6.12.2009
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Mohutný finiš přišel pozdě. Pardubice doma nestačily na Litvínov

PARDUBICE — Ach ty přesilovky! Dva inkasované góly ve vlastní početní převaze rozhodly o vítězství litvínovských hokejistů v Pardubicích. Ty sice po Sýkorově trefě vedly, nakonec však neuspěly. Nepomohl ani velký útočný závěr Východočechů.

O2 extraliga, 31. kolo, neděle 6.12.2009, ČEZ Arena Pardubice

3:4
1:0, 0:3, 2:1
Branky a nahrávky: 17:18 Sýkora (Špirko, Jillson), 56:02 Sýkora (Píša, Nakládal), 58:25 Špirko (Somík) – 20:46 Hübl (Kubinčák, Kroupa), 29:12 Jenáček (Lukeš), 38:20 Jenáček (Kubinčák, Hübl), 53:35 Stříteský (Kubinčák, Hübl). Rozhodčí: Hodek, Zubzanda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7 680. Střely na branku: 28:30. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4. Nejlepší hráči: Sýkora - Franěk.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Kolář II – Sýkora, Špirko, Somík – Zohorna, Koukal, Starý – Pineault, Divíšek, Pivko – Bláha, Kousal, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Litvínov: Franěk – Pilař, Stříteský, Skuhrovec, Švarný, Punčochář, Gureň, Kubát, Kroupa – Majdan, Reichel, Lukeš – Kubinčák, Hübl, Jenáček – Černý, Vopat, Trávníček – Bojer, Gerhát, Heinisch. Trenéři: Jiří Kučera a Jiří Šlégr.

Rovnovážný stav zlomil parádní trefou Sýkora

Pardubice po nešťastné porážce v Liberci nastoupily s jasným cílem zvítězit, zvlášť když soupeř z Litvínova při posledním klání na ledě Eatonu utrpěl krutý debakl 3:9. Hosté se nicméně poučili a od úvodního hvizdu se zaměřovali zejména na pozornou obranu. Přesto se zadákům Benziny nepovedlo uhlídat Koukala, který se již po dvou minutách hry mohl poměřit s brankářem Fraňkem.

Litvínov nebezpečně zahrozil po rozehrávkové hrubce Aleše Píši a po následné rozborce rozhozené obrany neměl Pilař daleko ke vstřelené brance. Následující minuty kouskovala vyloučení na obou stranách a při trestu Pineaulta se zrodila další velká šance hostů. Kubinčák se protlačil přes Špirka a krátkým blafákem se pokusil zasunout kotouč skrz Růžičkovy betony do sítě. Pro Pardubice ale možná dobře, neboť v případě příhry volnému spoluhráči u vzdálenější tyče by zřejmě nebylo co řešit.

Útočné snahy domácího celku povzbudila ve dvou střídáních po sobě čtvrtá řada složená z mladíků, která dostala Litvínov pod tlak. Na její počínání pak plynule navázala i elitní formace Východočechů a po delším obléhání se Petr Sýkora bleskově zorientoval v předbrankovém prostoru a z otočky poslal lahůdkovým bekhendem puk do šibenice branky hájené bezmocným Fraňkem – 1:0. Prakticky současně se sirénou zakončující první třetinu ještě zbytečně fauloval Trávníček a daroval tak domácím příjemný přestávkový dezert.

Litvínov udeřil dvakrát v oslabení a otočil průběh zápasu

Co mělo být jasnou výhodou, prokázalo se být darem v pravdě danajským. Píša s Jillsonem neudrželi modrou čáru, Kubinčák našel křížnou přihrávkou rozjetého střelce Hübla a ten se střelou k tyči nemýlil – 1:1. Pardubice dostaly možnost reparátu po faulu Švarného na rozjetého Sýkoru, jehož zákrok připomínal snahu zastavit cválajícího hřebce holýma rukama. Ke škodě Pardubic ani tato přesilovka přes celou řadu šancí brankou neskončila. Naopak po další hrubce postupoval sám na Růžičku Reichel, vracející se obránce ale tentokrát zasáhl včas.

Chemici si vzápětí vybrali i svoji porcičku štěstí, to když Franěk po těžkém zákroku nekontroloval kotouč a dorážející Bláha jej zasunul do sítě o zlomek později, než bylo pískáno přerušení. Domácí měli nedlouho potom možnost hrát přesilovku 4 na 3 v délce téměř jedné a půl minuty, ale nedostali se ani do útočného pásma. Naopak přesně v okamžiku návratu Jenáčka do hry dostal jmenovaný pas za obranu a souboj Růžička vs. nájezd v oslabení skončil opět gólem – 1:2.

Kalich hořkosti Pardubic ovšem po okraj ještě zdaleka naplněn nebyl. Dvě po sobě jdoucí oslabení sice Eaton ubránil bez větších problémů, jenže krátce po tom druhém plácl do skákajícího puku Jenáček a Nakládalova hůl jej dokonale přesně tečovala mezi betony Růžičky – 1:3. Ačkoliv Litvínov nebyl ve druhé třetině herně lepším týmem, tak z pohledu produktivity trestal naprosto nemilosrdně.

Tlak domácích přišel pozdě, výhru uhájil Litvínov

Povel z kabiny musel jednoznačně znít zvýšit aktivitu a intenzitu napadání a to také přineslo brzy své ovoce v podobě vyloučení Vopata. Pardubická přesilovka ovšem byla znovu po hříchu spíše trestem a nespokojené publikum dávalo také svou nevoli hlasitě znát. Alespoň do náznaku šance se probil pouze Špirko, jeho šanci ale zmařil včasným vyjetím z branky pozorný Franěk.

V polovině závěrečné třetiny hákoval unikajícího Jenáčka obránce Kolář a jelikož už Eaton oslabený o jednoho muže v poli byl, dostali Chemici možnost definitivně rozhodnout v 15 vteřin dlouhé dvojnásobné přesilovce. Hosté sice nevymysleli vůbec nic, co by mělo přidělat gólmanovi Pardubic nějakou tu vrásku, nicméně časomíra odpočítávala vteřiny přímo ďábelským tempem. Sudí navíc domácí celek nijak nešetřili a za katr putoval nedlouho po ubráněném oslabení Nakládal.

Litvínov tentokrát štěstěnu příliš nepokoušel a Stříteský poslal tvrdou ranou od modré čáry Nakládala zpět na led už po 13 vteřinách – 1:4. Poslední jiskérka nadějě zahořela 5 minut před koncem, kdy dostali domácí možnost výhody dvou mužů v poli v souhrnné délce 66 vteřin a skutečně přišla alespoň korekce. Krátce po skončení prvního trestu našel Píša volného Sýkoru a ten dával do prázdné – 2:4.

Dvě minuty před koncem to domácí zkusili ještě v šesti bez brankáře a vyplatilo se. Litvínovu se nepodařilo několikrát vyhodit puk a nakonec si dezorientovaní beci srazili Špirkovu přihrávku zpoza branky za svého gólmana – 3:4. Možnost senzačního vyrovnání pak definitivně vzal zásah vysokou holí Divíška, ale jen to Pardubicím zápas určitě neprohrálo.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „První třetinu jsme sice vyhráli, ale byla z naší strany velmi špatná. Hráli jsme zle do obrany, mohli jsme prohrát klidně 1:4. Tady nás hodně podržel gólman Růžička. Ve druhém dějství jsme inkasovali dva góly v přesilovce, celý zápas jsme se z toho nedostali. Hráli jsme v takovém útlumu, i když nevím proč. Závěrečný tlak přišel pozdě. Opět jsme museli ve třetí třetině dotahovat a nepovedlo se nám to. Musíme se z toho poučit a hrát do obrany daleko lépe od první do poslední vteřiny.“

Jiří Kučera (HC Benzina Litvínov): „Sehráli jsme tady výborné utkání. Důraz jsme kladli na to, abychom nebyli často vylučovaní. Sice tam nějaká byla, ale ubránili jsme to. Klukům bych chtěl poděkovat, už první třetina byla dobrá, přestože jsme ji 0:1 prohráli. Ve druhé jsme to otočili, dostali se do vedení, které jsme ve třetí uhlídali. Konec byl sice dramatický, ale výhru jsme si vzít nenechali.“