3.3.2006
Vladimír Gregor

Play off se vzdaluje. Znojmo bralo všechny body

Boj o bytí a nebytí se pro domácí nezačal vyvíjet právě příznivě. Po dvaceti minutách svítilo na světelném ukazateli skóre 0:2. Po sérii přesilovek v prostřední části však zvedli pardubičtí hráči hlavy a góly Hlinky a Snopka srovnali na 2:2. Závěrečné dějství ovšem vyznělo znovu lépe pro Jihomoravany, kteří dvěma brankami rozhodli zápas a možná definitivně uzavřeli Pardubicím cestu do play off. Tečku za utkáním udělala dělovka Sýkory, ta už ale v konečném důsledku znamenala pouze snížení.

Tipsport extraliga, 50. kolo, sobota 4.3.2006, ČEZ Arena

Znojmo

3:4
0:2, 2:0, 1:2
Branky a nahrávky: 31:21 M. Hlinka (Snopek, Mikeska), 33:20 Snopek (Kántor, M. Hlinka), 58:43 P. Sýkora (Čaloun, Blažek) – 18:21 J. Štefanka (Bičánek), 19:59 Ludvík (Dopita), 42:30 Pucher (Plášek), 52:37 J. Štefanka (Pucher). Rozhodčí: Minář, Smeták – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. Diváci: 8463. Střely na branku: 35:30. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 3:4.
Dynamo Pardubice: Lašák – Havíř, Čáslava, Snopek, Kántor, Mudroch, Linhart – Razingar, Blažek, Rolínek – P. Sýkora, Mikeska, M. Hlinka – Lubina, Koukal, Čaloun. Trenéři: Vladimír Bezdíček a Petr Hemský.
Znojmo: Trvaj – Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Nikolov – J. Štefanka, Pucher, Plášek – Ludvík, Dopita, Erat – Ondřej, Haman, Beroun. Trenéři: Miloslav Hořava a Jan Votruba.

Koncovka třetiny v režii Orlů

Orli vlétli do hry nebojácně a neváhali se od úvodních vteřin nastěhovat do třetiny Pardubic. Znojemští z tlaku profitovali šancemi Puchera a Dopity, Lašák ale s trochou štěstí svůj tým podržel. Domácí se osmělili až na konci druhé minuty hry, Čalounovi chyběl v koncovce důraz.

Šance se pardubickému celku naskytla po faulu Štefanky na pronikajícího Mikesku, jenže domácí sbor se v přesilovce hodně trápil. Obráncům naopak ulétl Erat a je jen škoda pro hosty, že si nakonec rozmyslel jít do zakončení. Znojmo nadále působilo svěžejším dojmem a Trvajovi v brance hostí muselo být místy zima.

Po nedorozumění v rozehrávce mezi Mudrochem a Lubinou se po Štefankově pasu zjevil v čisté šanci před Lašákem Pucher a kotouč se jen tak prošoural kolem pravé tyčky. Vzápětí raději Mudroch fauloval a otevřel tak přesilovkovou možnost Znojmu. Ta měla ovšem jepičí život. Důrazně forčekující Sýkora si vynutil faul na svou osobu a síly se vyrovnaly.

Čtrnáctá minuta hry patřila Michalu Mikeskovi. Ten si nejprve hezkou individuální akcí vybruslil do střelecké pozice na vrchol kruhů a rychlým švihem rozezvučel levou tyč znojemské branky. V tomtéž střídání se ale také stihl provinit proti pravidlům a oslabil svůj celek. Pardubice se ubránily a hned po návratu Mikesky měl obrovskou šanci Razingar. Sám před Trvajem si znojemského gólmana položil, ale nad jeho položené betony puk nenadzvedl.

Znojmo dostalo vzápětí další možnost přesilové hry po faulu Havíře. Lašák nejprve skvěle zneškodnil teč Erata i střelu Štefanky ze tři metrů, ale na dorážku stejného hráče po skrumáži před brankovištěm už reagovat nemohl – 0:1. To co ale předvedla domácí obrana několik vteřin před koncem prvé třetiny, to se jen tak nevidí. Po váhavém vyhození se puku zmocnil Dopita, předložil kotouč Ludvíkovi jak na zlatém podnose a ten v čase 19:59 zaznamenal doslovný gól do šatny – 0:2.

Přesilovky vrátily Pardubice do zápasu

Jak skončila první část hry, tak mohla začít i ta druhá. Po chybě pardubické obrany si najel sám až před Lašáka Zdeněk a jen rychlý reflex domácího brankáře zachránil Moeller od další pohromy. Domácí hokejisté se přeci jen trochu otřepali a zatlačili hosty do hluboké defenzívy. Neujala se ale ani rána Linharta, ani dorážka Koukala. Euforii Pardubic ale okamžitě přibrzdil Plášek, jenž po individuální akci napálil puk do tyče.

Diváky dostala následně do varu akce dvojice Koukal – Lubina, po které následovala série střel proti poslední instanci v bráně Jihomoravanů, jenže kotouči jako by se do hostující klece ani nechtělo. Trvaj uspěl i o chvíli později při pobytu stejné pardubické řady. Koukal našel Lubinu mezi kruhy a pardubický veterán vyprášil betony Trvaje. Pardubice dostaly vzápětí výhodu přesilové hry, ale zle mohlo být na opačné straně. Rychlý Plášek se dostal znovu sám až před Lašáka, jenže ten se ošálit nenechal.

V pokračující přesilovce Pardubic fauloval Haman a poslal svůj celek na 35 vteřin do tří mužů v poli. Pardubicím stačilo vteřin 24. Od modré vypálil tvrdě Snopek a Hlinka z otočky zasunul kotouč do znojemské sítě – 1:2. Němečkova vysoká hůl v obličeji domácího hráče poskytla stejnou přesilovou výhodu na dalších 42 vteřin, jenže tentokrát se domácímu celku nic překvapivého sehrát nepodařilo. Diváci však nesmutnili dlouho. Ve standartní přesilovkové výhodě uvolnil Kántor kolegu z obrany Snopka a jeho projektil prošel skrz Trvajovy betony až do branky – 2:2.

Hra se po vyrovnávací brance na chvíli uklidnila, jenže byl to znovu spíš klid před bouří. Lašák se prezentoval několika jistými zákroky při nebezpečných akcích Puchera a Pláška, na druhé straně vyškrábl Trvaj bruslí na poslední chvíli gólovou ránu Linharta. Závěrečný tlak Pardubic už ke změně skóre nevedl, a tak oba rivalové zamířili do kabin za remízového stavu.

Branka naděje přišla pozdě

Třetí dějství otevřel faul Hlinky a v následné přesilové hře ukázkový semafor Lašáka po ráně Bičánka. Poté se do slibného brejku 2 na 1 dostala dvojice Čaloun – Razingar, ale slovinský útočník možná zbytečně celou akci překombinoval. A tak přišel trest. Plášek obehrál za brankou domácích Havíře, posunul puk na najetého Puchera a ten se střelou do horního růžku nemýlil – 2:3.

Následoval trest pro Hamana a další přesilovka Pardubic. Domácí hráči dřeli a byli i blízko brance, Rolínkovu teč zblízka zlikvidoval vynikající Trvaj. Ten měl krátce poté velké štěstí. Ležící Sýkora dokázal z neuvěřitelné pozice poslat kotouč do spojnice břevna a tyče! Ani další trest pro znojemského hráče nebyl potrestán, Čakajík po zákroku na Rolínka přečkal dvě minuty na trestné lavici celkem v poklidu.

Od padesáté minuty se hrálo prakticky na jednu branku, střely Blažka a Kántora likvidoval znojemský gólman jen s námahou, pak ale přišel šok. Po nevinné a ojedinělé akci Znojma se dostal ke kotouči Štefanka a spíše nahozením než nějakou povedenou ranou překvapil Lašáka – 2:4. To už neunesla řada zklamaných diváků, kterých se sešlo v ČEZ Aréně takřka osm a půl tisíc.

Dvě minuty před koncem to domácí zkusili ještě s hrou bez brankáře, neboť po vzájemném vyloučení Hlinky a Němečka se hrálo 4 na 4. Hodně vzteku si schoval do rány od modré Petr Sýkora a ukázkovou trefou pod víko ještě zdramatizoval zápas – 3:4. Chytře hrající hosté si už ale cenné vítězství vzít nenechali a dokráčeli k důležitým třem bodům. Pardubická naděje tak po dnešním utkání už spíše jenom doutná.

Vladimír Bezdíček (Pardubice): „Znojmo hrálo opravdu výborně. My jsme v první třetině hráli hodně laxně a zejména poslední minuta nás pohřbila. Od druhé třetiny jsme hráli s velkým nasazením, dostali jsme se zase do hry, vyrovnali jsme, ale rozhodlo i trochu střeleckého štěstí znojemského mužstva. Prohráli jsme o ten kousek, o který chtěli Znojemští víc.“
Miloslav Hořava (Znojmo): „Viděli jsme vynikající utkání se šťastným koncem pro nás. Jsem rád, že hráči šli do utkání takovým způsobem jako předvedli. O výsledek zápasu jsem kromě snad šesti minut ve druhé třetině neměl strach, protože jsem z hráčů cítil strašnou touhu po vítězství. Jsem rád, že to dokázali.“