2.1.2009
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Pardubice jedou i v novém roce. Odnesl to Zlín

PARDUBICE — Hokejisté HC Moeller Pardubice pokračují výborných výkonech, slaví třetí tříbodovou výhru v řadě. Před návštěvou téměř 10 000 diváků dokázali Východočeši porazit Zlín 6:2. Dva góly Východočechů vstřelil Libor Pivko.

O2 extraliga, 37. kolo, pátek 2.1.2009, ČEZ Arena Pardubice

6:2
2:0, 3:0, 1:2
Branky a nahrávky: 10:38 Pivko (Cetkovský), 13:35 Pivko (Čáslava, Divíšek), 28:57 Zohorna (Tvrdík, Píša), 30:12 Kolář I (Starý, Nakládal), 32:05 Divíšek (Rákos), 59:15 Čáslava (Divíšek, Cetkovský) – 46:36 Hamrlík, 52:41 Balaštík (Köhler). Rozhodčí: Mikula – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:3, navíc Vlach (Zlín) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 9763. Střely na branku: 39:26. Průběh utkání: 5:0, 5:2, 6:2. Nejlepší hráči: Libor Pivko – Radovan Biegl.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Koma, Lojek – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Tvrdík, Zohorna, Somík – Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Berani Zlín: Murín (32:05 Biegl) – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Andrašovský, Kollár, Rachůnek - Ondráček, Balán, Záhorovský - M. Pšurný, Roman Vlach, F. Čech. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach.

Zlín propadl ve všech směrech, ve hře ho držel pouze Murín

Jakoby snad hosté měli v hlavách ještě bujaré oslavy konce minulého roku, neboť již po první dvacetiminutovce mohlo být rozhodnuto. Bázlivý projev Moravanů umožnil Pardubicím rychle setřást nervozitu, kdy se nejprve zastřeloval z otočky Kolář a po ranách Nakládala dorážel na poloodkrytou branku Cetkovský. K jeho smůle mu přišel kotouč na bekhend a nevýraznou střelu dokázal Murín vytěsnit.

Právě zlínský brankář Murín byl ústřední postavou dalších minut, když pochytal hned snůšku šancí Kolářovy formace. Na druhé straně si na puk mohl pořádně sáhnout Lašák až po střele Kollára, která ovšem po hříchu přiletěla až ze středního pásma. Domácí zúročili aktivitu a převahu v polovině jedenácté minuty. Cetkovský posunul zpoza branky touš na bližší tyč, kde už na něj číhal Libor Pivko a nekompromisním švihem poprvé napnul síťku – 1:0.

Diváci se ještě ani nestačili usadit a už mohli sledovat Koláře v samostatném úniku, ale Murín se nenechal vylákat a utěsnil bezpečně škvírku mezi betony. Zlín v těchto okamžicích připomínal raněné zvíře těsně před skonem a ofenzíva Moelleru byla místy skutečně drtivá. Zohornu v čisté šanci Murín ještě vychytal, ale proti Pivkově ráně ze tří metrů do levého růžku branky neměl nárok – 2:0. Jediný náznak šance za celou třetinu předvedli Zlínští v samém závěru, jenže Čechovu ránu z takřka nulového úhlu si Lašák pohlídal.

Zlín přidal herně, Moeller v efektivitě

Svižný hokej pokračoval i po přestávce a po pravděpodobném hromobití v šatně se probudili take zlínští hráči. Lašáka prověřil nebezpečným švihem Balaštík a Pardubice se musely rychle přeorientovat také na bránění. Vůbec k prvnímu vyloučení došlo až v čase 26:36, kdy se poroučel za katr Ondráček. Samotnou výhodu sice Moeller v gól nepřetavil, krátce po jejím skončení si ovšem důrazně řekl o zlatou helmu Michal Tvrdík. Ten několika obloučky dokonale zmátl zlínskou obranu, předložil touš zcela volnému Píšovi, jehož pokus dorazil z brankové čáry Zohorna – 3:0.

Třetí gólový úspěch pardubický tým definitivně uklidnil a po minutě pelášil na Murína Pivko. Hákování Balána pak mohlo znamenat jediné – trestné střílení. K jeho exekuci se postavil faulovaný hráč, jenže Murín si na jeho střelu k tyči počkal. Diváci ale nesmutnili dlouho. Hned po buly přistrčil Starý puk do jízdy Kolářovi a ten svůj krátký nájezd zakončil bekhendovou kličkou – 4:0.

Rozborku zlínské obrany dokonal za další ani ne dvě minuty forčekující Rákos, jehož pas bez dlouhých cavyků poslal z první do šibenice Divíšek – 5:0. To už bylo příliš i na klidného Igora Murína a rád přenechal své místo v brance Radovanu Bieglovi. Trápení hostí mohl zmírnit domácí bek Havíř, po jehož zásahu bruslí se touš zastavil až na brankové čáře pod ležícím Lašákem. Závěr třetiny ověnčily parádní zákroky Biegla proti nájezdům Koláře a Somíka, skóre se již ale neměnilo.

Moeller si zápas užíval

Jen naprostý kolaps či snad nepřetržitá hra bez brankáře by mohla Pardubicím sebrat výhru, otázky před třetí třetinou tak spíše zněly: Překoná rozjetý Moeller i Biegla? Podaří se hostům vsítit čestný úspěch? Odpověď na druhou otázku mohla přinést hned zkraje hraná početní výhoda po faulu na Semoráda a domácí legie se předháněly v nápaditosti kombinací i zakončení. Zlín ovšem byť se štěstím odolal a z rychlé akce dokonce jedovatě uštknul. Hákovaný Hamrlík v pádu šťouchl do kotouče a ten proklouzal mezi betony Lašáka do sítě – 5:1.

Domácí se nikterak nehnali za střeleckými rekordy a snažili se svými akcemi bavit velmi slušně zaplněnou ČEZ Arenu. Po gólu volala akce Pivka, ten se ale místo střely snažil celou akci vyšperkovat ještě další příhrou na spoluhráče. Zlín vycítil možnost k další korekci a také se dočkal. Při trestu Píši dostal možnost Balaštík ke třem dorážkám v rychlém sledu a nakonec přeci jen procedil kotouč za ležícího Lašáka – 5:2.

Z pohledu domácího celku zcela zbytečná třetí třetina dospěla poklidem ke svému závěru, kde si poslední slovo pro sebe rezervoval Petr Čáslava. 45 vteřin před závěrečným klaksonem si položil dva clonící protihráče a tvrdou ranou po ledě pečetil skóre utkání na 6:2.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Zlín nám dvěma výhrami venku vyslal varovný signál a naši hráči to vzali opravdu zodpovědně. Do zápasu nastoupili s obrovskou chutí, s dobrým pohybem, z čehož vyplynul ten tlak a šance. Jsme rádi, že jsme z nich i dali hodně gólů. Dvě třetiny byl výkon z naší strany možná bezchybný. I když bývám dost kritický, tentokrát musím mužstvo skutečně pochválit. Je pravda, že v poslední třetině jsme trošičku slevili v koncentraci a tady patří i poklona soupeři, který to za nepříznivého stavu nezabalil a donutil nás, abychom se hodně rychle vrátili na zem a dohráli zbytek utkání naplno.“

Zdeněk Venera (RI Okna Zlín): „Domácí byli od začátku jednoznačně lepším týmem, za dvě třetiny si vytvořili dostatečný náskok. A i když jsme to v té poslední trochu zkorigovali, tak to dneska na Pardubice zdaleka nestačilo. Jejich vítězství bylo naprosto přesvědčivé a zasloužené. Pardubice jsou jediným soupeřem, se kterým jsme v sezoně nebodovali. Poslední zápasy venku jsme hráli dobře, ale Pardubice nám asi nesedí. Dnes to bylo jednoznačné utkání.“