24.9.2013
David Záruba

Pardubice poprvé bez bodu. Sérii ukončil těsnou výhrou Zlín

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic poprvé v této sezoně nebodovali. Na domácím ledě nestačili na Zlín, který tak ukončil i více než dvou a půl zápasu trvající neprůstřelnost Martina Růžičky. Východočeši sice v zápase vedli, Zlín ale dvěma góly otočil vývoj střetnutí a po předchozích šesti prohraných zápasech dokázal tentokrát v ČEZ Areně zvítězit.

Tipsport extraliga, 5. kolo, úterý 24.9.2013, ČEZ Arena Pardubice

1:2
0:0, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 33:03 Starý (Marha; 4/5) – 35:33 Okál (5/5), 40:24 Kubiš (Balaštík, Valenta; 5/5). Rozhodčí: Polák, Jeřábek – Kajinek, Hejl. Vyloučení: 4:5 (1:0, 2:3, 1:2), navíc Cetkovský 10 minut osobní trest a Sýkora (oba Pardubice) osobní trest do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6923. Střely na branku: 29:30 (10:12, 13:11, 6:7). Srážky: 3:5. Vhazování: 30:26. Blokované střely: 11:10. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Josef Marha – Tomáš Štůrala.
Dynamo Pardubice: Růžička - Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp - Sýkora, Kousal, Somík - Cetkovský, Nosek, Zohorna - Kolář, Marha, Starý - Radil, Špaček, Číp. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha ml.
Berani Zlín: Štůrala - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Kubiš - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Honejsek, Holík, Čech - Okál, Melenovský, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Juraj Jurík a Richard Hrazdira.

V pardubické sestavě se poprvé v sezoně objevil útočník Lukáš Radil, který doléčil zranění kotníku. Od úvodních střídání naskakoval hráč s číslem 69 na křídle Špačkova útoku.

Svižná třetina branku nepřinesla. Zohornu vychytal Štůrala

Pardubice tentokrát neměly tak strhující vstup do utkání a do provozní teploty se rychle dostali oba brankáři. Navíc v 6. minutě putoval na trestnou lavici Vašíček. Největší šanci během dvouminutové hry v nestejném počtu však měli domácí, když Sýkorovu individuální akci zakončil nepřesně Somík. Zlínské střely i dorážky bezpečně pochytal Růžička.

V 11. minutě se vyznamenal i maskovaný muž PSG. Zohorna se s pukem na holi otočil na brankovišti a chystal se zasunout puk za ležícího Štůralu. Ten ale v poslední chvíli natáhl ruku a kotouč mířící za brankovou čáru odrazil do bezpečí. Diváci na tribuně za brankou si jenom povzdechli.

Zlín v závěru hodně přidal na útočné aktivitě a na Růžičku pálil jeden puk za druhým. Zejména rána O. Veselého neměla ke gólu příliš daleko a pardubické hráče vystrašila i bomba Čajánka, již brankář domácích vyrazil svou maskou do ochranné sítě.

Poprvé v sezoně se trefil Starý, Růžičkovo kouzlo pak zlomil zlínský Okál

Úvodní pětiminutovka druhé části byla plná nepřesností, ani jeden tým si dlouho nedokázal vyměnit několik přesných přihrávek v řadě. Pardubice dvakrát zachránila branková konstrukce. Nejprve na pravé Růžičkově tyči skončila dorážka Melenovského, pak se do prakticky stejného místa trefil při hře čtyři na čtyři i Holík.

Domácí výrazně zahrozili pouze neproměněnou šancí Marhy, kterého perfektním pasem od mantinelu našel Radil. Nerozhodný stav trval do 34. minuty. Zrovna když Zlínu začínala zkrácená přesilovka, tak Pardubice udeřily. Marha připravil pozici pro Jana Starého, který prudkou ranou vstřelil svůj první gól v sezoně – 1:0.

Východočeši se ale neradovali dlouho, chvíli poté hosté smazali Růžičkovu domácí neprůstřelnost, které trvala více než dva a půl zápasu. Zdeněk Okál nikým neobtěžován projel s pukem až před brankoviště a pak přesnou ranou do šibenice vyrovnal – 1:1.

Zlín otočil skóre a ukončil bodovou sérii Pardubic

Zlínu vyšel vstup do třetí třetiny parádně. K puku po nahození na Růžičku se jako první dostal Pavel Kubiš a bleskovou dorážkou otočil skóre – 1:2. Domácí poté mohli srovnat v přesilové hře, avšak Štůralu zasypali pouze ranami z velké dálky a ty zlínský gólman v pohodě lapil.

Pardubice se musely víc tlačit dopředu a na ledě se tak pořád něco dělo. Na jedné straně mohl po vyjetí z rohu zvýšit Holík, pár vteřin na to už mazal před Štůralu Gregorc, jemuž nevyšlo akorát zakončení pohledné akce.

Obrana hostů soustavně čelila nájezdům pardubických útočníků, ti se ale dlouho nemohli dostat do nadějných střeleckých pozic. Blíže k brance posunula domácí až přesilovka, ve které měl stoprocentní šanci Ďaloga. Slovenský obránce sice překonal Štůralu, ale kotouč po jeho zásahu odskákal vedle branky.

V závěru utkání vzplály na ledě emoce. Za protesty si vysloužil osobní trest do konce utkání pardubický útočník Petr Sýkora. Východočechům k vyrovnání nepomohla ani přibližně minutová hra bez brankáře a poprvé v sezoně odešli ze zápasu bez bodu.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Nedokázali jsme překonat perfektní zlínskou obranu, se kterou jsme měli po celý zápas docela problémy. Kvůli tomu se možná i zdálo, že zápasu chybělo tempo a větší počet šancí. Na začátku třetí třetiny bylo jasné, že rozhodne jedna branka, bohužel jsme tu chybu udělali my. Pak jsme se sice snažili o vyrovnání, ale nevyšlo to.“

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Připravovali jsme se na to, že zápas bude hodně o soubojích, což se i potvrdilo. V některých fázích jsme byli soupeři víc než vyrovnaným soupeřem, výsledek výrazně ovlivnil náš druhý gól na začátku třetí třetiny. Pak už jsme se soustředili jen na obranu. Na výhře má velký podíl brankář Štůrala a trochu i štěstí. Tři body jsme před zápasem nečekali a jsme za ně rádi.“