30.11.2004

Mistr vyučoval v produktivitě

Celkem 10 branek vidělo téměř vyprodané hlediště Duhové arény při souboji loňského vítěze základní části extraligy s mistrem. Valašský tým vyučoval hlavně v produktivitě, prakticky každou vážnější šanci proměnil.

Tipsport extraliga, 27. kolo, úterý 30.11.2004, ČEZ Arena Pardubice

4:6
1:2, 2:2, 1:2
Branky a nahrávky: 2:56 Mikeska (Pištek, Hejduk), 23:46 Koukal (Vyhlídal), 32:29 Pištek (Mikeska), 52:25 Divíšek (Hemský, Čáslava) – 6:37 Erat (Balaštík, Leška), 11:57 Balaštík (Leška), 22:03 Záhorovský (Čajánek), 29:36 Čajánek (R. Hamrlík, Balaštík), 43:59 Balaštík (Leška, M. Hamrlík), 48:10 Mokrejš (Kristek). Rozhodčí: Turčan – Pešek, Sichrovský. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:3. Diváci: 9 225. Střely na branku: 44:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:6, 4:6.
Dynamo Pardubice: Lašák (49. Kameš) – Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Linhart, Havíř, Mudroch, Vyhlídal – Hemský, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Pištek – Tvrdík, Divíšek, Rolínek – Průcha, Koukal, Kolář. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Berani Zlín: Altrichter – M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček - Balaštík, Leška, Erat – Okál (21. – 30. Jenáček), Čajánek, Záhorovský – Barinka, Kováčik, Čech – Mokrejš, Ambruz, Kristek. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.

Slavnostní nádech v úvodu

Úvod zápasu se nesl ve slavnostním duchu, když za své životní jubileum byl pardubickým hokejovým klubem odměněn Florián Střída, který 1. prosince oslaví své 70. narozeniny. Do zápasu vstoupili lépe domácí hráči, v prvních minutách dostali soupeře pod značný tlak. Nejprve v 1. minutě se Dopita sápal po puku po Blažkově střele, pak viděli diváci první branku. Přišlo totiž vyloučení Martina Hamrlíka, které potrestal Mikeska. Po závaru před zlínskou brankou se dostal k puku a překonal v tu chvíli bezmocného Altrichtra – 1:0. Po gólu pak volala nejprve Divíškova šance, poté sólový nájezd kanonýra Hejduka po perfektní přihrávce Pácala. Udeřilo však na druhé straně: po brejku hostí poslal zpoza brány Balaštík puk na nekrytého Erata, jenž trefil přesně – 1:1. První šance – první gól. I druhou vážnější příležitost přetavili hráči hostí v branku: ve 12. minutě po zaváhání Novotného našla přihrávka Lešky zlínského střelce Balaštíka, jenž střelou podél Lašáka zvýšil na 1:2. Domácí druhá inkasovaná branka poněkud otřásla, hosté převzali iniciativu a hráli přesně to, co potřebovali: důrazně dozadu s pokusy vstřelit branku z protiútoku. To se jim málem povedlo, když Čajánek v situaci dva na jednoho přihrál Záhorovskému, jehož rychlým přesunem zklamal Lašák. I tak po první třetině odcházeli do kabiny s lepší náladou hosté...

Rychle našli odpověď

Druhé dějství začalo pro pardubické hokejisty snad nejhůře, jak mohlo: Čajánek našel po zaváhání pardubické defenzívy Záhorovského, jehož prapodivná střela skončila za Lašákem – 2:3. Domácí hokejisté však dokázali na zvýšení rychle a hlavně účelně zareagovat. Po akci pardubické čtvrté řady se po Vyhlídalově střele radovala perfektně nastavená Koukalova hůl – 2:3. Hráči HC Moeller Pardubice vstřelenou brankou ožili, přibrzdilo je ale ve snaze vyrovnat poněkud přísné vyloučení Koukala, které potrestal Čajánek – 2:4. Domácím hokejistům, kteří se nechtěli smířit s nepříznivým stavem, pomohla dvounásobná přesilovka po vyloučení Zubíčka a Mokrejše. Východočeši sice nestihli skórovat před návratem prvního z nich, i tak jim ale branka pomohla. Po závaru před Altrichtrovou brankou se nejlépe orientoval důrazný Pištek, který podél zlínského strážce třech tyčí snížil na 3:4. Domácí se snažili vyrovnat, bojovali, ale do konce druhého dějství se jim to nepovedlo. Buď jim stop vystavila důrazná obrana zlínského celku, gólman Altrichter a nebo obránce Zubíček, který chytil hůl Dopitovi, před nímž zívala prázdná branka.

Chyby v obraně rozhodly

Pardubice vstoupily do třetí dvacetiminutovky s výhodou muže v poli, ihned po návratu Zubíčka se ale do šance dostal Mokrejš. Pak se hosté dočkali přesilovky po hákování Mikesky. A opět skórovali – po přihrávce Lešky se natáhla Balaštíkova hokejka, jež umístila do branky mezi Lašákovy betony – 3:5. Pak se na ledě přiostřilo, při některých soubojích to opravdu zajiskřilo. Domácí měli velkou smůlu v zápase, zatímco jejich snaha nebyla korunována góly, tak prakticky každá zlínská příležitost se dočkala. Například gól Mokrejše ze 49. minuty: Kristek jej našel před brankou a zmiňovaný střelec zadovkou strčil do touše, který skončil za Lašákem – 3:6. Pardubický brankář poté odjel na střídačku, domácí se mohli pokusit vyšlehat jiskřičku naděje při přesilovce po vyloučení Lešky. Zlínský centr byl už na ledě, přesto snížení zabránit nedokázal. Před bránou se nejlépe orientoval Divíšek, který snížil na 4:6. Ihned poté jej krosčekoval hostující bek Roman Hamrlík a šel si po chvilce váhání sudího Turčana odpočinout. Pardubičtí hokejisté tak hráli další přesilovku. Dostávali se do bezpočtu šancí, vstřelit branku se jim ale přes velkou snahu v závěru nepovedlo.

Druhé domácí utkání ve třech dnech skončilo porážkou pardubických hokejistů, kteří sice do zápasu vstoupili aktivněji, ve třetí minutě mohli klidně vést o tři branky. Hosté ale vyučovali v přesilovkách a v produktivitě. Z Pardubic si odvezli tři body.

Vladimír Martinec (Pardubice): „Celý ráz utkání dala první třetina, ve které jsme Zlínu darovali dva góly. Dostaneme-li doma šest branek, tak těžko můžeme vyhrávat. Udělali jsme, řečeno tenisově, spoustu nevynucených chyb a soupeř nás za ně trestal. S takovým množstvím chyb se hrát nedá.“

Jaroslav Stuchlík (Zlín): „Přijeli jsme s cílem přečkat úvodní nápor domácích, ale podobně jako v prvním utkání tady, se nám to nepovedlo a z první vlny jsme inkasovali. Naštěstí se nám podařilo hned kontrovat, pak jsme se soustředili na pozornou obranu a z rychlých protiútoků ohrožovali domácí branku. Dnes měli naši střelci dobrou střeleckou potenci a dát šest gólů venku je docela slušný výkon.“