2.2.2014
David Záruba

Pardubicím roste forma, Vítkovice porazily 4:2

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice předvádí s blížícím se závěrem sezony lepší a lepší výkony. Po výhře ve Zlíně dokázali Východočeši po vynikající podívané zdolat Vítkovice a snížit jejich náskok na čtyřbodový. Nejen gólům Václava Benáka, Tomáše Noska, Radovana Somíka a Petra Sýkory tleskalo téměř devět tisíc hlučných diváků ČEZ Areně.

Tipsport extraliga, 45. kolo, neděle 2.2.2014, ČEZ Arena Pardubice

4:2
1:1, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 11:51 Benák (Zohorna; 5/4), 27:54 Nosek (Radil, Vašíček; 5/5), 36:17 Somík (Kolář, Píša; 5/5), 42:05 Sýkora (Cetkovský; 5/4) – 9:47 Burger (Šedivý; 4/5), 42:26 Roman (Svačina, Kudělka; 4/5). Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:5 (1:2, 0:1, 1:2). Využití: 2:2. Diváci: 8842. Střely na branku: 44:24 (17:7, 13:4, 14:13). Srážky: 18:13. Vhazování: 34:31. Blokované střely: 11:5. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Ondřej Roman.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Cetkovský, Somík – Kolář, Zohorna, Tybor – Radil, Nosek Pianov – Číp, Moučka, Mozer. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Vítkovice: Šindelář – Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Štencel – Šedivý, Burger, Hůževka – Huna, Roman, Svačina – Káňa, Valčák, Szturc – Kucsera, Kolouch, Němec. Trenéři: Roman Šimíček a Pavel Trnka.

Předposlední domácí utkání před olympijskou pauzou sehráli hokejisté Pardubic proti Vítkovicím. Dva předchozí vzájemné duely v pardubické ČEZ Areně ovládli Ostravané, tentokrát se ale museli sklonit.

Pardubice rozpoutaly festival šancí, přesto se šlo do šatny s plichtou

Pardubičtí hokejisté vlétli to utkání s obrovskou ofenzivní chutí, což po minutě a půl potvrdil Kolář, který se proháčkoval přes tři soupeře a pak připravil šanci Pianovovi. Ruský forvard ale nepřekonal Šindeláře, jemuž prvním ostrým zákrokem odstartovala velmi náročná šichta. Hned poté totiž Pardubice hrály přesilovku a vítkovický gólman musel dvakrát vychytat Noska.

Krátce nato se svou sérií šancí přispěchali i hosté. Nejprve při svém prvním střídání pláchl obraně Szturc, ale Hudáček jeho chytře myšlený blafák vyčíhal. Poté se svou typickou akcí připomněl Roman, po jehož pasu od zadního mantinelu netrefil branku Svačina.

I Vítkovičtí dostali k dispozici přesilovou hru a naložili s ní o kus lépe než soupeř. Jiří Burger si na modré čáře převzal puk, a protože ho nikdo neatakoval, tak si najel do palebné pozice a trefil neomylně k tyči – 0:1.

Pardubice odpověděly ještě vystupňovanou aktivitou. Srovnat mohli Cetkovský s Kolářem, ale Šindelář po jejich tlaku udržel kotouč pár centimetrů před čarou. V oslabení ve 12. minutě už ale kapituloval. Zohorna objel branku a připravil pozici Václavu Benákovi, který z mezikruží napálil kotouč do šibenice – 1:1.

I nadále byli domácí aktivní a připravovali si nadějné pozice. Celkem soupeře přestříleli poměrem 17:7. Druhý gól měl na hokejce Nosek, avšak sám před Šindelářem selhal. Podobnou situaci nevyužil ani Huna, jenž nepřetlačil Hudáčkův beton.

Pardubice si vypracovaly pohodlný náskok

Vítkovice odstartovaly druhou část s šancí Valčáka, který se zjevil před Hudáčkem, ale poté je domácí hráči zatlačili do hluboké defenzívy. Velkou šanci měl Vašíček, jemuž adresoval přesný pas Nosek, avšak pardubický bek, přestože měl dostatek času k zakončení, netrefil přesně.

Domácí byli v útočném pásmu hodně aktivní a několikrát vytvořili pekelný závar. Vítkovice od dalšího inkasovaného gólu uchránil pouze Šindelář, jenž měl po dvou třetinách na svém kontě 27 zákroků. Ani on ale nestačil na úprk Tomáše Noska, jehož parádním pasem vyslal Radil. Nejproduktivnější hráč Pardubic svůj blafák provedl mistrně – 2:1.

A nezůstalo pouze u jedné branky, domácí svou převahu dokázali gólově zužitkovat ještě jednou. Radovan Somík získal kotouč na hranici kruhu a poté trochu se štěstím propálil Šindeláře – 3:1.

Závěr druhé části trochu poznamenal nehokejový moment. Po ostrém zákroku Svačiny zůstal na ledě ležet pardubický útočník Tybor. Po chvíli za pomoci spoluhráčů odjel do kabiny, ale bylo zjevné, že není v pořádku. Rozhodčí tento moment žádným trestem neohodnotili, pro Tybora zápas skončil.

Třetí výhru v řadě jistil Sýkora

Pardubičtí hokejisté měli ještě v živé paměti kolaps ze zápasu s Kladnem, takže tentokrát nadějný náskok opečovávali o poznání důkladněji. Na rozdíl tří branek navíc zvýšil Petr Sýkora, jemuž pozici při rychlém kontru krásně připravil Cetkovský – 4:1.

Hosté se ale nedali tak snadno. Za 21 vteřin hrály Vítkovice v přesilové hře a důrazem na brankovišti se prosadil Ondřej Roman – 4:2. Dramatizaci třetí třetiny měl pak na hokejce Szturc, ale podruhé v zápase neuspěl tváří v tvář Hudáčkovi.

Tím snažení hostů na dlouhou dobu ustalo. Pardubice hrály aktivně a samy si vytvářely gólové šance. Několikrát se v zakončení objevil Mozer, jenž se posunul do třetího útoku místo Tybora. Mladý Rus navíc neproměnil trestné střílení nařízené za zalehnutí kotouče. Vítkovice v závěru zkusily hru bez brankáře a kolem pardubické branky bylo rušno. Hudáčkovi dokonce pomohlo břevno. Třetí výhru v řadě ale Pardubice uhájily.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Vyhráli jsme zcela zaslouženě, Vítkovice jsme předčili ve všech směrech. Za stavu 4:1 jsme inkasovali trochu smolný gól a poté polevili, soupeř tak měl dvě dobré šance. Kromě této pasáže a power play jsme ale Vítkovice k ničemu nepustili. Tybor má nejspíš lehký otřes mozku.“

Roman Šimíček (HC Vítkovice Steel: „Byl to pro nás velmi těžký zápas po týdenní pauze, což se projevilo zejména v první třetině, ve které nás soupeř jasně přestřílel. Sice jsme dali první gól, ale jinak byly Pardubice jednoznačně lepší. A když už jsme se ve druhé části vzchopili, tak soupeř přidal třetí branku. Až poslední třetina byla trochu vyrovnaná, bohužel se nám nepodařilo dát gól ani v power play.“