11.2.2015
David Záruba

Pardubice doma prohrály se Zlínem 2:3

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v utkání 45. kola Tipsport extraligy na Zlín, kterému doma podlehli 2:3. Východočeši dokázali brankami Blaže Gregorce a Petra Sýkory srovnat dvoubrankové manko po první třetině, rozdílový gól vstřelili hosté v čase 58:42.

Tipsport extraliga, 45. kolo, středa 11.2.2015, Tipsport arena Pardubice

2:3
0:2, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 22:23 Gregorc (P. Sýkora; 5/4), 43:39 Sýkora (Nahodil, Čutta; 5/5) – 13:18 Köhler (Urbanec, Marušák; 5/5), 18:59 Marušák (Kotvan, Leška; 3/5), 58:42 Holík (Čajánek; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Úlehla – Kis, Lučan. Vyloučení: 6:7 (2:2, 2:2, 2:3), navíc Marcinko (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 7503. Střely na branku: 36:29 (12:13, 12:7, 12:9). Srážky: 15:10. Vhazování: 43:31. Blokované střely: 10:10. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Jiří Marušák.
Dynamo Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Čutta, Píša, Havlík, Korím, Ščotka – Sýkora, Marcinko, Zohorna, Radil, Nahodil, Tybor – Starý, Kaut, Semorád – Voženílek, Špaček, Gašparovič. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.
Berani Zlín: Kašík – Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček, Stuchlík – Svoboda, Čajánek, Veselý – Holík, Vlach, Říčka – Okál, Leška, Kubiš – Ondráček, Šťastný, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Juraj Jurík a Richard Hrazdira.

Po reprezentační pauze se základní část extraligy rozjela ke svému finále. Pardubice měly hned na úvod hodně nepříjemného soupeře. Zlín sice odstartoval sezonu mizerně, ale postupně se vzchopil a drží pozice pro play off. Navíc měl na kontě čtyři výhry za sebou.

Pardubice úvodní převahu promarnily, a tak udeřil Zlín

Pardubice se snažily proti defenzivně laděnému soupeři o co nejaktivnější úvod, ale svou střeleckou převahu nedokázaly přetavit v branku. Neujala se ani přesilovka, při které Marcinko a po něm i Sýkora pálili z ideální pozice mezi kruhy, avšak Kašíka neprostřelily.

Kristan čekal na pořádný zákrok téměř deset minut, ale poté už ho hosté častovali pravidelně. Vše odstartoval Holík a jeho nebezpečná střela přes beka. Poté unikl po křídle Svoboda, ale nestihl se natlačit před branku. Vzápětí ale připravil kotouč pro Marušáka, který od modré napálil Kristanovu lapačku. A vzápětí zlínský bek pálil těsně nad.

Zlínské nadšení nevyprchávalo a ve 14. minutě přineslo i změnu skóre. Bedřich Köhler si počkal na dlouhý pas mezi beky a svůj únik na druhý pokus úspěšně zakončil – 0:1. Pardubice mohly srovnat při přesilovce, ovšem tentokrát už před Kašíkem tak rušno nebylo.

Naopak, vše podstatné se dělo na druhé straně. Po Tyborově vyhození puku mimo hřiště a nesportovnímu chování pardubické lavičky dostali hosté k dispozici dvojnásobnou přesilu. A tu zakrátko využili. Jiří Marušák napřáhl od modré čáry a puk zasadil přesně do šibenice – 0:2.

Gregorc při přesilovce snížil

Svou třetí početní výhodu v zápase už pardubičtí hokejisté proměnit dokázali. Střela Blaže Gregorce se od hráče před brankou odrazila mimo dosah Kašíka a kotouč zaplul do sítě – 1:2. Tahle branka průběhu utkání jednoznačně prospěla.

Pardubice se začaly ještě více tlačit dopředu, čehož zlínští hráči využívali k rychlým protiútokům. Na obou koncích hřiště se pořád něco dělo. Dvoubrankový náskok mohl Zlínu vrátit Kotvan, ale po kombinaci v přesilovce mířil jen do boční tyče. Dobrou možnost měl vzápětí Žižka, který pálil nad branku po bleskovém přečíslení.

Domácí měli největší šance paradoxně v oslabení, během kterého na chvíli sevřeli početnějšího soupeře u jeho branky. Největší možnost nevyužil Semorád, který mezi kruhy netrefil skákavý kotouč. Kašík v tu chvíli nebyl ve svém postavení.

Zlín rozhodl 78 vteřin před koncem

Pardubičtí trenéři proházeli o druhé přestávce útoky a tento tah se jim brzy vyplatil. Nahodil přihrávkou od mantinelu připravil pozici pro nehlídaného Petra Sýkoru a ten z pěti metrů zasunul kotouč do sítě – 2:2.

Zlín mohl s remízovým stavem něco udělat při přesilovce, ovšem moc šancí si nepřichystal. Výjimkou byla tečovaná střela Kotvana, proti které zasáhl Kristan až v poslední možné chvíli. Jinak domácí čtveřice bránila pečlivě.

Pardubice byly při převaze jednoho muže ke gólu blíže. Kombinační akci zakončoval osamocený Radil, ale Kašík do jeho pokusu doslova vlétl a maskou odrazil puk do bezpečí. I další početní výhodu soupeře zlínští hokejisté ustáli.

Když už se zdálo, že o vítězi bude muset rozhodnout prodloužení, Zlín z nenápadné akce udeřil. Čajánek chytrou přihrávkou zpoza branky vybídl Petra Holíka, který střelou pod břevno rozhodl – 2:3. Do konce utkání zbývalo 78 vteřin! Pardubice ještě zkusily hru bez brankáře, avšak neúspěšně.

Miloš Říha st. (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Začátek byl z naší strany laxní, nehráli jsme to, co jsme si řekli. Až za stavu 0:2 jsme přidali a začali plnit taktiku, díky čemuž jsme vyrovnali skóre, a dokonce jsme byli herně lepší. Ve třetí třetině jsme si vytvořili šance, které se prostě musejí dávat. Nemáme klid v koncovce, a přesto někoho hledáme přihrávkou do prázdné branky. To se nám nakonec vymstilo a Zlín po chybě rozhodl. Důležité byly i přesilovky, které jsme nehráli dobře, neboť jsme se sešli až den před zápasem a neměli čas je trénovat.“

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Bylo to celkově vyrovnané utkání, i šancí měly oba týmy stejně. K nám se v závěru, snad poprvé v sezoně, přiklonilo štěstí, takže jsme rádi. Hodně nás potěšil výkon týmu, protože jsme po reprezentačních přestávkách měli vstupy špatné. Tři body z Pardubic jsou zlaté.“