28.11.2014
Vojtěch Honzík, Jan Hrabal

Pardubicím se nedaří, v Plzni vysoko prohrály

PLZEŇ — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v předposledním utkání první poloviny základní části Tipsport extraligy na tým Plzně, škodovce podlehli na jejím ledě 1:6. Branky stříleli přes vyrovnaný počet střel Plzeňané, gólově se v červeném dresu prosadil ale pouze kapitán Petr Čáslava ve třetí třetině.

Tipsport extraliga, 25. kolo, pátek 28.11.2014, ČEZ Aréna (Plzeň)

5:1
2:0, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 0:50 Johnson (Pletka, Jeřábek; 5/5), 14:02 Mozík (Simon, Johnson; 5/4), 37:29 Lev (Kadlec, Sýkora; 4/4), 49:26 Indrák (Lev; 5/5), 53:18 Simon (Schleiss; 4/5) – 46:39 Čáslava (Zohorna, Sýkora; 4/5). Rozhodčí: Hejduk, Polák – Flegl, Polynyi. Vyloučení: 10:9 (2:2, 3:5, 5:2), navíc Sýkora (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4408. Střely na branku: 32:34 (9:10, 9:9, 14:15). Srážky: 23:13. Vhazování: 28:26. Blokované střely: 10:21. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Jakub Lev – Robert Kristan.
Plzeň: Machovský – Jeřábek, Kadlec, Moravčík, Mozík, Pavlíček, Kubka, Marcel – Pletka, Kašpařík, Johnson – Schleiss, Simon, Indrák – Kubalík, Lev, J. Sýkora – Hollweg, Přikryl, Balej – Bera. Trenéři: Michal Straka, Ladislav Čihák a Jaroslav Špaček.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Ščotka, Havlík, Gregorc, Korím, Píša, Zdráhal – Cetkovský, Zohorna, P. Sýkora – Tybor, Marcinko, Radil – Starý, Špaček, Kolář – Semorád, Kaut, Voženílek – Půhoný. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice toužili zlomit sérii čtyř proher v řadě, v Plzni se jim zápas ale nepovedl. Soupeře sice mírně přestříleli 34:32, ale střelecky dominovala škodovka.

Západočeši se prosadili už v první minutě

Začátek utkání byl o pár minut opožděn z důvodu zaplétání díry v síti Pardubic, již po padesáti vteřinách hry modrobílí rozjeli ukázkovou kombinaci na jeden dotek napříč pásmem hostů a Nicholas Johnson zakončoval do zcela prázdné klece – 1:0.

Východočeši mohli odpovědět vzápětí v přesilové hře, ovšem činil se Machovský. Ten si nejprve poradil s nepříjemnou ranou Marcinka i následnou dorážkou Tybora. Naopak navýšit náskok svého týmu mohl Schleiss, který se během jednoho střídání ocitl dvakrát tváří v tvář Kristanovi, ovšem neuspěl ranou na lapačku, ani zakončením mezi betony.

V přesilovce Vojtěch Mozík se opřel do puku na modré a přestože měl Kristan dobrý výhled, touš mu propadl do sítě mezi betonem a vyrážečkou – 2:0! O chvíli později Robert Kristan fantasticky lapačkou sebral gól z hole Johnsnovi pálícímu z mezikruží. Poradil si i s Indrákem zakončujícím bekhendem na levé straně a skóre se tak již v první části nepohnulo.

Michael Špaček v nájezdu neuspěl, Plzeň navýšila vedení

Prostřední část odšpuntoval samostatným únikem Špaček, Machovský se však rychlou střelou překvapit nenechal. Vytáhl se i Kristan, před nímž se vyloupl Simon, ale ani nadvakrát skulinku mezi betony nenašel.

V další fázi utkání diváci sledovali urputný a bojovný hokej. I v něm se ale našly světlé momenty. Situaci dvou na jednoho vzal na sebe Johnson, jeho pokus však doslova vykopl gólman Pardubic. Na druhé straně nebezpečně pálil od modré Píša i Korím, Machovský svůj tým podržel.

Ke konci druhé třetiny vybojoval Sýkora černý nesmysl v rohu, předal na levý kruh Kadlecovi, který ještě našel napříč pásmem Jakuba Lva, jenž z první rozvlnil síť – 3:0.

Petr Čáslava pouze snižoval

Poslední dvacetiminutovka započala oslabením Plzně a trestat mohl Tybor, který si vybruslil k levé tyči, ale mezi betony Machovského skulinka nebyla. Tu našel až Petr Čáslava pár kroků za modrou, jenž se opřel z první do křižné příhry Zohorny – 3:1.

I na druhé straně byl Kristan překonán po zakončení Kašpaříka, hosty udrželi ve hře o bod obránci na brankové čáře. Vzápětí mohl potvrdit otřepané pravidlo „nedáš-dostaneš“ Petr Sýkora, jenž dostal ideální pas v situaci dvou na jednoho, bleskurychlý přesun však předvedl gólman indiánů. A pro domácí bylo ještě veseleji. Miroslav Indrák si našel touš mezi kruhy a zavěsil přesně pod břevno – 4:1.

Zdramatizovat utkání mohl ještě Radil, ale z dobré pozice na pravém kruhu našel pouze rameno soupeřova brankáře. Po buly pak do rychlého kontru zamířil Schleiss s Dominikem Simonem a po rychlé výměně puku zakončoval druhý jmenovaný opět do prázdné klece Pardubic – 5:1.

Šestou trefu měl na holi po pěkné stahovačce a následném zakončení do bekhendu Lev, ovšem mířil příliš nad. Ze stejné pozice pálil i Kubalík, ale trefil Kristana přímo do helmy. Po chvilce hosté propadli v obraně, Sýkora zakončil krásně mezi nohama, ale hostující gólman stihl ránu vyrazit rukou.

Následovaly ještě dvě dorážky, kdy Kubalík se trefil mezi tři tyče po odpískání. Nařízený nájezd Ján Sýkora neproměnil, když se pokusil o zakončení ala Forsberg, pardubický gólman se ale nenechal ošálit.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „Věděli jsme, že Pardubice mají přes poslední prohry silný tým. Snažili jsme se být proto aktivní a vstřelit první gól. To se nám povedlo hned v první minutě a hodně nás to uklidnilo. Jsme rádi, že jsme udrželi dobrý pohyb po celých šedesát minut hry. Vyhráli jsme všechny třetiny a po celý zápas jsme si vytvářeli dostatek šancí. Všichni kluci dnes utkání odmakali a zasloužili si vyhrát. Náš herní projev je v posledních zápasech lepší a blíží se tomu, co chceme hrát.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Začátek první třetiny se nám nepovedl a už v první minutě jsme inkasovali gól. Vzhledem k situaci, v jaké se nacházíme, nám to do dalšího průběhu zápasu neprospělo. Náš výkon se během zápasu neustále zhoršoval, až dopěl ve třetí třetině do křeče. To už se stal náš výkon naprosto ostudným.“