30.11.2012
David Záruba

Povedlo se! Pardubice zlomily druhý Zlín a slaví tři body

PARDUBICE — Skvělá práce! Pardubičtí hokejisté dokázali po třech prohrách na domácím ledě zvítězit. Kvalitním výkonem po celých šedesát minut přehráli Zlín, který byl doposud nejlepším týmem v tabulce venkovních zápasů. Tři branky Pardubic zaznamenal obměněný první útok, který hrál ve složení Hemský – Krejčí – Somík. Svůj první zápas odehrál obránce Travis Gawryletz.

Tipsport extraliga, 26. kolo, pátek 30.11.2012, ČEZ Arena Pardubice

5:3
1:0, 2:1, 2:2
Branky a nahrávky: 6:46 Krejčí (Hemský, Somík; 5/5), 27:33 Hemský (Benák; 5/5), 30:22 Kousal (Benák, Kindl; 5/5), 41:42 Píša (Buchtele, Kousal; 5/5), 47:22 Krejčí (Benák, Kindl; 5/4) – 34:38 Hamrlík (Leška, Balaštík; 4/4), 43:38 Balaštík (Veselý, Linhart; 5/5), 53:34 Čech (Čajánek; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Mikula – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7 (2:2, 3:3, 2:2). Využití: 1:0. Diváci: 8291. Střely na branku: 33:38 (13:12, 15:13, 5:13). Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3. Nejlepší hráči: David Krejčí – Jaroslav Balaštík.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kindl, Benák, Ďaloga, Gawryletz, Kočí – Hemský, Krejčí, Somík – Bartek, Zohorna, Starý – Radil, Kousal, Buchtele – Semorád, Nosek, Cetkovský. Trenéři: Mojmír Trličík a Ladislav Lubina.
Berani Zlín: Horčička – Hamrlík, Linhart, Šenkeřík, Tesařík, Urbanec, Řezníček, Horák – Balaštík, Leška, Köhler – Honejsek, Čajánek, Veselý – Kubiš, Holík, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Juraj Jurík.

Pardubická sestava nedoznala od posledního zápasu velkých změn. Svá místa v prvním a druhém útoku si vyměnili Somík a Starý, poprvé v dresu Východočechů nastoupil obránce Travis Gawryletz.

Nově sestavený první útok zařídil Pardubicím vedení

První třetina neprobíhala v nijak vražedném tempu, oba brankáři si sice připsali po dvanácti zákrocích, ale velkých šancí moc likvidovat nemuseli. První se protáhl při bekhendu Krejčího zlínský Horčička, jeho brankářský protějšek měl o poznání více práce po zaváhání Ďalogy, jehož ztrátu nedokázal potrestat kanonýr Balaštík, když napálil puk jen do Salfického.

Skóre se poprvé měnilo v sedmé minutě hry. Somík nejprve po dobré příhře netrefil zlínskou branku, ale kotouč od zadního mantinelu okamžitě vrátil Hemský před brankoviště Davidu Krejčímu, který bekhendem poslal domácí do vedení – 1:0.

Po faulu Kočího hráli následně hosté v přesilové hře. Na pardubickou branku pálili zejména obránci a Salfický si vždy dokázal přes houštinu těl před sebou najít kotouč. Už při hře 5 na 5 neuspěl překvapivou střelou z úhlu Köhler a neujala se ani rána Honejska po rychlé akci.

Pardubičtí následně nedokázali zužitkovat přesilovku po přestupku Lešky, ale už v rovnovážném stavu si připravili dvě dobré šance. Buchteleho projížďku mezi beky zastavil až pohotový Horčička, jenž o chvíli později musel lapit i doklepnutí Somíka zblízka. V posledních vteřinách měl srovnání na hokejce Kubiš, jehož ránu Salfický stoprocentně nekontroloval, avšak puk se šťastně pro domácí odrazil mimo.

Slepené trefy domácích znamenaly náskok 3:0, Zlín vrátil do hry Hamrlík

Pardubice začaly druhou část s větší ofenzivní snahou, častěji se tlačili před branku Horčičky a ve 28. minutě byly odměněny brankou. Aleš Hemský sice trošku krkolomně zpracoval přihrávku Benáka, ale bleskově se protáhl mezi obránci a v zakončení si vedl perfektně. Horčička na jeho zakončení pod břevno neměl nárok – 2:0.

Za necelé tři minuty se domácí radovali znovu. Benák viděl na modré osamoceného Roberta Kousala, který přihrávku nezpracoval ideálně, čehož chtěl využít Horčička vyjetím proti puku, ale pardubický útočník u něj byl rychleji a po kličce do strany zavěsil do prázdné branky – 3:0.

Po pasáží hry, která jednoznačně patřila domácím, se ke slovu dostali zlínští hráči. Pomohla jim k tomu přesilovka po faulu Gawryletze. Hosté se opět na dlouhé chvíle usadili v útočném pásmu a snažili se hlavně clonit po střelách od modré. Salfický měl s dorážejícími soupeři starosti, avšak puk za svá záda prozatím nepustil.

Kapituloval až 35. minutě při hře 4 na 4, když na trestné za potyčku pykali Čajánek s Kočím. Po rychlém přechodu do útočného pásma dostal nabito na svém stanovišti Martin Hamrlík a přesnou bombou k tyči snížil – 3:1. Návrat hostů do zápasu mohl za okamžik podpořit Honejsek, ale Salfický jeho rychlý blafák přečetl a zachránil pardubický náskok.

Ostrými pálily oba týmy, Pardubice si tříbodovou výhru nenechaly vzít

Zlínští chtěli v náporu ze závěru druhé třetiny pokračovat i po pauze, ale velice brzy jejich naděje srazil zase o kus dolů inkasovaný gól. Kousal zpoza branky nalil na modrou Aleši Píšovi, který dělovkou pod břevno vrátil domácím tříbrankový náskok – 4:1.

Ten však nevydržel dlouho. Po bleskovém protiútoku dvou proti jednomu předložil Veselý ideální přihrávku Jaroslavu Balaštíkovi, který napálil puk k tyči tak rychle, že se Salfický nestihl v brankovišti přesunout – 4:2.

Vzepětí hostů pokračovalo, střelnici v útočném pásmu obsluhoval zejména Leškův útok, který hrozil pokaždé, když byl na ledě. Pardubická obrana však už bránila o poznání důsledněji. Ze cviku nevypadl ani Horčička, který po chvíli odpočinku musel likvidovat šanci rychlonohého Hemského.

Pardubicím v těžké chvíli pomohl Ondřej Veselý, který fauloval Buchteleho. V následné přesilovce totiž svou třetí asistencí v zápase vybídl Benák ke skórování Davida Krejčího, který sám na brankovišti převzal kotouč a poté jej zavěsil pod horní tyč – 5:2.

Naději na dramatický závěr dal Ševcům v 54. minutě Filip Čech, který ustál souboj se svým strážcem a přízemní ranou překvapil Salfického – 5:3. Chvíli poté byl vyloučen Nosek a Zlínští měli jedinečnou šanci přiblížit se na rozdíl jediné branky. Pardubičtí hokejisté však velkému tlaku odolali a po třech prohrách doma naplno bodovali.

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Naše vítězství bylo zasloužené a určitě to byl v poslední době nejlepší výkon, co se týká hry a produktivity. Změnili jsme sestavu, změnili jsme přesilové hry a myslím si, že to bylo vidět. Týmový výkon nás dovedl k tomu, že jsme dnešní utkání vyhráli.“

Rostislav Vlach (PSG Zlín): „Utkání bylo celkem vyrovnané. Domácí ale z hlediska produktivity byli o hodně lepší a zaslouženě vyhráli.“