15.12.2013
David Záruba

Pardubice přestřílely Zlín, získaly proti němu bod

PARDUBICE — Přetěžký duel sehráli v posledním předvánočním utkání v ČEZ Areně hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice proti Zlínu. Východočechy poslal ve druhé třetině do vedení Tomáš Zohorna, hosté ale zvládli otočit v samostatných nájezdech. Pardubice musí po porážce 1:2 mrzet nevyužité šance, když soupeře přestřílely 36:18.

Tipsport extraliga, 31. kolo, neděle 15.12.2013, ČEZ Arena Pardubice

1:2sn
0:0, 1:0, 0:1 – 0:0
Branky a nahrávky: 27:29 Zohorna (Kočí, Somík; 5/4) – 52:06 Zámorský (Holík; 4/5), rozhodující samostatný nájezd Köhler. Rozhodčí: Mikula, Minář - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:7 (1:3, 2:3, 1:1), navíc Čajánek (Zlín) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 6552. Střely na branku: 36:18 (12:3, 12:8, 11:5 – 1:2). Srážky: 17:13. Vhazování: 41:23. Blokované střely: 7:5. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Július Hudáček – Libor Kašík.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Benák, Ďaloga, Píša, Kočí, Gregorc, Čáp – Radil, Kousal, Nosek – Kolář, Zohorna, Somík – Endál, Nahodil, Tybor – Rys, Moučka, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Berani Zlín: Kašík – Marušák, Urbanec, Zámorský, Horák, Řezníček, Valenta – Balaštík, Leška, Köhler – Honejsek, Holík, Čech – Okál, Čajánek, Veselý – Ondráček, Melenovský, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Juraj Jurík a Richard Hrazdira.

Pardubice nasadily proti Zlínu totožnou sestavu jako v pátek při vítězném duelu s kladenskými Rytíři. A měly před sebou nesnadný úkol – po třech porážkách ve vzájemných zápasech v řadě konečně PSG porazit.

Střelecká převaha Pardubic na gól nestačila

Už po 37 vteřinách dostali pardubičtí hokejisté příjemný dárek. Oba hlavní rozhodčí vyloučili po jednom zlínském hráči, a domácí tak mohli hrát dvě minuty v přesile dvou mužů. Jenže stihli pouze štiplavou střelu Benáka, po faulu Radila se jim výhoda zúžila na rozdíl jediného muže. Ani v té Kašík díky obětavým obráncům vážněji zasahovat nemusel.

Ševcům se pak v jedinou chvíli vrátili na led dva borci, a přestože si mohli přesilu užít jen chvíli, pořádně zahrozili. Na modré napřáhl obránce Urbanec a svou dělovkou zazvonil na horní tyč Hudáčkovy branky.

Pardubice si sice po většinu první části udržovaly střeleckou převahu, ale větší šance si nepřipravovaly. Výjimkou byla akce druhé lajny, po které musel Kašík krotit Somíkovu dorážku na brankové čáře. I přes důraznou snahu Východočechů se puk za červenou lajnu nedostal.

Důrazný Zohorna zajistil domácím vedení

Domácí měli navrch i po pauze, ovšem své snažení nedokázali přetavit ve vedoucí branku. To se domácím podařilo až při přesilovce ve 28. minutě. Po závaru před brankou se ke kotouči dostal Tomáš Zohorna a důrazně jej protlačil za čáru – 1:0.

Jízda Východočechů tím nekončila. Krátce nato nebezpečně tečoval puk Kousal a znovu Zohorna ranou z mezikruží těsně přestřelil. Vůbec největší možnost si proti pevné obraně PSG připravil Tomáš Nosek, který při samostatném úniku ztroskotal na Kašíkovi.

Zlín si vážnější šanci schoval až na závěr druhého dějství. Domácí obrana pozapomněla na Antonína Honejska, který se za jejími zády dostal k puku a těsně přestřelil. Hudáčka poté ještě vystrašila dělovka Zámorského, který se zatím jen zastřeloval a o kousek minul.

Zlín vydřel prodloužení. Zahozené šance Pardubice mrzely

Pardubice jednobrankové vedení neuspokojilo a nadále hrály velice aktivně. Gólman Kašík musel čelit několika vyloženým šancím domácího celku. Při oslabení se opět až před branku protáhl Nosek, avšak nedokázal kotouč zvednout dostatečně vysoko.

Ještě vyloženější příležitost měl Ďaloga, který po perfektním pasu Noska netrefil odkrytou svatyni. Festival šancí dokonal Zohorna, který kličkou ošálil Kašíka, ale pak se v zakončení unáhlil a kotouč napálil přímo do hrudi zlínského fantoma.

Zlín trpělivě vyčkával na svou možnost, a ta přišla v přesilovce. Hudáček nešťastně vyhodil kotouč do hlediště, načež nabídnutou výhodu okamžitě trestal Petr Zámorský. Parádní rána zlínského beka se zastavila až v síti – 1:1. Domácí chtěli ještě strhnout vedení na svou stranu, Zlín však kýžený bod udržel.

Köhler v nájezdech rozhodl o bonusovém bodu pro Zlín

Prodloužení žádnou vážnější šanci na jedné či druhé straně nepřineslo, o majiteli druhého bodu tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Zatímco tři pardubičtí exekutoři selhali, zlínský Köhler brankáře Hudáčka šikovnou kličkou překonal.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „O naší prohře rozhodla špatná koncovka. Hráli jsme aktivně a dokázali si připravit řadu vyložených šancí, dokonce i samostatný únik. V zakončení nám však chyběl větší důraz. Z tolika střel dát jen jeden gól, to je prostě málo. Opět se nám nepovedly nájezdy, přestože se jim na tréninku věnujeme.“

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Dnes vyhrálo šťastnější mužstvo, neboť Pardubice hrály velmi dobře. Po většinu utkání jsme čelili velkému tlaku, který jsme ustáli jen díky dobré defenzivě a gólmanu Kašíkovi. Díky tomu jsme pořád ztráceli jen jeden gól a čekali na svou šanci, která nakonec přišla. V nájezdech to bylo už jen o štěstí, za dva body jsme proto rádi.“