26.3.2005
Vladimír Gregor

Liberec si vynutil pátý zápas

Možné úvahy o tom, že by mohla semifinálová série mezi Pardubicemi a Libercem skončit již o velikonočním víkendu na severu Čech, vzaly rychle za své. Tygři sobotní duel zvládli s bravurou a na svůj účet si tak připsali první výhru. Nejlepším hráčem utkání byl po zásluze vyhlášen brankář Hnilička, který položil základní stavební kámen výhry Liberce.

Tipsport extraliga, SF3, sobota 26.3.2005, Svijanská aréna

4:1
2:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 4:56 Novák (Podkonický, Vaic), 5:50 S. Procházka (Kotalík, Jiruš), 22:02 Podkonický (Vaic), 41:04 Vaic (Jiruš, Novák) – 59:36 Novotný (Divíšek). Rozhodčí: Nečas, Jebavý – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 5080 (vyprodáno). Střely na branku: 38:36. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - Klouček, Fischer, Šmíd, Jiruš, Hanzlík, Modrý, Duben, Jareš - Vrbata, Kotalík, Procházka - Rozsíval, Rataj, Tomajko - Novák, Podkonický, Vaic – Víšek, Klimenta, Jech. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Linhart, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Divíšek, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Rolínek, Korhoň. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Tygři kousali hned zkraje

Začátek utkání patřil sice domácímu celku, ale z platonického tlaku se nic vážného neurodilo. První vyloženou příležitost si tak vytvořili hosté, když Průcha našel rozjetého Koukala, ale ten sám před Hniličkou nenašel skulinku mezi jeho betony. To Tygři se svojí první gólovkou naložili mnohem lépe. Podkonický našel na modré rozjetého Nováka a střelou nad vyrážečku rozvlnil síť – 1:0. Rychlý gól Pardubice dokonale zaskočil a když za necelou minutu usměrnil Procházka kotouč zblízka podruhé za Lašáka, tak bylo ještě hůř – 2:0. Hostující střídačka tak musela reagovat oddechovým časem. Do zápasu mohl Pardubice vrátit Divíšek s Hejdukem, ale oba dva z dobrých pozic těsně minuly tyč Hniličkovy branky. Po krásné kombinaci s Průchou se dostal do zakončení také Hemský, ale opora Bílých Tygrů znovu odolala. Festival zahozených šancí Pardubic pokračoval. Rychlý výpad Petra Sýkory skončil ležícím pukem v brankovišti, ale už se nenašla pardubická hůl, která by jej dorazila. Pět minut před přestávkou dostali hosté výhodu přesilové hry, ale zahráli jí doslova tristně. Stejnou výhodu dostali dvě minuty před přestávkou také domácí hokejisté při vyloučení Hemského. Do první přestávky se ovšem skóre i přes šanci Procházky již nezměnilo.

Liberec náskok rychle navýšil

S cílem a odhodláním vstřelit kontaktní gól a vrátit se rychle do zápasu nastoupili pardubičtí hokejisté do druhé třetiny. Tato teorie však vzala rychle za své. Po dvou minutách hry si Podkonický vybruslil zpoza branky a z otočky trefil nad Lašákovo rameno – 3:0. Vzápětí hráli navíc domácí přesilovou hru po faulu Bulise, ale tentokrát toho Tygři mnoho nevymysleli. Pardubice se snažily zvednout hlavu, ale když už se dostaly do dobré příležitosti, tak jim pokazil radost bezchybný Hnilička, jenž kryl i nebezpečnou bekhendovou střelu Bulise. Na druhé straně mohl asi definitivně rozhodnout Vaic, ale jeho samostatný únik Lašák nadvakrát zlikvidoval. Střeleckou mizérii hostů dokumentoval i Divíšek, alternující v centru druhé formace místo zraněného Mikesky, ale ani on zblízka před Hniličkou z dobré pozice neuspěl. Velmi korektně hrané utkání poněkud přiostřil tvrdým zákrokem na Vaice Snopek, který za svůj čin vyfasoval menší trest a poslal hosty potřetí v zápase do čtyř. Domácí v přesilové hře dobře kombinovali, ale jejich střely přicházely spíše ze střední vzdálenosti.

Vaic sebral všechny naděje

Kdo se snad domníval, že by hosté ještě mohli zdramatizovat průběh zápasu, musel být zklamán. Tradičně výborný nástup do třetiny domácí znovu zužitkovali. Na modré se do puku opřel Jiruš a těsně před Lašákem tečoval Vaic – 4:0. Po faulu Pácala navíc hráli domácí další přesilovou hru, ale neměli důvod pospíchat příliš dopředu, a tak se diváci přílišného ohrožení Lašákovy svatyně nedočkali. Pátou branku měl na holi již při hře v plném počtu Podkonický, kterého oslovil krásnou přihrávkou kapitán Tygrů Novák. V pohodě hrající domácí se hokejem bavili, při další hře v početní výhodě krásně kombinoval Podkonický s Vaicem, ale muška tentokráte domácím šelmám trochu chyběla. Hnilička jakoby se navíc snažil svými zákroky vzít hostům chuť do hry, sám před ním ztroskotal i Průcha. Alespoň o čestný úspěch se hosté pokusili při vyloučení domácího Jecha, ale Pardubicím snad branka nebyla ani přána. Gólovou střelu Průchy Hnilička zachránil akrobatickým zákrokem a hostující útočník se jenom chytil za hlavu. Jediné, co tak mohlo Pardubice v sobotu hřát, byl fakt, že početná enkláva východočeských fanoušků nepřestala ani za tak nepříznivého stavu hlasitě povzbuzovat svůj celek. Definitivní tečku za zápasem udělal Novotný, který 24 vteřin před závěrečnou sirénou ranou od modré alespoň upravil hrozivě vypadající výsledek - 4:1. Pokus na reparát budou mít naši hokejisté hned zítra od 17 hod., v rámci čtvrtého utkání semifinálové série.

Karel Dvořák (Bílí Tygři Liberec): „Publikum bylo skvělé, je perfektní za takové podpory hrát. Opět jsme domácí zápas zvládli. Mužstvo hrálo od začátku koncentrovaně. Pardubice si v první třetině vytvořily nějaké šance, ale pak už jsme je ničemu nepřipustili.“

Jiří Šejba (HC Moeller Pardubice): „Dnešní zápas se nám nepovedl. Bylo vidět, že jsme málo koncentrovaní. Udělali jsme několik individuálních chyb a situace na ledě jsme řešili hodně složitě, málo jsme stříleli. Musíme na to zapomenout a soustředit se na nedělní utkání.“