5.9.2014
David Záruba

Pardubicím utekl Linköping v rychlých brejcích

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve třetím utkání Ligy mistrů s Linköpingem 3:6. Východočechům utekl zápas krátce po nabytém vedení, hosté získali klíčový náskok rychle proměněnými brejky. V neděli nastoupí Pardubice od 17.30 hodin proti TPS Turku.

Liga mistrů, 3. kolo, pátek 5.9.2014, ČEZ Arena Pardubice

Linköping

3:6
1:4, 2:0, 0:2
Branky a nahrávky: 2:11 Marcinko (Sýkora; 5/4), 24:44 Radil (Benák, Zohorna; 5/5), 27:15 Zohorna (Píša; 5/4) – 9:29 S. Karlsson (Little; 4/5), 10:42 Little (Vrána, Sjögren; 5/5), 11:56 Almtorp (Hardt, Kolarik), 13:43 Taffe (Vrána, Micflikier; 5/5), 46:29 Kolarik (Johansson, Micflikier; 4/5), 51:37 Sjögren (trestné střílení). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Šindler – Lhotský, Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 5:5 (2:1, 0:2, 3:2). Využití: 2:2. Diváci: 1526. Střely na branku: 40:24 (12:10, 17:6, 11:8). Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4, 3:6.
Dynamo Pardubice: Kristan (20:00 Halász) – Čáslava, Píša, Havlík, Benák, Kočí, Gregorc, Korím, Škvor – Sýkora, Zohorna, Nahodil – Radil, Marcinko, Poulíček – Kolář, Špaček, Kaut – Moučka, Cetkovský, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Linköping: Rautio – Dahlström, Johansson, Rahimi, Junland, A. Karlsson, Hultrström, Forsling, Norden – Little, Sjögren, Vrána – Kolarik, Taffe, Micflikier – Handrt, Almtorp, Sundh – Andersson, S. Karlsson, McDonell. Trenéři: Roger Melin a Magnus Hävelid.

Po měsíci bojů na jiných stadionech se hokejisté Pardubic vrátili do ČEZ Areny. A hned s důležitým utkáním Ligy mistrů. Po nevydařeném lovu na severu, ze kterého si Východočeši nepřivezli ani bod, mohli svým soupeřům vrátit porážky před vlastními fanoušky. První na řadu šel Linköping.

Švédové nemilosrdně zašlapali nadějný úvod Pardubic

První vzájemné utkání výrazně ovlivnila nevyzpytatelná dopravní situace ve Stockholmu, kvůli které pardubičtí hokejisté nestihli ani pořádnou rozcvičku. Tentokrát se do boje vrhli už od úvodu a první střídání patřilo jim. Sýkora sice v dobré možnost minul, ale krátce nato získali domácí přesilovku.

V té se k Sýkorovi vypravil na led Marcinko a spolupráce jim klapla na výbornou. Oba dlouháni si udělali na brankovišti místo, vyměnili si puk a Tomáš Marcinko doklepl do branky první gól – 1:0.

Ihned poté hrál v přesilo i Linköping ale tak dobře si nevedl, naopak na druhé straně nevyužili nadějné přečíslení Sýkora s Čáslavou. Pardubice to měly dobře rozjeté, ale švédská smršť je zakrátko dostala do kolen.

Druhá přesilová hra už totiž Seveřanům vyšla o poznání víc. Kristan dělal vleže, co mohl, ale na dorážku Sebastiana Karlssona dosáhnout nemohl – 1:1. Tím začalo švédské řádění. Za minutu a kousek vyslal přesnou nabídku před branku Vrána a Broc Little tečoval mimo dosah pardubického brankáře – 1:2.

Domácí dělali hrubé chyby v obraně, čehož soupeř poklidně využíval. Na rozdíl dvou branek zvýšil po přesné kombinaci Jonas Almtorp, který zakončoval přes ležícího Kristana – 1:3. Podobně snadnou pozici měl i Jeff Taffe, jehož krásně našel Vrána – 1:4.

Pardubice se oklepaly a dotáhly ztrátu

Do druhé třetiny už nenastoupil Kristan, který místo v brance přenechal Halászovi. Nový muž se rychle do tempa, k čemuž mu pomohlo i štěstí, když nedůraznou rozehrávkou nabídl kotouč S. Karlssonovi, ale ten neměl dost času zakončit do opuštěné klece.

Pardubice ale jinak dokázaly upevnit defenzívu a pomalu se začaly hrabat vzhůru. Cestu jako první ukázal Benák, který se vydal za svým nahozením, udělal v obraně soupeře průvan a pak připravil pozici Lukáši Radilovi. Ten neměl z mezikruží problém trefit opuštěnou část klece – 2:4.

A za dvě a půl minuty bylo ještě lépe. Pardubice dostaly k dispozici přesilovou hru, kterou si vzal na starost Tomáš Zohorna a po krátkém míření zavěsil přesně do šibenice – 3:4. Obrození Východočechů musel fantastickým zákrokem podpořit i Halász, který gólovou střelu zastavil nataženou hokejkou.

Pardubice i nadále pokračovaly ve zlepšeném výkonu a připravovaly si šance. Největší měl Benák, který si sjel z modré čáry k brance, ale Radilovu přihrávku netrefil ideálně. V samém závěru nesedla rána z první Kolářovi.

Linköping znovu odskočil a vyhrál i odvetu

Domácí si po celý zápas udržovali střeleckou převahu, ze které chtěli ve třetí třetině vytěžit alespoň jeden gól. Tolik šancí jako v prostřední třetině si už ale nepřipravovali. Hra byla z obou stran o poznání opatrnější.

Linköping trpělivě čekal na svou šanci, a ta přišla při přesilové hře, kdy oplácel Aleš Píša. Chad Kolarik se zapíchl před brankou a šikovně tečoval nahození od modré čáry – 3:5. Po tomto zásahu se na ledě začalo trochu jiskřit a výrazně ubylo brankových příležitostí z předchozího průběhu zápasu.

Pardubice bojovaly, ale soupeře nedokázaly pořádně zatlačit. Linköping znovu dokázal využít své přiležitosti, když unikajícího Sjögrena fauloval Havlík. Mattias Sjögren si tak mohl nájezd zopakovat a Halásze prostřelil – 3:6.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Začátek se nám vydařil, což jsme potvrdili i vedoucí brankou. Pak jsme ale sehráli nejhorších pět minut v zápase, udělali jsme nějaké chyby a Linköping je trestal. Během dalšího průběhu jsme si vypracovali několik šancí, ale nedokázali je proměnit. Pátý gól soupeře při přesilovce rozhodl.“

Roger Melin (Linköping HC): „Jsme rádi za výhru, ale výsledek rozhodně neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Pardubice ukázaly, že jsou velice silný tým. Začali jsme trochu ospale a dvě třetiny jsme měli velké nedostatky v obraně. Postupně jsme se ale zlepšovali a dokázali udržet vedení.“