22.12.2010

Pardubičtí bojovníci vydřeli výhru v Českých Budějovicích!

PARDUBICE — Díky marodce sice nastoupili v oslabené sestavě, přesto dokázali hokejisté HC Eaton Pardubice zvítězit! Ve 32. kole Tipsport extraligy vyhráli Východočeši v Budvar aréně 3:1! Eaton nasměrovala za tříbodovou výhrou konsolidovaná a zodpovědná hra. Dva kanadské body si připsal junior Robert Kousal.

Tipsport extraliga, 32. kolo, středa 22.12.2010, Budvar aréna

České Budějovice

1:3
0:2, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 32:34 Mertl (R. Pšurný) – 12:47 Mezei (Kousal, Kolář II), 19:13 Somík (Bartek), 24:08 Starý (Kousal). Rozhodčí: Hradil, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6, navíc Píša, Svoboda (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 4360. Střely na branku: 31:33. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Nejlepší hráči: René Vydarený – Adam Svoboda.
České Budějovice: Kovář – Snopek, Šulc, Ptáček, Kolarz, Novák, Vydarený, Tůma – Šimánek, Mikeska, Podlešák – Gulaš, Langhammer, Květoň – Martynek, Kašpařík, Pletka – Kuchejda (40:00 Červený), Mertl, R. Pšurný. Trenéři: František Výborný a Milan Kupka.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Kolář II, Mezei, Jillson – Kolář I, Kousal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Radil, Rákos, Buchtele – Šeda, Semorád, Nahodil. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.

V prvním zápase po reprezentační přestávce se v Budvar aréně představil Eaton Pardubice. Ty přijely ve značně oslabené sestavě.

Dva góly poslaly Eaton do trháku

První šanci zápasu měli domácí. Pavel Kašpařík vybojoval puk v útočném pásmu, objel branku a vystřelil. Svoboda byl připravený a puk chytil. I nadále Jihočeši měli herní převahu a drželi Pardubické před Svobodou, ale ten neměl mnoho práce. Hráči HC Mountfield totiž drželi puk v útočném pásmu, ale střeleckých pokusů moc neměli.

Postupem času se situace neměnila, jen domácí přeci jen častěji stříleli. Pardubičtí stříleli jen zdálky, protože se do blízkosti Kováře nedostávali. První příležitost měli při přesilové hře. To se usadili v útočném pásmu a dvakrát nebezpečně stříleli, ale přesilovku nevyužili.

Každopádně se Pardubice v přesilovce zahřály a tlak domácích již nebyl tak výrazný. Naopak hosté se chytili a využili svoji první velkou šanci. Dostali se do situace dva na jednoho a Branislav Mezei prostřelil Kováře střelou zpoza kruhů – 0:1.

Najednou se situace na ledě změnila a Východočeši byli v útoku aktivnější. V poslední minutě se podařilo hostům ještě využít přesilovou hru. Radovan Somík zůstal na levé straně zcela nepokrytý a střelou bez přípravy podruhé překonal Kováře – 0:2.

Po úvodní dvacetiminutovce vedl HC Eaton Pardubice 2:0, hlavně proto, že domácí svoje šance z úvodu zápasu nedokázali využít.

Vedení pojistil Jan Starý

Hned v úvodu druhé třetiny měli Jihočeši šanci. Langhammer a Květoň jeli dva na jednoho, ale Lukáš Květoň nepřihrál na svého spoluhráče, ale vystřelil a jeho střela šla těsně nad branku. Uhodilo ovšem opět na druhé straně. Jan Starý se objevil sám v mezikruží a z první trefil pod horní tyčku domácí branky – 0:3.

Domácí obrana tak nechala Kováře na holičkách a ten neměl šanci na střelu reagovat. To už bylo pro domácí špatné. Dělali chyby hlavně ve středním pásmu, kde se jim nedařilo pokrývat hráče. Pardubice se dostaly do pohody, kterou jim poskytovalo vedení o tři branky. Prapor Jihočechů chtěl zvednout Langahammer, ale jeho střelu Svoboda vyrazil a dojíždějící Mertl byl faulován.

Domácí věděli, že musí útočit a vytvářeli si tlak. Hosté tak byli nuceni faulovat a domácí tak mohli hrát přesilové hry. Domácí se poprvé trefili v situaci čtyři na čtyři. Nejprve Roman Pšurný prováhal dobrou situaci, kdy byl sám před Svobodou a netrefil dobře puk, ale pak našel svoji přihrávkou Tomáše Mertla a ten dotlačil puk k tyčce do branky – 1:3.

Domácím branka vlila krev do žil a šance měli Šimánek a Mikeska. Najednou bylo domácích všude plno. Další gól však vytěžit nedokázali a tak se mohli hosté opět nadechnout a prověřit vychladlého Kováře. Ten byl připraven.

V poslední minutě ohrozil vlastního brankáře Píša, který mu poslal velmi ostrou „malou domů“ a Svoboda musel osvědčit svoji koncentraci na hru a puk vyrazit.

Pardubice si zodpovědným výkonem nenechaly výhru vzít

Ve třetí třetině byl k vidění pohledný a rychlý hokej. Domácí museli, pokud chtěli bodovat, vstřelit nejméně dvě branky. Velkou šanci měl Mertl, ale jeho pěkná individuální akce brankou neskončila.

Českobudějovickým vůbec nešly přesilové hry. To se projevilo i ve třetí třetině, kdy nedokázali potrestat faul na Vydareného. Hra byla plynulá, téměř se nepřerušovalo. To více vyhovovalo hostům, kteří stále drželi nadějné vedení o dvě branky. Navíc do dobré šance se dostal i Zohorna, který se natlačil před Kováře, ale ten měl hodně práce jeho šanci zlikvidovat.

Domácím čas plynul rychle a jejich závěrečný tlak stále nepřicházel. Pardubickým se dařilo držet puk daleko od Svobody. Jihočechům se nedařila rozehrávka a tak hosté neměli problém držet domácí daleko od prostor, ze kterých se dávají branky.

Domácí tak nevyužili oddechového času a ani neodvolali brankáře. Tým trenéra Jandače tak v Českých Budějovicích zvítězil 3:1 a veze domů všechny body. Domácí doplatili na nevyužité šance, které měli hlavně v první a ve druhé třetině.

Milan Kupka (HC Mountfield České Budějovice): „O výsledku rozhodlo proměňování šancí, které si hosté vypracovali. Nesmí se nám stávat, že pustíme soupeře do tříbrankového náskoku. Zvlášť takový tým jako jsou Pardubice. Ve třetí třetině nás hosté k ničemu nepustili, my jsme dováželi puky pouze k modré čáře.“

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Začátek byl oboustranně opatrný a my jsme potom dvakrát udeřili. Za stavu 3:0 soupeř zvýšil aktivitu a dostal nás pod tlak. V této fázi nás výrazně podržel gólman Svoboda. Ve třetí třetině jsme kontrolovali výsledek a ziskem tří bodů jsme si dali dárek pod stromeček.“