13.3.2014
David Záruba

Pardubice další výpadek nedovolily a mají mečbol!

PRAHA — Zápletka stejná, ale závěr odlišný. Průběh třetího zápasu předkola play off v O2 areně nápadně kopíroval předchozí duel. Tentokrát ale Pardubice výpadek v závěru nedopustily, výhru si pohlídaly a zítra se budou v Praze rvát o postup do čtvrtfinále!

Tipsport extraliga, PRE3, čtvrtek 13.3.2014, O2 arena

Slavia Praha

2:4
1:2, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 16:53 J. Doležal (Růžička ml., Kolařík; 5/5), 53:19 Kadlec (Knot, Jelínek; 5/4) – 16:08 Benák (Zohorna; 5/5), 19:49 Sýkora (Zohorna, Benák; 5/5), 37:08 Ďaloga (Cetkovský, Zohorna; 5/5), 59:36 Semorád (6/4). Rozhodčí: Minář, Turčan – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:5 (1:1, 4:2, 0:2). Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6651. Střely na branku: 31:24 (8:8, 9:6, 14:10). Srážky: 13:11. Vhazování: 39:31. Blokované střely: 8:18. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4. Stav série: 1:2.
Slavia Praha: Furch – Štich, Kadlec, Kolařík, Valach, Holub, Šenkeřík, Knot – Bednář, Jelínek, T. Doležal – Krenželok, Langhammer, Sklenář – J. Doležal, Růžička ml., Skokan – Poletín, Klhůfek, Žejdl. Trenéři: Vladimír Růžička st. a Ondřej Weissmann.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Píša, Kočí – Sýkora, Cetkovský, Zohorna – Radil, Nosek, Mozer – Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Před třetím duelem série museli pardubičtí hokejisté vstřebat citelný zásah do sestavy. Do boje v O2 areně nemohl kvůli nemoci zasáhnout nejlepší střelec předkola Radoslav Tybor. Poprvé se tak ve vyřazovacích bojích objevil v pardubickém dresu Lukáš Nahodil.

Gólová smršť v závěru. Pardubice znovu vedly

V prvních dvou zápasech dokázaly Pardubice vstřelit rychlý gól, tentokrát se na změnu stavu čekalo o něco déle. Dobrou možnost měl po Mozerově přihrávce, který nahradil ve druhém útoku Tybora, Lukáš Radil, avšak Furcha neprostřelil. Následně se hrálo téměř dvě minuty ve čtyřech na obou stranách, nic vážnějšího ale tato varianta hry nepřinesla.

Oba týmy se v ohrožování soupeřova brankáře pravidelně střídaly, ale gólový efekt dlouho nepřicházel. To podstatné se odehrálo až v posledních čtyřech minutách třetiny. Pardubice nejprve podnikly bleskový protiútok, na jehož konci byla přesná rána Václava Benáka – 0:1.

Slavia ovšem dokázala do minuty zareagovat. Po nepřehledné situaci v obranném pásmu Pardubic se ke kotouči mezi kruhy dostal Jiří Doležal a ranou pod horní tyč prostřelil Hudáčka, který měl zakrytý výhled – 1:1.

Jenže Pardubice i tak splnily normu z předchozích zápasů a znovu po první třetině vedly. Necelých 11 vteřin před koncem vyslal Zohorna nádherným pasem do sóla Petra Sýkoru a ten nechytatelnou dělovkou do šibenice strhl vedení na stranu hostů – 1:2.

Východočeši promarnili dlouhou přesilovku pět na tři, i tak ale o gól odskočili

První kompletní přesilovku si zahráli Slávisté na začátku druhé třetiny. Pardubická čtveřice se velmi dobře bránila, Hudáček musel zasahovat jen proti několika nahozením.

Své početní výhody se dočkali ve 28. minutě i hosté a to rovnou dvojnásobné. Trojice domácích hráčů byla pod soustavným tlakem, ale střelba Pardubicím nevycházela podle představ. Sýkora pálil jen mimo branku, Noskovu samostatnou akci přečetl Furch.

Jinak to, co se týče šancí, nebyl žádný festival. Soustředěná hra obou celků dovolovala útočníkům zakončení jen zřídka a výhradně z těžkých pozic. Výmluvně to dokumentovala akce Krenželoka, který jen vyprášil Hudáčkovu lapačku, či prudká, ale nepřesná rána Semoráda.

Až ve 38. minutě se dokázali Pardubičtí hráči na delší dobu vklínit do pásma. Kolem branky se šikovně motali Zohorna s Cetkovským, načež se kotouč dostal na modrou čáru k Marku Ďalogovi, který trefil odkrytou branku – 1:3. Brankář Furch se dostal ze svého postavení, když držel Zohornovu hůl, za což se hlavní rozhodčí chystal vylučovat.

Další výpadek už Pardubice nedovolily a mají mečbol!

Frustrovaní Slávisté v závěru druhé třetiny dvakrát v krátkém sledu faulovali, což dohromady s trestem Cetkovského dalo Pardubicím k dispozici dlouhou přesilovku čtyři na tři. Hosté ji celou strávili v pásmu, ale Benákova palba od modré se neujala. Zblízka to pak zkoušel Zohorna a také ztroskotal na Furchovi.

Slavia musela směrem dopředu řádně přidat, aby stáhla dvougólové manko, ale důsledná obrana Pardubic je nechtěla k ničemu pustit. Výjimkou byla rána Jiřího Doležala, kterou Hudáček schoval mezi betony.

Až kolem 48. minuty Pražané trochu přitopili a výsledkem byla dobrá možnost Krenželoka. Zadarmo to ale Východočeši rozhodně dát nechtěli. Svou obávanou ránu Furchovi připomněl Sýkora. Pardubice pak perfektně chránily střední pásmo a často nedovolovaly soupeři ani nahazovat kotouče do útočné třetiny.

Dramatizace závěru se znovu přece jen dostavila. V 54. minutě byl za úmyslné posunutí branky vyloučen Nosek a Slavia během tří vteřin trestala. Po buly se kotouč dostal na modrou čáru k Petru Kadlecovi, který zamířil mimo dosah Hudáčka – 2:3.

Pardubice poté v pohodě bránily těsný náskok, ale minutu a půl před koncem byl vyloučen Zohorna a Slavia měla velkou šanci na vyrovnání. Dokonce odvolala brankáře a jala se svírat pardubickou čtveřici. Jenže Kadlecovu další ránu už Hudáček zachytil a krátce nato do prázdné branky rozhodl Semorád – 2:4. Mečbol je doma!

Vladimír Růžička st. (HC Slavia Praha): „Neměli jsme pohyb, chyběla nám lehkost a bylo to znát. Všude jsme byli o krok později a tahali jsme za kratší konec. Byla škoda, že jsme dostali gól v závěru první třetiny. Předtím jsme se dostali zpět do zápasu, rychle jsme srovnali na 1:1, ale do kabiny jsme šli za stavu 1:2. Petr Sýkora, který je hodně rychlý, dostal přihrávku až na druhou modrou. Udělali jsme chybu, škoda. Ve třetí třetině se nám ještě podařilo dát kontaktní gól, ale pak jsme sehráli špatně šest na čtyři a dostali ještě další gól.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Oproti domácím zápasům jsme zlepšili obranu v obranném pásmu, od druhé třetiny i ve středním. Čtyřicet minut jsme byli aktivní, což bych ocenil. Na druhou stranu posledních patnáct minut jsme byli pasivní a v závěru i nedisciplinovaní. Takový faul si nemůžeme dovolit. Vedeme v sérii 2:1, což je pro nás psychická výhoda. Začíná se ale opět za stavu 0:0, hraje se na Slavii a určitě to bude těžký zápas.“