7.1.2011

Pardubice podruhé doma padly se Zlínem, ten je tak přeskočil

PARDUBICE — Mimo elitní čtveřici jsou po 38. extraligovém kole hokejisté HC Eaton Pardubice. Východočeši prohráli doma se Zlínem 2:4 a právě Valaši vystřídali Eaton na čtvrtém místě v tabulce. První gól Eatonu vsítil na začátku třetí třetiny Martin Bartek, ten sice vyrovnal na 1:1, pak ale úřadovali hosté. Jan Starý sice v závěru vykřesal naději, ale ta bodový zisk přes dlouhou hru šest na čtyři nepřinesla.

Tipsport extraliga, 38. kolo, pátek 7.1.2011, ČEZ Arena Pardubice

2:4
0:0, 0:1, 2:3
Branky a nahrávky: 41:44 Bartek (Somík), 56:50 Starý (Kolář I) – 22:47 Balaštík (Leška), 43:43 Rachůnek (Důras), 44:17 Kubiš (Sýkora, Grof), 53:13 Balaštík (Linhart). Rozhodčí: Hribik, Pešina – Kalivoda, Svoboda. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 8544. Střely na branku: 37:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči: Jakub Nakládal – Ivan Rachůnek.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Kolář II, Mezei, Píša, Kočí, Jillson – Bartek, Koukal, Somík – Kolář I, Špirko, Starý – Zohorna, Rákos, Kousal – Pineault, Radil, Buchtele – od 55. navíc Nahodil. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Berani Zlín: Duba – Míka, Bořuta, Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Grof, Lučka – Balaštík, Leška, Köhler – Ondráček, Roman Vlach, Čech – Důras, Balán, Rachůnek – Kubiš, Sýkora, Sivák. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach.

Po krátké odmlce se do sestavy HC Eaton Pardubice americký obránce Jeff Jillson. Od první minuty chytal v brance Východočechů Martin Růžička.

Střelecká převaha branku nepřinesla

První třetina nabídla aktivitu na hokejkách pardubických hokejistů. Ti ale nedokázali ani jednu z šestnácti střel poslat za záda brankáře Tomáše Duby. Ten se poprvé zapojil hned ve 2. minutě, kdy musel řešit rychlou akci dvojice Lukáš Radil – Adam Pineault.

Rozlet domácích přibrzdil faul Jakuba Nakládala, se kterým obecenstvo v pardubické ČEZ Areně hlasitě nesouhlasilo. Zlín však přesilovku nevyužil, a tak mohli Východočeši pokračovat v útočných manévrech.

Jan Starý v 9. minutě pálil bez přípravy, puk však těsně minul horní tyčku Dubovy branky. O dvě minuty později našel František Kaberle parádní přihrávkou před brankou najetého Radovana Somíka, ale ten jeho pas neusměrnil mezi tři tyče.

Největší šanci v prvním dějství měl v 15. minutě Jakub Nakládal. Ten si najel mezi kruhy a ostrou ránou trefil tyčku! Pak hrál Eaton skoro půl minuty proti třem, ale nabídnutou šancí pohrdl.

Poslední vážnější příležitost měli v první třetině hráči Zlína. Ti se soustředili na brejky a jeden z nich přišel v 18. minutě, ale Jaroslav Balaštík po objetí branky nedokázal procpat puk za Martina Růžičku.

Aktivita Pardubic opadla, Zlín se využitou přesilovkou dostal do vedení

Zatímco v první části přestřílely Pardubice svého soupeře 16:8, ve druhém dějství byla bilance už zcela vyrovnaná – 7:7. Hned zkraje třetiny měli Valaši výhodu přesilové hry, protože Branislav Mezei hrál nedovoleně vysokou holí.

Zlínští v této situaci prokázali, že jakmile dostanou sebemenší možnost ke skórování, tak po ní nadrženě jdou. Střelu Martina Hamrlíka ještě gólman Růžička vyrazil, ale na hbitou dorážku Jaroslava Balaštíka po další Leškově střele stačit nemohl – 0:1.

Pardubice pak hrály spoustu přesilovek, celkem pět hráčů v modrých dresech sedělo na trestné lavici v prostřední dvacetiminutovce. Asi největší šanci měl ale ve hře pět na pět Robert Kousal. Toho našel skvělým pasem Tomáš Zohorna, ale pardubický junior trefil pouze masku brankáře Duby.

I Zlín měl šance. Třeba hned po té Kousalově. Do výborné palebné pozice se dostal Ivan Rachůnek, proti němuž musel Martin Růžička vytasit svižný beton. Tři sekundy před druhou sirénou byl za krosček na Františka Kaberleho vyloučen Stanislav Balán.

Pardubice vyrovnaly jen na chvíli

Pardubice sice nerozehrály početní převahu nejlépe, ale proměnily ji a to je hlavní! Martin Bartek stál ve správný čas na správném místě a dorazil Somíkovu střelu – 1:1. Pardubický střelec bodoval v devátém utkání v řadě!

Vyrovnaný stav vydržel pouze 119 sekund. Pardubice zaváhaly a Zlín ihned trestal. Ve 44. minutě vrátil Beranům zpět vedení Ivan Rachůnek – 1:2.

Ještě hůře bylo domácím hokejistům po další zlínské útočné akci. Rychlý brejk proměnil z druhé vlny najetý Petr Kubiš, zlínský forvard se trefil přesně pod horní tyčku Dubovy klece – 1:3.

Hosté pak mohli své vedení navýšit ve dvou po sobě jdoucích přesilovkách, hákování Jana Starého nepotesrali a sekání Daniela Rákose zkrátilo podražení Stanislava Balána. V této fázi utkání se pískalo ze strany rozhodčích o sto šest, dalším potrestaným (to hrál Eaton zkrácenou přesilovku) byl Lukáš Radil. V tomto oslabení jeli dva na jednoho Radovan Somík s Rastislavem Špirkem, ale prvně jmenovaný pouze přestřelil.

Zlín, stejně jako v prvním utkání v Pardubicích, byl produktivní. Parádní a výstavní kousek předvedl v 54. minutě Jaroslav Balaštík. Tomu nabil Tomáš Linhart a zlínský snajpr trefil ostrou ránou zadní břevno za Martinem Růžičkou – 1:4.

Pardubičtí hokejisté se snažili zdramatizovat zápas, v čase 56:50 se prosadil Jan Starý, chvíli na to měl Eaton možnost přesilové hry – 2:4. Tu vylepšil o hru bez brankáře, ale neproměnil ji.

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Jsem plný emocí, ale v první řadě musím pogratulovat Zlínu k výbornému výkonu. Nás mrzí nevyužité šance v první třetině, špatně jsme naložili s přesilovkami, hráli jsme půl minuty pět na tři. Pustili jsme Zlín do vedení a od té doby jsme se tlačili do plných. Byli jsme špatní v přesilovkách, a když jsme srovnali na 1:1, tak po naší stupidní individuální chybě Zlín skóroval. My jsme odehráli špatný zápas, Zlín zaslouženě vyhrál.“

Zdeněk Venera (PSG Zlín): „Byl to celkem pěkný zápas, domácí hráli aktivně, tlačili se do nás celý zápas, nám to celkem vyhovovalo, protože jsme byli efektivní v koncovce. Výborně nám zachytal brankář Tomáš Duba. Chtěl bych vyzdvihnout dva naše hráče: Martin Hamrlík dnes odehrál za Zlín 825. zápas a stal se naším rekordmanem. Jaroslav Balaštík vstřelil 250. gól a stal se členem Klubu kanonýrů deníku Sport.“