31.8.2013
David Záruba

Odveta se Pardubicím povedla, Tapparu udolaly v nájezdech

VRCHLABÍ — Druhé utkání proti finskému týmu už se hokejistům HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vydařil. Ve Vrchlabí sice prohrávali, ale poté dvěma góly ve třetí třetině otočili skóre. Tappara dvě minuty před koncem srovnala a zápas dospěl až do samostatných nájezdů. V nich o dvou bodech pro Pardubice rozhodl Tomáš Zohorna.

European Trophy, 6. kolo, sobota 31.8.2013, Zimní stadion Vrchlabí

Tappara

0:1, 0:0, 2:1 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 48:42 Sýkora (Benák, Kousal; 5/4), 56:28 Somík (Kousal, Sýkora; 5/5), rozhodující samostatný nájezd Zohorna – 11:39 Palola (Plíhal; 5/5), 58:00 Malinen (Puistola; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Hrubý – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 6:6 (2:2, 3:1, 1:3 – 0:0). Využití: 1:0. Diváci: 1325. Střely na branku: 54:32 (15:10, 14:9, 19:11 – 5:2 – 1:0). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: 1. Tomáš Zohorna (Pardubice), 2. Juha Metsola (Tampere), 3. Robert Kousal (Pardubice).
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Marha, Somík – Cetkovský, Nosek, Zohorna – Tybor, Kousal, Starý – Veselý, Špaček, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Tappara: Metsola – Puistola, Aalto, Kankaanperä, Bailen, Saravo, Tabaček, Mäkinen – Nieminen, Malinen, Kuusela – Erkinjuntti, McRae, Connolly – Järvinen, Plíhal, Palola – Kallela, Ilomäki, Peltola. Trenéři: Jukka Rautakorpi a Jussi Tapola.

Oproti pátečnímu utkání udělali pardubičtí trenéři drobné změny v sestavě. Útočník Jan Semorád naskakoval od úvodních střídání ve čtvrtém útoku, do branky se postavil Martin Růžička. S finským týmem přicestoval do Vrchlabí i malý hlouček fanoušků.

Pardubičtí hokejisté vstoupili do utkání na rozdíl od včerejšího duelu o poznání důsledněji a připravili si několik dobrých střeleckých pozic. Nejblíže ke gólu byl podobně jako proti Turku útočník Tomáš Nosek, ale samostatný úprk neproměnil.

To hostující Olli Palola si v totožné situaci počínal o dost lépe. Finský útočník před Růžičkou několikrát zamíchal s kotoučem a pak jej poslal mezi betony pardubického brankáře – 0:1.

Oba týmy poté neproměnily zkrácenou přesilovou hru, zejména domácí měli k dispozici celkem slušnou porci času. Benákova série nahození ale nenašla adresáta před brankou. V závěru třetiny měly Pardubice i štěstí, když kotouč propadl za Růžičkova záda a přes brankovou čáru se nedostal jen o kousek.

Zahazování šancí trápilo Východočechy i nadále. Nejprve Tybor neúspěšně zakončil samostatný únik, poté z těžké, ale ne neřešitelné pozice pálil Marha. Metsola byl opět na místě. V krátkém nájezdu ztroskotal i Kousal.

Ve Vrchlabí se hrál poměrně svižný hokej s tím, že si občas nadějné příležitosti připravovali výhradně pardubičtí hráči. Jako třeba Tybor, který nedotáhl obkroužení kolem Metsoly. Tappara se připomněla až při dvojnásobné přesilovce, kdy musel Růžička předvést dva pohotové zákroky.

Obraz hry se příliš nezměnil ani po druhé pauze. Pardubice byly v útoku o poznání snaživější, ale dlouho svou převahu nedokázaly přetavit ve vstřelenou brankou. Pomohla jim až přesilovka, kdy na modré čáře napřáhl Petr Sýkora a jeho dělovka se zastavila až v síti – 1:1.

Krátce po 50. minutě se na trestnou lavici postupně usadili oba dosavadní střelci gólů a hra ve čtyřech více vyhovovala Pardubicím. Zohornova rána z dobré pozice po Noskově kvalitní práci ale mezi tři tyče nemířila.

Závěr třetí třetiny přinesl pořádný rozruch. Nejprve Somík po perfektním pasu od mantinelu otočil skóre – 2:1. Pardubická radost ale netrvala dlouho. Pak totiž mezi kruhy dostal hodně prostoru Jarkko Malinen a střelou pod horní tyč srovnal. Zápas dospěl do prodloužení.

Na začátku prodloužení dohrávaly Pardubice přesilovou hru a před Metsolou bylo pořádně horko. Pokusy Kousala a Kočího skončily na výstroji brankáře Tappary. Šanci Kuusely v závěru naopak zlikvidoval Růžička. Utkání musely rozhodnout nájezdy, v nichž se trefil pouze Tomáš Zohorna a přisoudil tak dva body Pardubicím.