15.9.2006

Parádní bitva skončila výhrou pro zlínské Hamé

Až penalty musely rozhodnout o tom, kdo po 4. kole O2 extraligy povede tabulku. Základní hrací doba včetně pětiminutového nastavení branku nepřinesla. Přesto se bylo na co dívat! V Pardubicích se hrála napínavá partie. Bitvu o čelo vyhrálo hostující HC Hamé, když Marek Melenovský jako poslední proměnil trestné střílení po prodloužení v páté sérii.

O2 extraliga, 4. kolo, pátek 15.9.2006, ČEZ Arena Pardubice

0:1sn
0:0, 0:0, 0:0 – 0:0, 0:1
Branka: rozhodující samostatný nájezd Melenovský. Rozhodčí: Homola – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:9 navíc Snopek a Blažek (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Diváci: 9024. Střely na branku: 30:31. Průběh utkání: 0:1.
Dynamo Pardubice: Lašák – Havíř, Linhart, Novotný, Snopek, Čáslava, Koma, Šeda – Ondřej, Blažek, Mrázek – Starý, Hlinka, Sýkora – Kolář, Koukal, Čaloun – Andrašovský, Tvrdík, J. Nakládal. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Berani Zlín: Murín – Hamrlík, Galvas, Marušák, Sekeráš, Nosek, Zubíček, Vosátko, Horáček – Melenovský, Leška, Tomík – Kovář, M. Čech, Rachůnek – Kristek, Kašpařík, Záhorovský – Kubiš, Balán, R. Pšurný R. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.

Audio záznam Zápis o utkání Referát ČTK

Téměř vyprodaný stadion nalákal do Pardubic souboj prvního s druhým. A plná aréna mohla sledovat parádní utkání, které muselo uspokojit náročného fanouška, přestože na branky bylo skoupé. Rozhodla až pátá série trestných střílení!

Tleskalo se od první minuty

Vynikající hokejová produkce začala ihned po vhození úvodního buly. HC Hamé se snažilo takticky držet svého soupeře co nejdále od Murínovy branky. Naopak hokejisté Moelleru se snažili aktivní hrou dostat hostující mužstvo pod tlak.

V úvodu utkání byli jasně aktivnější Východočeši, kteří se častěji dostávali před Igora Murína. Ve 3. minutě byl po nedovoleném zákroku před zlínskou klecí vyloučen obránce David Nosek a Pardubice si vyzkoušely první přesilovky. Sehrály ji kvalitně, Murínovu pozici ostřelovali ze všech možných míst. Do asi největší příležitosti se během této výhody dostal Jan Čaloun, ale z kruhu rozvlnil Murínovi síťku jen z boku.

Ve 13. minutě si při další přesilovce pro pardubický tým nebezpečně najel mezi kruhy Petr Sýkora, ale trefil jen vyjetého Igora Murína v brance hostujícího celku.

Tlak Moelleru se zmírnil zhruba po deseti minutách, kdy se i Valaši začínali dostávat do nebezpečných příležitostí. Zlín měl velké šance na sklonku třetí pětiminutovky v prvním dějství, kdy byli vyloučeni František Mrázek a Jan Snopek. Moeller ale pětasedmdesátivteřinové oslabení přežil díky velké obětavosti celé trojice s Jánem Lašákem.

Třeba Miroslav Hlinka nesčetněkrát poklekl proti zlínskému bekovi na modré čáře, aby svého brankáře uchránil před nebezpečnou střelou. Celkem se takhle obětavě soupeři postavil šestkrát během úvodní dvacetiminutovky.

Domácí musela hnát i frenetická podpora téměř vyprodané ČEZ Areny, která téměř jako jeden muž hlasitě prožívala každý dotek hráče v červeném dresu s kotoučem. Do nejvážnější příležitosti se při této dvojité výhodě dostal Roman Pšurný, ale Ján Lašák bystrým zákrokem uchránil pardubickou branku.

Parádní hokej pokračoval i v dalších částech utkání, stinným momentem první třetiny byl ale souboj u mantinelu v pardubické obraně mezi Róbertem Tomíkem a Janem Snopkem, po kterém musel pardubický zadák za opory svých spoluhráčů předčasně do kabiny.

Bezbranková show pokračovala

Jan Snopek se v šatně oklepal a opět pomáhal svým spolubojovníkům. I druhé dějství přineslo velmi napínavou podívanou. Na toto utkání se zkrátka vyplatilo zajít, přestože gól ne a ne přijít!

Hned na počátku druhé třetiny se do velké šance dostal zlínský Martin Záhorovský, pokusil se Jána Lašáka přelstít blafákem do bekhendu, ale neuspěl. Poté ještě zlínský forvard sekl do pardubického gólmana, což samozřejmě strhlo velkou melu na ledové ploše. Nejvíce se proti nájezdníkovi činil David Havíř, který zaslouženě putoval spolu se svým soupeřem na trestnou lavici.

O necelou minutu později byl za vysokou hůl potrestán Jan Horáček, a tak Moeller měl velkou výhodu luxusní přesilovky čtyři na tři. Kolem Igora Murína létaly puky neustále, ale žádný z nich si nenašel cestu mezi tři tyče.

Oba celky se snažily hrát aktivně a dostat soupeře pod tlak. Plná ČEZ Arena sledovala parádní hokejovou podívanou. Ani po druhé třetině ale gól fanoušci obou celků neviděli, pět minut před začátkem druhé přestávky se neujala ani hbitá teč Jana Čalouna, který usměrňoval střelu Jaroslava Komy.

Bitva vyvrcholila v závěru

Na začátku třetí třetiny se Hamé muselo bránit dvěma přesilovým hrám soupeře. Nejprve byl za držení Františka Mrázka vyloučen Jan Horáček, pak musel za katr za hákování agilního Zdeňka Ondřeje Lukáš Gavlas. Ani jednu výhodu ale domácí, přestože dostali hosty pod tlak, na počátku třetího dějství nevyužili.

V 51 minutě se Moeller dostal do oslabení po hákování Dušana Andrašovského. HC Hamé sevřelo domácí hokejisty v jejich obranném pásmu, ale Říhovi bojovníci odolali náporu soupeře.

V závěru řádné hrací doby bojovala obě mužstva o každý metr ledu. Nikdo nechtěl udělat chybu, která by mohla rozhodnout utkání.

Domácí ale v závěru zápasu pořádně vystupňovali svůj tlak, dostali hosty do klinče. V čase 58:25 byl za hákování po aktivní hře Čalounovy party vyloučen Lubomír Vosátko. Trenér Zlína Ernest Bokroš reagoval oddechovým časem.

Hned po buly se k nebezpečné střele dostal David Havíř, Igoru Murínovi znepříjemňoval situaci chumel „červených hráčů“. Odolal. Moeller se bil o každý metr, ale snahu zastavil v čase 59:22 rozhodčí Homola, když při závaru před Murínem vyloučil Tomáše Blažka za napadení.

Čaloun neproměnil penaltu

Ale hned na počátku nastavené hry se provinil faulem Jaroslav Kristek. Během přesilovky úmyslně posunul branku Jiří Marušák, a tak sudí Homola nařídil v čase 62:06 trestné střílení proti HC Hamé! Jan Čaloun se v něm pokusil o blafák, nakonec vystřelil, ale Murín vystihl směr kotouče. Stále bez branek! O vítězi a lídrovi ligy musely rozhodnout penalty.

Jak šly nájezdy:

Martin Hamrlík jel jako první a podél tyče otevřel skóre.
David Havíř střelou mezi betony vyrovnal.
Róbert Tomík sice rozhýbal Jána Lašáka, ale beton vykryl puk.
Jan Snopek neuspěl, trefil Murína z blízkosti.
Lubomír Vosátko vstřelil puk o tyč do branky.
Miroslav Hlinka s ocelovými nervy a střelou mezi betony napnul sérii dál.
Situace se otočila, jel Petr Koukal. Tomu se blafák nepovedl.
Martin Hamrlík, úspěšný exekutor z první série, minul branku.
Střelu Miroslava Hlinky vytáhl Igor Murín lapačkou!
Marek Melenovský rozhodl – prostřelil Jána Lašáka.