3.3.2011

Pravý vstup do play off. Pardubice natáhly vítěznou sérii v prodloužení

ZLÍN — Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali zvítězit v prvním čtvrtfinálovém utkání play off na ledě Zlína 4:3 v prodloužení. Dramatický duel rozhodl v čase 67:17 Martin Bartek. Pardubice tak vyhrály v play off třináctý zápas v řadě!

Tipsport extraliga, ČF1, čtvrtek 3.3.2011, Zimní stadion Luďka Čajky

3:4p
0:1, 3:2, 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 23:32 Galvas (Hamrlík, Köhler), 25:17 Balaštík (Köhler), 27:20 Galvas (Hamrlík, Balaštík) – 2:30 Rákos (Mezei), 20:49 Somík (Bartek, Zohorna), 29:27 Nakládal (Starý, Kolář I), 67:17 Bartek (Somík). Rozhodčí: Hodek, Polák – Bejček, Charvát. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:2. Diváci: 5655. Střely na branku: 25:44. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4. Nejlepší hráči: Lukáš Galvas – Jakub Nakládal. Stav série: 0:1.
Berani Zlín: Duba – Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Bořuta, Řezníček, Matějíček, Lučka – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, Sýkora, Rachůnek – Kubiš, Balán, Sivák – Holík, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach.
Dynamo Pardubice: Růžička – Drtina, Kaberle, Kolář II, Kočí, Jillson, Mezei, Píša, Nakládal – Kolář I, Koukal, Starý – Somík, Zohorna, Bartek – Kůrka, Špirko, Rákos – Buchtele, Kousal, Radil. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.

Pardubice přicestovaly do Zlína s jednodenním předstihem, Eatonu chyběli útočníci Jiří Cetkovský a Adam Pineault. Berani nastoupili k utkání bez dvou zraněných hráčů, na marodce jsou obránce Radek Míka a útočník Filip Čech.

Daniel Rákos „mazácky“ otevřel skóre

Nástup do čtvrtfinále se hokejistům HC Eaton Pardubice povedl na podtrženou jedničku. Hostující celek využil hned svou první šanci a dostal se do vedení. Daniel Rákos získal za brankou puk po Mezeiově pasu, objel ji a našel skulinu mezi postavením brankáře Duby a jeho levou tyčkou – 0:1.

První vážnější šanci měl domácí tým v 8. minutě. To útočník Rachůnek získal kotouč, nahrál najetému Tomáši Sýkorovi, který však svůj únik v gólový neproměnil. A to také proto, že zlínský forvard se provinil vysokou holí.

Pardubice využily přesilovku k ohromnému tlaku ve zlínském pásmu, gól však ze zajímavých šancí nevstřelily, přestože měly několik příležitostí. Eaton se pak o chvíli později úspěšně bránil po Bartekově vysoké holi.

Ohromnou možností pro navýšení tenkého vedení byly dva takřka spojené tresty pro Jana Švrčka a Stanislava Balána. Celkem 115 sekund hrál Eaton proti třem, ale tuto výhodu nesehrál nejlépe… Podobně dopadli Východočeši při Ondráčkově vyhození puku v čase 17:23.

První třetina byla přerušena v čase 18:47. Na protější tribuně oproti střídačkám totiž náhle zkolaboval jeden z diváků. Lékař zlínského klubu Jiří Gatěk mu ihned běžel přes led pomoci, podle jeho přestávkového vyjádření pro Českou televizi by měl být v pořádku. První dějství se tak dohrávalo po úpravě ledu…

Zlín bleskově otočil, pak srovnal Jakub Nakládal

Co se povedlo Pardubicím v první třetině, se vydařilo i ve druhém dějství. Uběhlo devětačtyřicet sekund Eaton se dostal do dvoubrankového trháku. Parádně sehrála slovenská dvojice Martin Bartek – Radovan Somík svůj brejk dvou na jednoho, prvně jmenovaný chytře počkal na svého kolegu, ten si najel do gólového zakončení – 0:2.

Dvougólový náskok ale nevydržel Pardubicím dlouho. V čase 20:49 šel za hrubost pykat Jan Starý a domácí přesilovku využili. Od modré se prosadila ostrá rána Lukáše Galvase, kterou přes změť těl gólman Eatonu neviděl – 1:2.

To Zlín nakoplo k dalšímu náporu, který umocnila vysoká hůl Branislava Mezeie. Domácí hokejisté početní převahu po rychlé akci využili, puk za brankovou čárou po zásahu Balaštíka našel videorozhodčí – 2:2. A protože předtím ještě fauloval obránce Kolář, tak Zlín pokračoval v početní převaze!

A tu využil! Martin Růžička neviděl střelu Lukáše Galvase přes clonícího útočníka před sebou. Puk tak zaplachtil k tyčce a Zlín otočil během necelých čtyř minut na 3:2!

Pardubice dokázaly jednogólové manko smáznout ihned, jak to šlo. Pomohla jim k tomu využitá přesilovka. Za podražení pykal Antonín Bořuta a Eaton se prosadil po bravurní souhře po ose Jan Kolář I – Jan Starý – Jakub Nakládal. Reprezentační bek měl snadnou pozici, prudký kotouč umístil přesně do sítě – 3:3.

Pardubice byly ve druhé třetině aktivnější, o tom ostatně svědčí poměr střel 13:9 ve prospěch Eatonu. Všechny góly v základní hrací době v prvním „poločase“.

Západ dospěl do nastavení

Hra se ve třetí části hry oboustranně zklidnila. Oba týmy se více zatáhly a soustředily se spíše na defenzívu. To však neznamená, že se ve Zlíně divák nudil. Naopak! Třeba ve 43. minutě měl obrovskou střeleckou příležitost Petr Koukal, ale minul Dubovu branku.

Eaton se pak úspěšně bránil po Mezeiově hákování, aby pak uhasil s vypětím všech sil požár ve 49. minutě. To měli Zlínští při povedeném střídání spoustu šancí, ale pardubické hájemství zůstalo bez poškození.

Poslední desetiminutovku řádné hrací doby režírovaly zlínské přesilové hry. V 52. minutě byl sporně za hákování vyloučen Marek Drtina, po jeho návratu dostal dvě minuty za podražení brankář Růžička, jenž svůj tým řádně podržel.

Prodloužení rozsekl Martin Bartek

V nastavení měli více ze hry hokejisté HC Eaton Pardubice. Ti se častěji dostávali do střeleckého zakončení. Třeba v 63. minutě si nádherně přes beka najel do šance Tomáš Zohorna, ale jeho prudký kotouč minul branku.

Velikánskou šanci v prodloužení měl obránce František Kaberle, ten si najel ze druhé vlny, ale z boku sám před Dubou trefil pouze výstroj zlínského brankáře. Valaši byli pod tlakem…

A ten znásobil po Matějíčkově trestu za podražení. Jasný a správně posouzený prohřešek potrestal Martin Bartek. Ten si najel do střelecké pozice a svým dvacátým gólem v pardubickém dresu rozhodl – 3:4!

Pardubice získaly první zápas čtvrtfinálové série, potřetí v sezoně dokázaly vyhrát na zlínském ledě. Natáhnout parádní bilanci mohou v pátek, kdy zápas na Zimním stadionu Luďka Čajky začíná v 17.30 hodin.

Zdeněk Venera (PSG Zlín): „Bylo to vyrovnané utkání se špatným koncem pro nás. Bohužel jsme v prodloužení nabídli soupeři přesilovku čtyř proti třem, což je na ubránění dvou minut hodně těžké a tentokrát se nám to nepodařilo. Je otázka, jak by to dopadlo, pokud by zápas dospěl do samostatných nájezdů. Třeba bychom vyhráli a třeba ne. Nedá se nic dělat, je to pryč a zítra nás čeká další zápas.“

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili celkem dobře a vedli jsme 2:0. Ve druhé třetině jsme měli sérii vyloučení, což dokázal soupeř potrestat a otočil vývoj utkání na svoji stranu. Naštěstí jsme v přesilovce vyrovnali na 3:3. Pak měly oba týmy šance, které nevyužily, a utkání došlo do prodloužení. V nastaveném čase jsme zužitkovali přesilovku. Bylo to vyrovnané utkání s dobrým koncem pro nás.“