležitá. Odskočili jsme na dvougólové vedení, které jsme zvýraznili dalšími dvěma góly. Musíme se vyvarovat takových výpadků jako v druhé třetině.“

Kamil Konečný (HC Vítkovice Steel): „První třetinu jsme začali poměrně pasivně, i když jsme věděli, že by to byla naše smrt. Bohužel hráči se s tím nevypořádali. Pardubice měly nápor opravdu veliký. První třetina nakonec pro nás dopadla výsledkově velmi slušně. Stav 2:1 byl na tu převahu velice solidní. Chléb se lámal v druhé třetině. Po vyložených šancích Pardubic jsme se dostali čtyřikrát do čistých příležitostí my, ale bohužel pravidlo nedáš – dostaneš se z našeho pohledu nenaplnilo. Po třetí brance už bylo o výsledku prakticky rozhodnuto.“