14.10.2010

Pardubice naložily Kladnu „bůra“!

PARDUBICE — Bravo! Hokejisté HC Eaton Pardubice sehráli první pohodový zápas v této sezoně. Na ledě Kladna vyhráli v předehrávce 11. extraligového kola jednoznačně 5:0. Vše načal již v 5. minutě útočník Jan Kolář, druhé čisté konto v letošním ročníku si připsal Martin Růžička.

Tipsport extraliga, 11. kolo, čtvrtek 14.10.2010, Městský zimní stadion

Rytíři Kladno

0:5
0:2, 0:2, 0:1
Branky a nahrávky: 4:59 Kolář (Starý), 9:55 Pivko (Špirko, Bartek), 22:10 Pineault (Pivko, Jillson), 27:49 Koukal (Kolář, Mezei), 54:28 Pivko (Bartek). Rozhodčí: Husička, Trombík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:9, navíc Treille – Mezei, oba 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 1672. Střely na branku: 28:24. Průběh utkání: 0:5. Nejlepší hráči: Lukáš Luňák – Libor Pivko.
Rytíři Kladno: Cikánek (22:10 Falter) – Kameš, J. Drtina, Piskáček, Toman, L. Procházka, Šmach, Mrázek – Treille, Patera, Kafka - Valský, Kalla, Bělohlav – Látal, Melka, Kuchler – Luňák, Stieler, Eberle. Trenéři: Otakar Vejvoda a Petr Kasík.
Dynamo Pardubice: Růžička – Mezei, Kaberle, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Špirko, Somík – Pineault, Zohorna, Pivko – Rákos, Buchtele, Nahodil. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Hokejistům HC Eaton Pardubice se povedlo v dnešním utkání zlomit bilanci vzájemných zápasů s Kladnem ve svůj prospěch. Před 196. vzájemným zápasem měly oba týmy na svém kontě 85 vítězství.

Vše začali K–K–S

Nástup do utkání se hokejistům HC Eaton Pardubice povedl na jedničku. Hned po půlminutě ujel na brankáře Cikánka Jan Starý, ale pardubický snajpr nezacílil bekhendem přesně.

Kladno se pak bránilo po Bělohlavcově vyloučení, v následné hře se prosadil útočník Jan Kolář – 0:1. Pardubický křídelník byl na konci pohledné spolupráce lajny Kolář – Koukal – Starý.

Šance na vyrovnání měli Látal a především po Treilleho přihrávce bek Kameš, ale Růžička odolal. Vzápětí při trestu Valského zvýšil náskok pardubických hokejistů Rastislav Špirko – 0:2.

V další fázi zápasu mělo Kladno výhodu více než minutové hry pět na tři. Martin Růžička se však zaskvěl nejen v těchto momentech, svůj tým podržel i při šancích Luňáka a Patery.

Poslední slovo měli Východočeši, v závěru úvodního dějství se do úniku dostal Daniel Rákos, ten, ač byl faulován, se dostal do zakončení, ale neuspěl. V poslední minutě pak ještě Aleš Píša nastřelil tyč kladenské brány.

Převaha Eatonu pokračovala

První šanci v prostřední části hry měli sice kladenští, i tak se nadále hrálo podle pardubické taktovky. Hned po půlminutě podržel Pardubice brankář Růžička, ten se vytáhl proti Paterovi.

Sotva skočil do zpátky do hry Somík, jenž byl vyloučen v poslední vteřině první dvacetiminutovky, udeřily Pardubice potřetí. Adam Pineault vypálil od pravého mantinelu a jeho rána nebyla nijak zvlášť prudká, přesto ale propadla Cikánkovi pod ramenem do sítě – 0:3.

Kladenští střídali brankáře, Faltera ihned prověřil Radovan Somík. Ve 28. minutě kapituloval po Koukalově akci, během které si pardubický kapitán sjel po pravé straně do neomylného zakončení – 0:4.

Kladno se nevzdávalo, ale potýkalo se s mizernou koncovkou. V dobré pozici netrefil skákající puk Pavel Patera a sólový únik se nepodařilo zakončit Melkovi, jehož skvěle vychytal brankář Růžička. Hosté hrozili z rychlých brejků, neuspěli však.

Mezei přepral Treilleho

V poslední třetině tempo oboustranně opadlo. Pardubice si hlídaly nabyté vedení, Kladno nemělo síly se zápasem cokoliv udělat.

Ve 43. minutě se sám před Růžičkou zjevil Luňák, ale neprosadil. O pět minut později se málem prosadil František Kaberle, ale jeho střelu zastavila branková konstrukce.

Poslední zářez do kladenské branky přidal Libor Pivko v 55. minutě. Pardubický útočník bleskově využil rychlého přečíslení – 0:5.

Závěr zápasu opepřila bitka mezi kladenským Sachou Treillem a pardubickým Branislavem Mezeiem. Navrch měl obránce Eatonu, jenž svému soupeři zasadil více ran.

Petr Kasík (HC Vagnerplast Kladno): „Měli jsme v první třetině nějaké šance, ale nedali jsme je. To se stalo už druhý zápas, že jsme nedali gól, a těžko se tak dá vyhrát. Hráči dostali po zápase v kabině ultimátum. Mají poslední dva zápasy, aby začali trošku víc bojovat a trošku hrát. Bude konec první čtvrtiny a může dojít k velké výměně hráčů. Nedali jsme 130 minut gól ze hry, ale to asi o něčem svědčí.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Chtěli jsme k utkání přistoupit velice zodpovědně, protože jsme se v minulých zápasech trápili střelecky i bodově. Mimo vyloučení jsme první třetinu odehráli dobře, měli jsme rychlejší přechod do útoku než v minulých zápasech. Dva góly v první třetině nás dost uklidnily. Dělali jsme ale zbytečné útočné fauly hokejkou, to bylo celý zápas. I druhou třetinu to bylo střelecky dobré, trošku z nepochopitelných důvodů v té třetí se naši hráči šetřili. Nevím na co, protože máme další zápas až v úterý. Chci pochválit gólmana Růžičku, který hodně šancí Kladna zneškodnil.“