20.1.2013
David Záruba

Pardubice dvakrát zvrátily skóre a ovládly retro mač s lídrem

PARDUBICE — Už s Milošem Říhou na střídačce bojovali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice proti vedoucímu týmu extraligové tabulky Plzni. Skóre retro zápasu se přelévalo ze strany na stranu, Pardubice musely dvakrát dotahovat vedení soupeře, ale poslední slovo měl Martin Bartek, který minutu před koncem rozhodl o třech bodech.

Tipsport extraliga, 42. kolo, neděle 20.1.2013, ČEZ Arena Pardubice

4:3
0:1, 2:2, 2:0
Branky a nahrávky: 24:46 Píša (Endál; 5/5), 28:13 Buchtele (Kousal, Radil; 5/4), 48:53 Benák (Bartek, Cetkovský; 5/5), 58:51 Bartek (Zohorna; 5/5) – 0:52 Havíř (Pletka; 5/5), 29:44 Balej (Johnson, St. Pierre; 5/5), 39:07 Pletka (Kovář, Kratěna; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Šindler – Kis, Pešek. Vyloučení: 2:3 (1:2, 0:1, 1:0). Využití: 1:0. Diváci: 9323. Střely na branku: 24:36 (7:8, 7:15, 10:13). Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. 4:3. Nejlepší hráči: Jiří Cetkovský – Václav Pletka.
Dynamo Pardubice: Růžička – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek – Bartek, Nosek, Somík – Endál, Zohorna, Tybor – Radil, Cetkovský, Buchtele – Veselý, Kousal, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: David Pospíšil a Jaroslav Landsman.
Plzeň: Mazanec – Hanzlík, Jeřábek, Slovák, St. Pierre, Havíř, Boháč – Gulaš, Martin Straka, Vlasák – Kratěna, Jan Kovář, Pletka – Balej, Kašpařík, Hollweg – Petruška, Lev, Johnson – Dvořák. Trenéři: Milan Razým, Michal Straka a Rudolf Pejchar.

Oslavy 90. výročí od založení pardubického klubu a 40 let od prvního mistrovského titulu vyvrcholily extraligovým zápasem s aktuálním lídrem tabulky Škodou Plzeň. Oba tradiční soupeři se pro toto výjimečné utkání převlékly do replik historických dresů – domácí hráli v bílých se žlutým logem Tesly na prsou, Západočeši v modrých s bílým znakem Škody.

Na domácí střídačku se poprvé postavil nový manažer A týmu Miloš Říha, po jeho boku zůstali trenéři David Pospíšil a Jaroslav Landsman.

Rychlý gól Havíře poslal Plzeň do vedení

Retro zápas odstartovala výrazně lépe Plzeň. Neuběhla ani minuta a po nedůsledném vyhození z obranného pásma se dostal ke střele obránce hostů David Havíř a svým bývalým spoluhráčům zajistil nepříjemný úvod – 0:1.

Pardubice se do zápasu dostávaly pomaleji, ale postupem času notně přidávaly na agresivitě a z té plynuly i šance. V šesté minutě hráli domácí první přesilovku, ale dlouho se jim nedařilo usadit v blízkosti Mazance. Povedlo se jim to až v druhé části výhody a málem bylo srovnáno. Cetkovský sice dopravil kotouč do branky, ale krátce předtím pískl hlavní sudí útočný faul Bartekovi, který srazil brankáře Mazance. Poměr sil na ledě se srovnal.

Při krátké hře ve čtyřech se k dobré šanci dostal Buchtele, který z mezikruží přestřelil branku. Následně hráli hosté přesilovku, ale vážně zahrozili až po návratu Barteka na led. Kovář dlouho míchal s pukem za brankou, načež hledal na zadní tyči osamoceného spoluhráče. Brankář Růžička celou situaci v poslední chvíli zachránil.

Po faulu Baleje hráli domácí druhou přesilovou hru a připravili si řadu střel. Tu nejtěžší v podání Cetkovského zkrotil pohotový Mazanec. V závěru třetiny byli v ofenzivě aktivnější domácí, ale žádnou vážnější šanci si nepřichystali. Pokusy z větší vzdálenosti zachytával jistý Mazanec.

Pardubice rychle otočily skóre, Plzeň si pak vedení vzala zpět

Druhá část byla na góly podstatně bohatší. Navíc se na ledě znatelně přitvrdilo, k čemuž přispíval i poměrně volný metr obou hlavních sudí. Brzy po začátku třetiny měla velkou možnost Škoda, když brankář Růžička v poslední chvíli vykopával dorážku z bezprostřední blízkosti. Pak už začaly padat branky.

Ve 25. minutě zapracoval za brankou Endál, načež předložil kotouč na hůl Aleši Píšovi a ten z pravého kruhu pro vhazování propálil Mazance – 1:1. Pardubické hokejisty vstřelená branka evidentně povzbudila, avšak do zakončení se domácí dostávali ztuha, velká část útočných kombinací končila v rozích.

Přesto se Pardubice dokázaly prosadit, pomohla jim přesilovka po faulu Hanzlíka. Zakončujícího Kousala ještě obrana Plzně zpacifikovala, ale na ránu dojíždějícího Jana Buchteleho už byl i Mazanec krátký – 2:1.

Domácí se z vedení neradovali dlouho. Plzeň se ihned po inkasované brance vydala do útoku a po dlouhém obléhání třetí formace hostů se k dorážce dostal Jozef Balej, který kolem ležícího Růžičky dostal kotouč do sítě – 2:2. O chvíli později se až před pardubického brankáře protlačil Straka, po jehož střele musel obránce Benák odklízet z brankoviště opuštěný kotouč.

V poslední minutě druhé části si hosté vzali vedení zpátky. Domácí hokejisté se nechali strhnout hrou v útočném pásmu, načež do brejku ujel Kovář s Václavem Pletkou, který nabídku svého kolegy uklidil do branky – 2:3.

Retro zápas rozhodl minutu před koncem Martin Bartek

Plzeňský útok si pak vzal na povel Martin Straka. Nejprve hned v prvním střídání po pauze nastřelil boční tyč, v tom dalším připravil ideální pozici Vlasákovi. Útočník s číslem 26 byl v zakončení faulován a Západočeši dostali k dobru přesilovku. Jedinou pořádnou střelu vyslal od mantinelu Gulaš, kotouč se zastavil o boční síť.

Necelou minutu po návratu Kočího na led Pardubice vyrovnaly. Od modré čáry vypálil Václav Benák, na což Mazanec kvůli chumlu hráčů před sebou nestihl reagovat – 3:3. Ihned po vhazování ve středním pásmu se do útočné třetiny vydal Straka a opět připravil perfektní střeleckou pozici Vlasákovi, který tentokrát nastřelil vyjetého Růžičku.

Mazanec se musel pořádně ohánět při tlaku první pardubické formace v 55. minutě. Plzeňský brankář létal od tyče k tyči, aby pochytal opakované střely Cetkovského a Barteka. O chvíli později zneškodnil i prudké nahození Benáka. Růžičku na druhé straně udrželi v permanenci Kratěna a Slovák. Zadák Škodovky pálil po buly kousek nad.

Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny vyrobil obrovskou chybu obránce Mozík, kterému propadl kotouč a za jeho záda se vyřítil Zohorna. Pardubický útočník ale v klíčové chvíli vůbec netrefil branku. Reputaci si napravil hned při dalším střídání. Po jeho nahrávce se perfektně uvolnil Martin Bartek a prudkou ranou do šibenice opět otočil skóre – 4:3.

Plzeň zkusila závěrečnou minutu se šesti hráčí v poli, ale důsledná obrana domácích nepustila soupeře ani k pořádnému zakončení.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Porazili jsme velmi silné a zkušené mužstvo, byl to pohledný zápas před výbornou kulisou. V závěru jsme měli víc štěstí, protože tu třetí třetinu jsme nezačali dobře, Plzeň tam měla dvě šance. Neustálým tlakem a bojovností jsme si ale tři body zasloužili.“

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): „Oba týmy dneska předvedly velmi kvalitní výkon, čímž přispěly k oslavám pardubického hokeje. Vedení se přelévalo z jedné strany na druhou, skončilo na té domácí. Porážku dnes můžeme zařadit mezi ty, za které se nemusíme stydět. Předvedli jsme daleko lepší výkon než v posledních zápasech, ale na vítězství to nestačilo. Za předvedenou hru jsme si asi bod zasloužili, ale hokej je takový. Štěstíčko jsme dneska neměli.“