21.1.2007
Vladimír Gregor

Pardubice dřely, na body však proti Zlínu nedosáhly

Pardubičtí hokejisté nestačili na zlínské Hamé. Zápas přitom odstartoval obrovským náporem domácího celku, kdy se z první branky v dresu Moelleru mohl hned po minutě hry radovat Peter Pucher. Medvědi si ale do Pardubic přivezli kromě výborného Murína i pořádný pytel štěstí, když dokázali z minima možností ke skórování vytěžit téměř maximum. Další branky Pardubic z holí Libora Pivka a Martina Čecha tak v konečném důsledku znamenaly pouze zmírnění porážky. Zlín vyhrál v Pardubicích i podruhé v této sezoně, tentokrát 6:3.

O2 extraliga, 43. kolo, neděle 21.1.2007, ČEZ Arena Pardubice

3:6
2:3, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 1:46 Pucher (Rolinek), 17:20 Pivko (Čaloun), 21:00 Čech (Čaloun) – 3:08 Tomík (Vosátko), 5:09 Tomík (Leška), 16:20 Leška, 23:26 Galvas (Kašpařík), 37:04 Záhorovský (Galvas), 58:44 Okál (Kubiš). Rozhodčí: Polák – Barvíř, Hejduk. Vyloučení: 6:13, navíc Píša (Pardubice) 10 minut osobní trest a do konce utkání, Horáček, Kašpařík a Murín (všichni Zlín) 10 minut osobní trest. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 9108. Střely na branku: 57:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:5.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Havíř, Šeda, Čech, Linhart, Čáslava – Sýkora, Pucher, Rolinek – Čaloun, Pivko, Andrašovský – Mrázek, Hlinka, Ondřej – Kolář, Koukal, Blažek (41. Cetkovský). Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Berani Zlín: Murín – Hamrlík, L. Galvas, Horáček, A. Novotný, Vosátko, Lučka – Tomík, Leška, Záhorovský – L. Bokroš, M. Čech, Rachůnek – Okál, Kašpařík, Kubiš – M. Pšurný, Kovář, R. Pšurný. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.

Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Zlín nestíhal, přesto udržel vedení

Jak velká voda vtrhli pardubičtí do zápasu s cílem napravit páteční selhání. Hned v první minutě hry minul Rolinek puk před prázdnou brankou po parádním pasu Puchera. Oba borci si vzápětí prohodili role při první přesilové hře Pardubic. Rolinek našel zadovkou zpoza branky Puchera, jenž krátkým blafákem vykoupal Murína a krom úvodního gólu zápasu zaznamenal také vůbec první v dresu Moelleru – 1:0.

Z vedení se ale domácí ochozy netěšily dlouho. Umná přihrávka Vosátka vyslala do nájezdu Tomíka, který byť nadvakrát překonal Lašáka – 1:1. Pardubice branka nesrazila a nadále se snažily tlačit do Hamé. Strhnout vedení zpět mohl Pucher, jenž přebral přihrávku do plné jízdy a Murín musel vytáhnout perfektní zákrok vyrážečkou. Zlín dostal svou početní výhodu po Linhartově hákování a znovu se měnilo skóre. Leška šikovně poslal střílenou přihrávku na hůl Tomíka a Lašák nestihl včas sklapnout betony – 1:2.

To bylo na dlouhé minuty naposled, kdy se hosté podívali před pardubickou branku. Moeller zapnul na ty nejvyšší obrátky a Ševci pod drtivým tlakem stíhali pouze vyhazovat a s jazyky vyplazenými na vestě klopýtali zcela vyčerpaní na střídačku. Z velké převahy pramenily i dva další fauly soupeře, které však tentokrát zůstaly nepotrestány. Minimálně šance Rolinka, Havíře a opět Puchera po gólu volaly.

Místo vyrovnání se stal nakonec ale pravý opak. Leška ujel podél mantinelu a jeho nahození před branku si srazil nešťastně za Lašáka jeden z vracejících se hráčů Pardubic – 1:3. Bujaré oslavy početného hloučku Moravanů tak alespoň na čas utlumil přesně minutu na to Libor Pivko, jenž křížnou střelou pod vyrážečku přeci jen snížil – 2:3. Moeller roztočil další přesné kombinace a tentokrát to bylo moc i na střelce Tomíka, který musel faulovat Blažka. Vyrovnání měl po biliárové souhře na holi Pucher, jenže Murín skvělým zákrokem udržel skóre před první přestávkou na hodnotě 2:3.

Smrtící efektivita Hamé

Náporem domácích začala i druhá dvacetiminutovka. Murín si poradil s těžkou střelou Sýkory a při Pivkově pokusu měl štěstí, že se pardubickému útočníkovi nepodařilo puk zvednout až pod víko. Ani to mu už nestačilo v další přesilovce Pardubic. Čechova rána škrtla o jednoho z bránících hráčů a zapadla přesně k tyči – 3:3.

Domácí nepolevili a na ledě se děly věci. Za zdržování totiž nejprve inkasoval již šestý menší trest Zlína Galvas, a když se k němu připojil zanedlouho po úderu na hlavu i Horáček (2+10), měly Pardubice k dispozici 76 vteřin přesilovky 5 na 3. V té mohl vedení na stranu Moelleru strhnout Rolinek, jenže Murín na brankové čáře rychlým skokem zabránil nejhoršímu. Hosté jakoby do Pardubic přivezli ukázat patent na náhodné, či alespoň kuriózní branky. Vyhození Kašpaříka přišlo přesně v momentě, kdy se první potrestaný Galvas vracel z trestné lavice a své sólo zakončil blafákem do bekhendu – 3:4.

Hurá hokej pokračoval. Tomík nebyl daleko hattricku po přihrávce Lešky, ale otřel kotouč pouze o tyčku. Na druhé straně netrefil poloprázdnou branku po akci Koukala jeho kolega Kolář. Teprve druhá přesilovka hostů přišla po faulu Píši, Hamé v nic nevymyslelo ale vůbec nic. Tyčka se zachvěla i na druhé straně, kdy se v přesilové hře do puku opřel Petr Sýkora, jenže nebylo mu přáno.

O zbytek výhody připravil Moeller váhající Čáslava, jenž si nechal utéct puk. Zlín si mohl dokonce zahrát 5 na 3, poté co byl vykázán Šeda, jenže už dvakrát předtím napomínaný trenér Bokroš, jenž si zřejmě pletl střídání s time-outem, inkasoval dvě minuty pro hráčskou lavici a bylo po výhodě.

Další pardubickou příležitost spálil kapitán Hlinka, jenž zůstal sám mezi kruhy, ale zbytečně ještě něco vymýšlel. Následující střídání se stalo osudným pro Aleše Píšu. Ten na jednom z útočných výletu v dobré šanci porazil protihráče, jenž mu rozhodně bránil ve hře, ale podivný verdikt sudího Poláka rozčílil Píšu natolik, že postupně nafasoval k menšímu trestu i dva osobní a putoval do kabin. Zlín přesilovku bleskově využil a potvrdil svou nevídanou efektivitu. Záhorovský schoval svou ránu za obránce a Lašák byl bezmocný – 3:5.

Křečovitá snaha k obratu nevedla

Maximálně zahuštěná defenzíva hostů byla logickým důsledkem vypracovaného náskoku a pardubičtí hokejisté se tak do pásma dostávali čím dál obtížněji. Do blízkosti Murína se sice prodral Koukal, ale valná hromada nějaké větší šanci zabránila. To Pivko měl při vyloučení Vosátka (Zlín pykal potřetí v zápase za zdržování) lepší možnost, jenže ani on z levého kruhu netrefil odkrytý kout Murínovy svatyně.

Definitivní pojistku měl na holi po Mokrejšově pasu Záhorovský, jenž šel sám na Lašáka, slovenský gólman však srazil betony včas k sobě a následný fotbalový gól Mokrejše nemohl být uznán. Pardubice se přeci jen ještě zmobilizovaly a vynutily si velký tlak. Po něm na trestnou lavici usedly společně Lučka se Záhorovským, desítku navíc vyfasoval za protesty brankář Murín.

Dvouminutová přesilovka 5 na 3 se domácímu celku bohužel vůbec nepovedla. Množství nepovedených přihrávek, žádná přesně mířená střela. Frustrovaný Andrašovský navíc tuto výhodu předčasně faulem ukončil. To už se pomalu zdálo být o výsledku utkání rozhodnuto. Domácím se nedala upřít snaha, jenže za takového stavu se jim už prosazovalo hodně těžce. Po brejku Tomíka s Leškou to navíc hodně smrdělo šestou brankou.

Závěrečné minuty ozdobila efektní kombinace tria Blažek-Koukal-Kolář, ale hokej se hraje hlavně na góly a proti tomu stála vyrážečka Murína. Definitivní tečku učinil symbolicky kapitán Zlína Okál při domácí power play - 3:6. Smělý plán Pardubic získat ze čtyřech utkání v domácím prostředí plný počet bodů by se tak po druhé prohře mohl stát spíše noční můrou.