Karlovy Vary v Pardubicích umí, posedmé v řadě dobyly ČEZ Arenu

22.1.2012 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Nepříjemnou porážku si v utkání 42. kola Tipsport extraligy připsali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Východočeši sice dokázali srovnat dvougólové manko v utkání s Karlovými Vary, na třetí trefu Energie ale nenašli odpověď.

42. kolo, neděle 22.1.2012 od 17:00 hodin, ČEZ Arena Pardubice

Karlovy Vary

Branky a nahrávky: 29:02 Jánský (Buchtele, Kousal), 35:09 Starý (Kolář II, Koukal) – 8:56 Prošek (Dej), 14:52 Zaťovič (Gřegořek), 48:12 Dej (Mikeska, Gulaši). Rozhodčí: Jeřábek, Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:7, navíc Starý (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 7490. Střely na branku: 28:30. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Jan Kolář II – Rastislav Dej.
Dynamo Pardubice: Růžička (20:00 Koutský) – Píša, Kočí, Kolář II, Benák, Borer, Drtina (20:00 Zdráhal) – Kolář I, Koukal, Starý – Radil, Somík, Zohorna – Jánský, Kousal, Buchtele – Půhoný, Nosek, Nahodil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Karlovy Vary: Salfický – Gründling, Gulaši, Gřegořek, Parýzek, Lučka, Mocek, Prošek, M. Rohan – Zaťovič, Pech, Kumstát – Košťál, Skuhravý, Zucker – Kotrla, Sýkora, Skladaný – Dej, Mikeska, Kuběna. Trenéři: Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Pavel Kněžický.

Hokej nemá logiku? Soudě dle zápasů Pardubic a Karlových Varů opravdu nemá. I čtvrtý vzájemný duel v této sezoně skončil vítězstvím hostujícího celku.

Karlovy Vary utekly do dvoubrankového náskoku

Pardubicím pomohla k nástupu do zápasu přesilová hra, v 5. minutě byl za hákování vyloučen Petr Gřegořek. Karlovarští hokejisté ale oslabení sehráli v pohodě, domácí se až v jeho závěru dostali do pásma, s nápady první formace si ale poradili v čele s gólmanem Salfickým.

Energie si přichystala odpověď do 9. minuty. Domácí hráči se srazili v rohu kluziště, čehož využil k rychlému zisku kotouče Rastislav Dej. Ten našel mezi kruhy najetého Romana Proška a ten prvním gólem v sezoně, aneb parádním volejem, poslal hosty do vedení – 0:1.

To mohlo být ještě výraznější o chvíli později. Za hákování odjel na trestnou lavici Václav Kočí. Liberecký odchovanec ale na ní pobyl celých sto dvacet sekund. Energie sice v této početní převaze sevřela svého soupeře, ten ale odolal. Obrovské šance měl pak ještě David Zucker, ale s jeho oběma nebezpečnými zakončeními si poradil brankář Růžička.

Co se nepovedlo jemu, to se podařilo Martinu Zaťovičovi v 15. minutě. Karlovarský útočník hlídkoval na modré čáře, kde ho přesným pasem našel Petr Gřegořek. Samostatný únik zakončil opravdu parádně, rozhýbal Martina Růžičku a pod ním dostal kotouč za brankovou čáru – 0:2.

Karlovy Vary zcela ovládly první třetinu, Pardubice sice na samém začátku svého soupeře zatlačily, ale po ubráněném oslabení se Energie chopila moci. Poměr střel na branku 4:14 je naprosto výmluvný k ději v úvodní části hry.

Pardubice zvýšily útočné úsilí a vyrovnaly

Domácí trenéři v kabině asi úřadovali, pardubičtí hokejisté zvýšili svou aktivitu a zatlačili na soupeře. Kromě změny v brankovišti, kde Vladislav Koutský vystřídal Martina Růžičku, si první start v extralize připsal bek Jan Zdráhal.

Snížit mohli pardubičtí hokejisté po Dejově vysoké holi ve 23. minutě, s velkou formou se ale v této přesilovce nepotkali. V následné pasáži pět na pět Východočeši jen ztěžka hledali recept na neprostupnou karlovarskou defenzívu.

To se povedlo až Peteru Jánskému v polovině základní hrací doby. Robert Kousal nádherně posunul puk z rohu na něj, důrazný útočník si najel do zakončení a ač faulován, tak pověsil kotouč pod horní tyčku – 1:2.

Pardubičtí nadále pokračovali v útočení, zatlačili Karlovarské do jejich pásma. Hosté se provinili v půlminutovém sledu dvěma fauly a za to platili. Přesilovku proti třem po vyloučení Lukáše Pecha a Tomáše Sýkory proměnil Jan Starý po dlouhém obléhání Dušana Salfického. Svým sedmnáctým gólem, kdy tečoval střelu obránce Koláře, se vrátil do čela klubové tabulky střelců – 2:2.

Hosté vstřelili rozdílový gól

V úvodu třetí části hry dohrávaly Pardubice přesilovou hru, tu ale nevyužily. I ve hře pět na pět sledovala ne zcela zaplněná ČEZ Arena snahu domácích o vstřelení třetí branky. Západočeši se soustředili na defenzívu a vyráželi k nebezpečným brejkům.

Energie si na svou chvíli počkala do 49. minuty. Západočeši hráli dlouho signalizovanou výhodu a tu proměnili. Od modré čáry vyslal jedovatý kotouč do sítě Rastislav Dej – 2:3.

Karlovy Vary pak mohly navýšit vedení v přesilovce, když vyloučen byl Jan Starý. To se jim ale nepovedlo. Pardubicím ale odkrojily značný čas v honbě za vyrovnáním.

Východočeši po Gründligově hrubosti, kdy napadl útočníka Koláře, měli v závěru výhodu přesilové hry. Obrana Energie ale prokázala svou kvalitu, defenzívu hostí jistil brankář Salfický.

V čase 56:37 putoval na trestnou lavici Jindřich Kotrla za faul kolenem. Pardubice se ale ani nedostaly k pořádné střele na bránu, udatní bojovníci v bílých dresech jim to totiž nedovolili. Neplodná byla i čtyřicetivteřinová hra hráčů v červených dresech bez brankáře.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Těžko se mi hledají slova, protože prohrát můžete, ale musí to být po výkonu. A z naší hry dneska snesla měřítko jen druhá třetina, tam jsme vyvíjeli nějakou aktivitu, ale zápas se nám nevydařil. Dneska jsme podali špatný výkon.“

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): „Jsme rádi za tři body, protože v Pardubicích se nevyhrává každý den. Mají velice silné mužstvo, které dobře hraje a bruslí. Nám se v utkání povedla první třetina, kdy jsme podle mého názoru hráli výborně, byli jsme lepší. Tím ale naše hra skončila a od druhé třetiny Pardubice dominovaly. My jsme nakonec ty tři body vydřeli.“

Vzájemné zápasy 2011/2012
21.9.11 Karlovy Vary – Dynamo Pardubice 3:7