13.12.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Pardubice k Vánocům nadělovaly, Mountfield si odvezl „bůra“

PARDUBICE — Aplaus vestoje! Poslední domácí zápas před vánočními svátky zvládli hokejisté HC Eaton Pardubice na jedničku. V ČEZ Areně si hravě poradili s Českými Budějovicemi 5:0. O všechny branky Východočechů se postarala Koukalova formace, výbornou práci defenzívy podtrhlo čisté konto Martina Růžičky.

O2 extraliga, 33. kolo, neděle 13.12.2009, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

5:0
2:0, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 6:52 Koukal (Kolář I), 19:59 Starý (Koukal), 21:19 Nakládal (Starý, Koukal), 27:17 Kolář I (Starý), 56:06 Koukal z trestného střílení. Rozhodčí: Hradil, Husička – Čech, Poruba. Vyloučení: 7:7. V oslabení: 1:0. Využití: 2:0. Diváci: 7460. Střely na branku: --:--. Průběh utkání: 5:0. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Petr Koukal.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, MacKenzie – Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Pineault, Zohorna, Somík – Klejna, Kousal, Rákos – Pilař. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
České Budějovice: Turek – Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Melichar, Kotaška, Jank, Gulaš – Vak, Veselý, Melichárek, Mikeska, Květoň, Micka, Šimánek, Sailer, Hřebejk, Mertl, Kotrla. Trenéři: František Výborný, Milan Kupka a Ladislav Gula.

Zápisy do střelecké listiny diktovala Koukalova řada

K poslednímu utkání před Vánoci na ledě ČEZ arény přijel vyzkoušet schopnosti pardubického celku tým Českých Budějovic, jenž zde v listopadu vydoloval všechny tři body za vítězství 2:4. Oba týmy mají za sebou sérii tří porážek v řadě. Východočeši nastoupili bez Dominika Haška, jenž není stále připraven k zápasovému vytížení, naopak již mohli využít služeb útočníka Koláře a opět tak sestavit formaci Kolář – Koukal – Starý. Hosté pak mohli využít takřka kompletní sestavu.

První šanci viděli přihlížející diváci až ve čtvrté minutě, kdy si chtěla na ledě zjednat respekt první formace Eatonu, ale proti střele Pivka stál pozorný Turek. V šesté minutě si pak pohyb mladinké čtvrté formace domácích vynutil faul Snopka na Klejnu. A domácí výhodu zužitkovali. Znovu obnovená dvojka K+K zaúřadovala a Kolář našel pohlednou přihrávkou z rohu těsně před brankovištěm Petra Koukala, jenž „z jedničky“ otevřel střeleckou listinu večera – 1:0.

Mountfield spřádal záchranou síť v desáté minutě, kdy slibně rozestavěl své hráče v obranné třetině domácích, kteří ostřelovali Růžičku v domácí kleci. Velkou příležitost zaznamenal Melichárek. Následně byl vyloučen Zohorna, hosté si ovšem tlak nevytvořili. Zato Pardubice ve své druhé převaze ano. Po gólu volala zejména střela Špirka, jenž obdržel přesnou Pivkovu přihrávku.

Útočníci si pak jakoby vybrali volno a příliš brankáře neohrozili. Za zmínku stojí snad jen střela Melichara, jež skončila na boční konstrukci branky nebo rána novopečeného reprezentačního obránce Koláře. Minutu před koncem prvního dějství šel pykat za sekání Somík, ale hosté nehráli svou převahu dlouho, jelikož po 36 vteřinách si nedovoleně počínal Gřegořek. Hra čtyři na čtyři přinesla branku vteřinu před koncem. Koukal se neukvapil a naznačil střelu. Puk ale poslal Janu Starému, který překonal Turka – 2:0.

Eaton přidal ještě dvě branky a utekl na rozdíl čtyř branek

Ještě zhruba půlminuta zbývala do návratu Gřegořka z trestné lavice, když Starý nasměroval puk před brankoviště, kde jej usměrnil za Turkova záda tečující Jakub Nakládal – Eaton se ujal vedení 3:0. České Budějovice byly vývojem večera zaskočeny, hrálo se tak prakticky na jednu branku. Turek ovšem odolal střelám Klejny nebo Píši.

Hosté se pak osmělili až ve 26. minutě, kdy ohrožovali Růžičku, jenž ztratil hokejku. Domácí brankář si ale i na kolenou poradil se střelou juniora Janka od modré čáry. Hostujícími Melicharovi pak upláchl agilní navrátilec do sestavy Jan Kolář, který brilantně přesel obránce a zakončil mezi betony Turka – 4:0. Jihočeskému brankáři puk propadl a chvíli trvalo, než přešel brankovou čáru. Druhá formace se tak prozatím postarala o všechny branky večera.

V polovině utkání byl za zdržování hry potrestán domácí Zohorna a Mikeskova formace roztočila před Růžičkou kolotoč střel. Žádná z nich ale terč netrefila. Ve 32. minutě se proháčkoval kolem branky Pardubic Hřebejk a vyslal pěkný švih, který ovšem pokryla Ružičkova výstroj. Ve 36. minutě pálil hostující Gulaš, poté následovala přesilovka čtyři proti třem v podání pardubického týmu. Při této převaze střílel ostrými Píša, ale Kotaška s Mikeskou bránili pozorně.

Východočeši si skóre již pohlídali

S přáním alespoň korigovat skóre vstoupily do třetí třetiny České Budějovice. Avšak první příležitost si vypracovaly Pardubice. Jmenovitě Zohorna projel kolem mantinelu a vyslal rychlý švih na Turka, ten byl ovšem pozorný. Ve 45. minutě zachytil kotouč Kotrla pro Janka, jenž poslal příklep na Růžičku. Domácí brankář musel zasahovat rozložením se na ledě.

O minutu později najížděl do slibné šance Melichárek, ale jeho nepřesná přihrávka celou akci zhatila. Poté byl vyloučen Květoň a Píša mohl svou ranou prorvat síť, ale trefil pouze beton Turka. Po minutě hry si navíc ke Květoňovi přisedl Šimánek a Eaton hrál s dvěma hráči v poli navíc. Turek si ovšem na střelu Starého z mezikruží počkal a další ohrožení jeho klece již nepřišlo.

V polovině třetiny pálil po přejezdu od modré čáry Sýkora. O minutu později mohla udeřit čtvrtá formace Východočechů, ale Rákosova střela zpoza obránce trefila jen tvrzené sklo nad mantinelem. Vážné nebezpečí pak pro Růžičku znamenala rychlá střela tahem vyslaná Mickou. Brankář s číslem 99 na zádech si ovšem v rozkleku poradil. Dále se utkání již spíše dohrávalo za mohutného potlesku diváků v pardubické hale.

Čtyři minuty před koncem zápasu bylo nařízeno trestné střílení po hákování Vaka. K exekuci se postavil kapitán domácího celku Petr Koukal a svým typickým bekhendovým zakončením vsítil pátou branku duelu – 5:0. Pak ještě za hosty střílel z první Šimánek, ale jeho střela se neujala. Pak už se nikdo nikam nehnal a zápas se již pouze dohrával a Eaton zcela zaslouženě získal tři body.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Tyto body jsou pro nás klíčové po posledních výsledcích doma. Kluci přistoupili k zápasu velmi zodpovědně, snažili jsme se být aktivnější. Brzy jsme skórovali v přesilovce, to nám pomohlo. Gól sekundu před koncem třetiny byl klíčový pro další vývoj zápasu. Pak jsme navýšili na 3:0 a kontrolovali jsme zápas. Měli jsme problémy v obranném pásmu s pohybem soupeře, v některých momentech jsme hráli velmi obětavě, podržel nás Martin Růžička, takže jsme nakonec vyhráli s nulou. Jsme rádi, že jsme zakončili tuto část před přestávkou takto, že jsme se trošku rehabilitovali před domácím publikem. Všem fanoušků bych touto cestou chtěl popřát hezké svátky a doufám, že jsme jim tímto dali malý dáreček pod stromečkem.“

Milan Kupka (HC Mountfield České Budějovice): „Domácí odehráli zápas daleko aktivněji, častěji se dostávali do střeleckých příležitostí, vybudovali si dostatečný náskok, který kontrolovali. My jsme nebyli schopni cokoliv vyprodukovat. Hodně jsme jim cestu ke třem bodům usnadnili.“