13.2.2013
David Záruba

Pardubice venku vydřely další bod. Nájezdy ovládl Litvínov

LITVÍNOV — Závěrečnou honbu za předkolem play off odstartovali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice na ledě Litvínova, kde už tři roky nevyhráli. Východočeši dvakrát v utkání prohrávali, ale pokaždé ztrátu dohnali a zápas dovedli až do prodloužení a nájezdů. V nich už kralovali domácí. Pardubicím na výhru nestačilo ani více než 50 střel.

Tipsport extraliga, 47. kolo, středa 13.2.2013, Zimní stadion Ivana Hlinky

1:0, 0:1, 1:1 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 7:04 Ručinský (Kubát, Hübl; 5/4), 48:57 Lukeš (5/5), rozhodující samostatný nájezd Hübl – 21:37 Rolinek (4/5), 57:14 Somík (Cetkovský; 4/5). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Pouzar, Jelínek. Vyloučení: 11:10 (5:6, 3:3, 3:1 – 0:0), navíc Rapáč – Zohorna oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 3816. Střely na branku: 36:51. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Pavel Francouz – Tomáš Rolinek.
Litvínov: Francouz – Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš – Majdan, Hübl, Lukeš – Martynek, Piroš, Ručinský – Rapáč, J. Černý, Pšurný – Baláž, Smolka, Trávníček. Trenéři: Vladimír Jeřábek a Petr Rosol.
Dynamo Pardubice: Růžička – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek, Marušák, Hudec – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Endál, Zohorna, Rolinek – Tybor, T. Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: Jaroslav Landsman a David Pospíšil.

Šest zápasů, tři body ztráta na kýženou desítku. Parametry postupu do bojů play off byly pro Pardubice jasně dané. Těžkou trasu za zdoláním vytyčeného cíle odstartovali Východočeši v Litvínově.

Nervózní první třetinu vyhrál Litvínov, trefil se v přesilovce

Už v úvodu hráči obou soupeřů dávali na ledě jasně najevo, o jak důležitý zápas jde. Šancí se moc neurodilo, zato byly často k vidění ostré střety, fauly i menší rozmíšky. Celkem hlavní sudí rozdali během první dvacetiminutovky 11 menších trestů.

V nestandardním počtu na ledě dominovali zejména bránící hráči, ani jeden z týmů se nedokázal na delší dobu usadit v útočném pásmu. Výjimkou byla přesilová hra Litvínova v 8. minutě, kdy se od modré čáry trefil nenápadnou střelou mezi Růžičkovy betony domácí matador Martin Ručinský – 1:0.

Pardubice se do blízkosti Francouze dostávaly ztuha. Přestože vyslaly na litvínovskou branku hned deset střel, brankáře domácích z klidu ne. Nebezpečně vypadal pouze výlet Hudece, který se natlačil před branku, ale na svého soka nevyzrál. V závěru třetiny mohl navýšit náskok Vervy Lukeš, avšak před odkrytou branku netrefil kotouč.

Rolinek brzy srovnal, Pardubice přebíraly iniciativu

Festival vyloučení pokračoval i po pauze. Ve 22. minutě přinesl nerovný počet hráčů na ledě gól Pardubicím. Tomáš Rolinek mazaným vyjetím zpoza branky překvapil protihráče a nadvakrát doklepl puk do sítě – 1:1.

Dobrou možnost připravil Ručinskému rovněž při přesilovce Lukeš, avšak litvínovský útočník nedokázal dostat kotouč přes položený Růžičkův beton. Hosté odpověděli akcí Buchteleho, který si najížděj do slušné pozice, avšak zastavil ho faul soupeře.

Tresty na obou stranách neustále kouskovaly hru, dění na ledě tak nemělo spád a pomalu odezníval i jiskřivý nádech první třetiny. Pardubicím uklidnění situace prospělo trochu víc. Hostující hráči se přece jen častěji dostávali před Francouze a jejich snaha vyvrcholila povedeným střídáním Kousalova útoku, který točil soupeře v pásmu více než minutu a půl.

Hostům opět pomohla přesilovka, v poslední minutě mohly rozhodnout oba týmy

Po faulu Brejčáka ve 42. minutě dostaly Pardubice k dispozici další přesilovou hru a velkou šanci měl Kočí, kterého pasem mezi kruhy našel Bartek. Bek hostí ale z ideálního prostoru napálil kotouč jen do Francouze. Podobou pozici, i když o pár metrů dál od branky, měl při výhodě Litvínova pilný střelec Ručinský. Růžička podobně jako jeho maskovaný protějšek zkrotil prudkou ránu na své hrudi.

Verva poté zahrozila dvojicí slušných šancí. Nejprve vyslal tvrdou střelu Martynek, následně musel Růžička likvidovat i příležitost Rapáče, proti kterému dobře vyjel. Ujala se až akce Františka Lukeše, který vyzrál v souboji jeden na jednoho na Píšu a pak bekhendem přehodil Růžičkův beton – 2:1.

Hosté se tak museli hnát dopředu a vzadu otevírali okénka. Po rychlém brejku dorážel na hranici brankoviště Piroš. V okamžitém protiútoku si dobrou možnost připravil Bartek, který objel obránce a provětral Francouzovu lapačku.

Východočechů v závěru opět pomohla přesilová hra. Po závaru před brankou přiťuknul Cetkovský puk na hůl Radovana Somíka, který na hranici brankoviště zařídil vyrovnání – 2:2. Obrat ve skóre mohly Pardubice dokonat po faulu Ručinského, ale Barteka dvakrát v gólových situacích vychytal Francouz. Rozhodnutí měl na holi v posledních vteřinách po návratu z trestné lavice i Ručinský, avšak v situaci dvou proti jednomu trefil břevno.

Radil ani Kubát v prodloužení nerozhodli, bonusový bod pro Vervu zařídil Hübl

Ani v prodloužení nebyla nouze o vzrušivé momenty. Radil vystihl rozehrávku obránců, ale sám před brankářem Litvínova neuspěl. Na opačné straně ukázal rychlé nohy obránce Kubát, jenž provětral Růžičkův beton. Zápas dospěl do samostatných nájezdů.

V první sérii dominovali brankáři, góly padaly až v té další. Nejprve se trefil Hübl, vzápětí srovnal Somík. Třetí ani čtvrtá série nerozhodla, až v páté nejprve Somíka vychytal Francouz, následně rozhodnutí zařídil přesnou ranou do šibenice Viktor Hübl – 3:2.

Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov): „Viděli jsme od první chvíle, že Pardubice jsou na nás dobře připravené. Nešlo nám to v přesilovkách, kde to chtělo jednoduchost, abychom stříleli a nedělali fauly. Dvě třetiny jsme to ale hráli přesně obráceně. Remíza byla zasloužená pro obě mužstva.“

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Odehráli jsme velice dobré utkání. Musíme kluky pochválit za nasazení a bojovnost. Jako v minulých utkáních ale umíráme na koncovku. Nedokážeme dát branky v pravý čas a neustále něco dotahujeme. Pozitivum je přístup kluků a předvedená hra. Má to hlavu a patu a je vidět, že kluci chtějí. Odvedli jsme tady dobrou práci a nemáme se za co stydět.“