9.3.2006

Pardubice neporazily Zlín, po deseti letech si nezahrají play off

Sen se rozplynul. Pardubičtí hokejisté se v sezoně, ve které by měli obhajovat mistrovský titul, končí v základní části. HC Moeller totiž v posledním kole nedokázal na domácím ledě porazit zlínské Hamé, a tak se po loňském hokejovém veselení zahalily Pardubice do smutku. Východočeši končí sezonu 2005–2006 na devátém místě.

Tipsport extraliga, 52. kolo, čtvrtek 9.3.2006, ČEZ Arena

2:3
0:2, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 24:48 Čaloun (Havíř, Kolář), 44:05 Sýkora (Hlinka) – 12:11 Trávníček (Kristek, Zubíček), 12:44 Záhorovský, 57:09 Blaťák (Benda). Rozhodčí: Homola, Mikula – Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:12. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9083. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Havíř, Čáslava, Snopek, Kántor, Mudroch, Linhart – Sýkora, Mikeska, M. Hlinka – Razingar, Blažek, Rolínek – Kolář, Koukal, Čaloun – Mrázek, Cetkovský, Korhoň. Trenéři: Vladimír Bezdíček a Petr Hemský.
Berani Zlín: Murín – Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček – Barinka, Leška, Mokrejš – Okál, Král, Rachůnek – Kristek, Benda, Trávníček – Melenovský, Gardoň, Záhorovský. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.

Povedené protiútoky dostaly hosty do vedení

Zápas naděje začal pro Pardubice čtyřicetisekundovou přesilovkou pět na tři po vyloučeních Barinky a Hamrlíka, kterou ale Moeller nedokázal zúročit k pořádnému ohrožení pozice Igora Murína. Pardubičtí hokejisté se snažili od první minutou aktivní hrou dostat hosty pod tlak, ale moc se jim to nedařilo.

HC Hamé hrálo to, co potřebovalo. Perfektní defenzíva s jistým Murínem a snaha využít každý protiútok. S takovou přijeli Zlínští do Pardubic. Naopak na domácích hokejistech bylo jasně patrné, pod jakým jsou tlakem…

První dějství kromě urputného hokeje nabídlo také osm dvouminutových trestů. Žádný z nich ale nebyl potrestán, i když třeba HC Hamé při své přesilovce okolo 7. minuty pořádně provětralo pardubickou defenzívu oslabenou o dva hráče.

V 11. minutě se do velké příležitosti dostal po Kolářově přihrávce Petr Koukal, když se zjevil sám před gólmanem Zlína. Mezi tyčkou a Murínem ale nenašel potřebný prostor k propasírování touše.

A tak udeřilo na opačné straně při hře čtyři na čtyři. Při akci Zlína vystřelil tvrdě od modré obránce Zubíček, brankář Lašák vyrazil puk za branku, kde se jej zmocnil Jaroslav Kristek, jenž rychle přihrál puk před branku Michalu Trávníčkovi, jenž střelou bez přípravy otevřel skóre – 0:1.

Pardubice pak dohrávaly přesilovku, ale samy inkasovaly. Zaváhání Jana Snopka na modré čáře využil k brejku Martin Záhorovský a střelou švihem zvýšil na 2:0 pro hostující mužstvo.

Domácí během 34 sekund prohrávali o dvě branky a snažili se vrhnout všechny svoje síly do útoku. Obrana Zlína ale byla téměř skálopevná. Pouze v 17. minutě se do pořádné šance dostal Jan Čaloun, ale z ostrého úhlu netrefil poloodkrytou kasu. V posledních vteřinách se ještě k nebezpečné střele z prostoru mezi kruhy dostal Jan Kolář, ale puk vytěsnil Igor Murín lapačkou daleko od brány.

Dorážka Jana Čalouna snížila zlínské vedení

Do druhé třetiny se HC Moeller snažil vstoupit aktivně, aby dostal Medvědy pod tlak, ale ti hráli ve velké pohodě. Východočeši sice byli opticky aktivnějším celkem, ale obrana HC Hamé jim činila velké obtíže.

Až ve 25. minutě se téměř vyprodaná ČEZ Arena dočkala. Vyloučení Michala Trávníčka potrestala Janem Čalounem usměrněná střela Davida Havíře – 1:2.

Pardubických najednou byl celý led. Východočeši se hnali do útoku, chtěli co nejrychleji otočit. Dlouho dobývali Murínovu pozici, ale žádná z akcí domácím nevyšla.

Třeba Michal Mikeska ujel v polovině utkání, ale zlínský brankář zakročil levým betonem. O tři minuty později se po buly v útočném pásmu dostali Čaloun se Snopkem před Murína, ten ale bravurně zakročil proti střele pardubického obránce po předchozí nahrávce nejproduktivnějšího hráče HC Moeller.

S ubíhajícím časem stoupala nervozita na pardubických hokejkách, Moeller se sice snažil, ale prostě to domácím nešlo. Pardubice se snažily, bojovaly, ale lehkost byla ta tam…

Blaťák smyl veškeré naděje

Do poslední dvacetiminutovky vrhly Pardubice veškeré své naděje a síly. Moelleru ani nic jiného nezbývalo. Pardubické naděje na zvrat celého zápasu byly zcela reálné poté, co ve 45. minutě vystřelil Miroslav Hlinka do horní tyčky a puk do Murínovy klece doklepl Petr Sýkora – 2:2.

O tři minuty později se do nebezpečné příležitosti pro zlínského gólmana dostal Jan Snopek, jeho nahození se pokusil tečovat Tomáš Blažek, ale neúspěšně.

Atmosféra na zaplněném stadionu byla přes nedobrý výsledek a ještě horší zprávy z ostatních stadionů báječná. Diváci se bavili mexickými vlnami a oslavnými chorály.

Velkou šanci v utkání měli hosté v 57. minutě, kdy po brejku Okála a Rachůnka rozezvonil kapitán HC Hamé tyčku Lašákovy branky!

Když už se zdálo, že utkání spěje do prodloužení, tak se dvě minuty před koncem dostala střela Miroslava Blaťáka až za Lašákova záda, která domácím vzala všechny naděje.

Po deseti letech tak zůstanou hokejové Pardubice bez play off.

Vladimír Bezdíček (Pardubice): „Kluci se snažili, bojovali v rámci svých možností, ale stejně o gól prohráli. Jediné, co pro nás může být útěcha, je, že Sparta i Třinec zvítězily. Kdyby jeden z nich prohrál, bylo by to pro nás dnes ještě horší.“
Jaroslav Stuchlík (Zlín): „Chtěli jsme skončit základní část v tom stylu, v jakém chceme hrát v play off a jsem rád, že se nám to povedlo. I s tím, že jsme uspěli ve zdejší vypjaté atmosféře. Zápas byl na šance vyrovnaný, rozhodla kvalita gólmanů.“