23.3.2014
David Záruba

Obrovská škoda. Třinec vyhrál gólem v poslední minutě

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve čtvrtém čtvrtfinálovém utkání proti Třinci 0:1. Východočeši sehráli se Slezany vyrovnanou partii, to rozhodla trefa Martina Růžičky v čase 59:33,4. Pardubice pojedou ve středu do Třince odvracet mečbol.

Tipsport extraliga, ČF4, neděle 23.3.2014, ČEZ Arena Pardubice

0:1
0:0, 0:0, 0:1
Branka a nahrávky: 59:34 Martin Růžička (Adamský, Polanský; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Hodak – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5 (1:2, 3:3, 1:0). Bez využití. Diváci: 10 071. Střely na branku: 19:20 (7:3, 4:9, 8:8). Srážky: 18:11. Vhazování: 21:35. Blokované střely: 11:6. Průběh utkání: 0:1. Nejlepší hráči: Július Hudáček – Martin Růžička. Stav série: 1:3.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Korím, Píša – Sýkora, Cetkovský, Zohorna – Radil, T. Nosek, Tybor – Kolář, Nahodil, Somík – Půhoný, Semorád, Endál. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Oceláři Třinec: Hrubec – D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Trončinský, Krejčí – Martin Růžička, Polanský, Adamský – Květoň, Bonk, Polák – Rákos, Kindl, Rufer – Hrňa, Peterek. Trenéři: Jiří Kalous a Václav Varaďa.

Zranění ze třetího zápasu nepustilo do domácí odvety pardubického kapitána Václava Kočího, jehož místo v sestavě zaujal v play off debutující Karol Korím. Roli kapitána dočasně převzal Petr Sýkora.

Pardubičtí hokejisté potřebovali čtvrtý zápas série nutně vyhrát, jinak by totiž Třince cestoval domů s třemi výhrami na kontě a na svém ledě by útočil na postup do semifinále.

Za oběma brankáři zvonily tyče

Opatrný úvod rozčísla až nadějná pozice třineckého kapitána Radka Bonka, který před Hudáčkem dlouho váhal se zakončením, načež vyprášil výstroj pardubického gólmana. Domácí reagovali nevyzpytatelnou ranou novice Koríma, již ještě někdo před zmateným Hrubcem tečoval.

Více vzruchu nabídly až přesilové hry. Třinec při své výhodě vyrobil v útočném pásmu pořádný zmatek, ležící Hudáček se v brankovišti překonával. Při příležitosti Polanského mu pomohl i navrátivší obránce, který soupeři zablokoval před prázdnou kasou hokejku.

.

Pardubice v přesilovce tak nebezpečné nebyly, Hrubce trochu vyděsila jen prudká rána Sýkory. Vše ostatní už kontroloval bez starostí. Na druhé straně byl naopak blízko gólu v oslabení Polák, který napálil tyč a Hudáček měl co dělat, by si puk sám nesrazil za čáru. Krátce nato pardubický fantom vyčapal i únik Růžičky.

Trochu ze čtvrtfinálového stínu v závěru třetiny vystoupil střelec předkola Tybor. V přesilovce nejprve z těžkého úhlu trefil brankovou konstrukci, o několik střídání později nebezpečně tečoval před Hrubcem. I třinecký gólman odolával, první třetina znovu branku nenabídla.

A znovu se čekalo na gól…

Dlouhé čekání na první gól opět neprolomily ani přesilové hry. Pardubicím při nich chyběl překvapivý nápad, Třinec zase strojovou kombinaci dlouho nedokázal vyjádřit kýženou střelbou. Výjimkou byla jen rána Polanského, které se zastavila na tyči Hudáčkovy branky.

Po sobotním strhující podívané tentokrát zápasu trochu chyběla jiskra. Hráči sice bojovali naplno, ale přece jen se na nich projevovala únava z předchozích náročných bojů. Třinečtí byli v útočném pásmu nápaditější. Vážnější šanci měl Rufer, který na brankovišti těsně vedle tečoval nahození od modré čáry.

Pardubice se k nadějnému tlaku propracovaly až v závěru druhé části, kdy před Hrubcem úřadovala Noskova formace. Kolotoč střel odvracela viditelně vyčerpaná pětice Ocelářů jen s obtížemi, ovšem odolala bez úhony.

Vyrovnaný zápas rozhodl Martin Růžička

Hokejisté Pardubic chtěli podobně jako v sobotním zápase co nejrychleji udeřit. Dobrou možnost k tomu měl Endál po vyjetí zpoza branky, ale pak už nenašel mezeru v Hrubcově postoji. Třinecký gólman měl potíže i s prudkou ranou Tybora, kterou neudržel ve své výstroji.

Oceláři se připomněli samostatnou akcí Adamského, který po sérii kliček pálil bekhendem těsně vedle. Další rána Polanského už do branky mířila, a přestože ji Hudáček neudržel ve výstroji, gólem ošemetná situace neskončila.

Ještě pernější chvíle přinesla pardubickému brankáři přesilovka Třince. Při přečíslení mířil těsně vedle Polanský a od modré čáry pak zkoušel štěstí Linhart. Už při hře pět na pět nezužitkoval nadějný průnik Peterek.

V závěru třetí části byli snaživější domácí a několikrát zahrozili před Hrubcem. Nejtěžší zákrok třineckému brankáři připravil paradoxně jeho spoluhráč Trončinský, který nečekaně tečoval nahození před branku.

Když už se zdálo, že zápas doputuje do prodloužení, dostal se před brankou k dorážce Martin Růžička a rozhodl o třetím bodu v sérii pro Třinec – 0:1.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Domácí prohra 0:1 je pro nás těžkou ránou. Průběh hodně připomínal včerejší utkání. My jsme se herně zvedli ve třetí třetině, pak se to zase vyrovnalo. Bylo to znovu jen o jednom gólu, což se nakonec v poslední minutě potvrdilo. Udělali jsme obrovskou chybu, Třinec byl díky ní šťastnější.“

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): „Byl to podobný zápas jako včera, který znovu musela rozhodnout jediná chyba. Šance se střídaly na obou stranách. V některých částech utkání jsme byli pod velkým tlakem. Vítězství jsme vyloženě vybojovali, při jediném gólu jsme měli velké štěstí.“