29.2.2008
Michal Vilím, Jan Hrabal

Pardubice vstoupily do letošní nadstavby vítězně, porazily Zlín

PARDUBICE — Naposledy ve finále extraligy v roce 2005 dokázali hokejisté HC Moeller Pardubice porazit zlínský celek v ČEZ Areně. Od té doby si Valaši pravidelně odváželi body z Pardubic. Tato série se zastavila na šesti zápasech. Východočeši dnes kolektivním a pohodovým výkonem v oslabené sestavě porazili celek RI Okna Zlín 4:1. Úvodní branku Moelleru vstřelil už po 62 sekundách Jaroslav Koma. Na zlínské vyrovnání odpověděli Tomáš Blažek, Jiří Cetkovský a Petr Sýkora. Pardubice dovedly utkání do klidného vítězství.

O2 extraliga, UDR1, pátek 29.2.2008, ČEZ Arena Pardubice

4:1
1:1, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 1:02 Koma (Blažek), 21:19 Blažek (Ondřej), 35:47 Cetkovský (Somík), 46:25 Sýkora (Klejna) – 12:21 Mokrejš (Záhorovský). Rozhodčí: Jeřábek – Hejduk, Křivský. Vyloučení: 6:8. Bez využití. Diváci: 4320. Střely na branku: 41:41. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Nikolov, Koma, Havíř, Linhart, M. Šeda – Sýkora, Koukal, Klejna – Tvrdík, Blažek, Ondřej – Cetkovský, Bláha, Somík. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Berani Zlín: Biegl – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Hlavačka, Ďurák, Vosátko, Klouček – Balaštík, Leška, Rachůnek – Okál, Mokrejš, Záhorovský – M. Pšurný, Balán, R. Pšurný – Kubiš, F. Čech, Brunec. Trenéři: Rostislav Vlach a Stanislav Přikryl.

První třetina přinesla vyrovnaný hokej i stav

Do prvního ze série zápasů skupiny o udržení poslali kouči HC Moeller Jiří Šejba s Ladislavem Lubinou zbrusu novou sestavu. Ta byla nová nejen počtem kompletních formací, které se na ledě střídaly tři, ale i personálním složením jednotlivých pětic. V ofenzivních trojkách se objevili mladící, kteří byli doplněni zkušenými matadory. Jedinou stálicí tak zůstal Ján Lašák hájící branku Východočechů.

V úvodním souboji na vhazování ve středovém kruhu byl na úkor Lešky úspěšnější domácí Koukal a to jakoby předznamenalo vyšší aktivitu Pardubic. S novými betony chytajícího Biegla v brance beranů prověřil nejdříve švihem Koukal a hned po něm jedovkou Blažek.

Skóre tak otevřeli červenobílý a to hned v následné akci. Blažek nasměroval extrovní přihrávku mezi kruhy, kde si ji našel Jaroslav Koma a ten neměl problém kotouč zamést pod Radovana Biegla – 1:0.

Ve třinácté minutě úvodního dějství bylo ovšem vyrovnáno. Po několika příležitostech Hamrlíka, či Balaštíka se prosadil zlínský Petr Mokrejš, který neomylně dorazil Lašákem vyražený puk do sítě – 1:1.

Ve zbytku první třetiny bylo k vidění ještě několik příležitostí na obou stranách. Za domácí se do zakončení dostali Cetkovský, Havíř nebo mladý Bláha. Naopak RI Okna mohl poslat do vedení mimo jiné Ďurák pálící od modré čáry.

Moeller se dostal do dvougólového vedení

Prostřední dějství odstartovalo ostrou střelbou. První byla rána hostujícího Hamrlíka a hned po něm následoval tvrdý projektil Komy, který Biegl zachránil bleskurychlým pohybem vyrážečky.

Gólový lístek se pohnul stejně jako v první třetině v úvodní dvouminutovce. Tomáš Blažek získal puk ihned po vhazování, nabruslil až před Biegla a tahem trefil mezírku mezi jeho betony – 2:1.

Na počátku 25. minuty byl odeslán za katr Cetkovský, ale přesilovka Zlína byla kratičká. A to vzhledem k nevybíravému zákroku Rachůnka na Lašáka v brankovišti. Do velké šance se tak dostali berani, ale jejich akci uhasil Koma, jenž odpálil volně ložený puk před bránou do bezpečí.

V polovině střetnutí se rapidně zvýšil počet vyloučených. Nejdříve Kubiš napadl vulgárním zákrokem do oblasti hlavy a krku domácího beka Šedu za což inkasoval dvanáct trestných minut a chvíli na to se do křížku dostali Bláha a Ďurák respektive Sýkora a Balán. Hra čtyři na čtyři však příliš šancí nepřinesla až na tyčku v podání kapitána Moelleru Snopka.

Ve 36. minutě se po rychlém přechodu do útočného pásma v provedení dvojce Somík – Cetkovský dostal touš ke druhému jmenovanému, jenž nádherným blafákem do vinglu obelstil Biegla – 3:1.

Pardubice navýšily vedení a zaslouženě vyhrály

Poslední třetina začala opatrnou hrou s počtem šancí jako šafránu. Z herního úpadku hru nevymanilo ani vyloučení zlínského Balána nebo dorážka pardubického Bláhy v bezprostřední blízkosti kasy Zlína.

Svůj pokus pak nezužitkoval ani Tvrdík, který se ocitl zcela sám před bránou hostů, kde měl čas i na otočku a dvě dorážky. Zvýšit vedení svého týmu tak musel až Petr Sýkora, který zužitkoval přihrávku Klejny a poměrně lehkou střelou překonal Biegla – 4:1.

Ve 47. minutě se hostům z Moravy naskytla možnost sehrání převahy pět na tři. Faulem se totiž provinili domácí hráči Blažek s Linhartem. Zlín si však i přes trvalé nastěhování a pohyb v útočném pásmu korekci skóre nezajistil.

Dvě minuty před koncem mohl Petr Sýkora vstřelit již svůj druhý gól v utkání. Puk sice za Biegla dostal, ale k rozhořčení diváků v aréně až po posunutí klece ze svého stanoviště. Rozhodčí tak po konzultaci u videa branku neuznal. Závěr utkání, které shlédly zhruba čtyři tisícovky diváků, tak znamenal pro HC Moeller zasloužené vítězství a přípis prvních bodů ve skupině o udržení.

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Utkání bylo takové uvolněné. Hráči necítili žádnou velkou tíhu zodpovědnosti, i když se ještě pořád o něco hraje. O naší výhře rozhodl fakt, že jsme proměnili pár šancí, které jsme měli. Mám-li utkání hodnotit po taktické stránce, tak nebylo nic moc.“

Rostislav Vlach (RI Okna Zlín): „Bylo to otevřené utkání, ve kterém se moc nebránilo. Pardubice byly lepší v koncovce. Utkání nepřineslo příliš šancí před brankami a bylo na střelcích, jak se prosadí. V tom byli domácí šťastnější.“