1.12.2017

Jubilejní 250. utkání získala Sparta Praha

PARDUBICE — Nejtradičnější duel naší nejvyšší soutěže dopadl lépe pro hosty, Sparta zvítězila v 27. kole v Pardubicích 4:1. Jedinou branku Dynama vstřelil v úvodu třetí třetiny Tomáš Rolinek. Východočechům tak skončila bodovací série po reprezentační přestávce, další mohou načít v neděli ve Zlíně.

Tipsport extraliga, 27. kolo, pátek 1.12.2017, Tipsport arena

1:4
0:0, 0:1, 1:3
Branky a nahrávky: 44:07 Rolinek (P. Sýkora; 5/5) – 31:42 Forman (Michálek, Hlinka; 4/5), 49:23 Kudrna (Smejkal; 5/5), 54:50 Jarůšek (Vrána, Říčka; 5/5), 58:59 Hlinka (Kumstát; 5/5). Rozhodčí: Hejduk, Šír – Barvíř, Pešek. Vyloučení: 5:5 (3:5, 2:0, 0:0), navíc Cardwell – Uher, oba 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 8560. Střely na branku: 34:29 (9:10, 10:10, 15:9). Srážky: 11:3. Vhazování: 32:32. Blokované střely: 9:11. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči: Tomáš Rolinek – Andrej Kudrna.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Trončinský, Ščotka, Cardwell, Wishart, Holland, Mojžíš, Voženílek – P. Sýkora, Marosz, Rolinek – Perret, Bojko, Treille – J. Sýkora, Dušek, Beran – M. Kaut, Poulíček, Vondráček.
Sparta Praha: Aittokallio – Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, Mikuš, Tomáš Dvořák, Švrček – Jarůšek, P. Vrána, Říčka – Kudrna, Pech, Smejkal – Forman, J. Hlinka, Kumstát – Uher, Černoch, Reichenberg – Rousek.

Bez zraněných Čáslavy a Tomáška se museli pardubičtí hráči obejít ve 250. vzájemném utkání se Spartou. Žádní jiní soupeři se v extralize nestřetli vícekrát.

V bezbrankové třetině měly šance oba týmy

Ačkoliv v první třetině jubilejního střetnutí branka nepadla, bylo nač se dívat. Do první šance Sparty se dostali Forman s Pechem, na druhé straně Aittokallia, který nastoupil v brance Pražanů po více než měsíci, jako první ohrozil nebezpečnou tečí těsně nad Bojko. Finský gólman musel být v pohotovosti i při průniku Kauta, kterému vypíchl puk, či při bekhendové střele Ščotky z otočky.

První vyloučení přinesla potyčka mezi Cardwellem a Uherem, kteří si ještě dál vysvětlovali svůj spor na trestných lavicích a ihned po jejich opuštění shodili u střídaček rukavice. Oba bojovníci se následně přesunuli na středový kruh a rozdali si to ve vyrovnaném pěstním souboji, který nakonec po chvíli nečinnosti ukončili rozhodčí a poslali je zpět na trestné. V závěru první třetiny přišla první přesilovka, a to na straně Pardubic, ke Smejkalovi navíc po chvíli usedl i Michálek.

Dynamo zahodilo přesilovku pět na tři a do vedení šla Sparta

V úvodu druhé části tak mělo Dynamo více než minutu dvojnásobné početní výhody, kterou ale nedokázalo zužitkovat. Domácí mohli dokonce inkasovat, když se Smejkal vyřítil z trestné lavice do samostatného úniku. Na Kacetla však nevyzrál. Brzy se v podobné situaci ocitl Ján Sýkora, kterého ale v jeho úniku zastavil Michálek. Pardubičtí neuspěli v přečíslení dvou na jednoho, které skvěle vyřešil sparťanský bek Pavelka a soupeři nedovolil zakončit.

Po faulu Voženílka na Černocha za domácí brankou měli sparťané první přesilovku a poradili si s ní na výbornou. Michálek po dvou neúspěšných střelách zvolil přihrávku na kruh na Hlinku, který puk obratem poslal do mezikruží. Tam si najel Miroslav Forman a jeho střela zapadla pod břevno, Kacetl byl bez šance – 0:1.

Těsně před druhou přestávkou si oba týmy připsaly po jedné velké šanci. Nejprve si Jarůšek obhodil Wisharta, ale trefil gólmana, poté si podobně vedl dorážející Poulíček.

Rolinek srovnal, ale hosté si nenechali výhru vzít

Vstup do třetí dvacetiminutovky vyšel lépe domácímu týmu. Ján Sýkora ještě neuspěl, Tomáš Rolinek už ano. Pardubický kapitán obkroužil Aittokalliovu klec a zasunul puk u tyčky za přesouvajícího se sparťanského gólmana – 1:1.

Vyrovnaný stav ale nevydržel dlouho. Při první střele Andrej Kudrna sice ještě neuspěl, ale tlak druhého útoku Sparty pokračoval a napodruhé už slovenský reprezentant Kacetla po nabídce Smejkala překonal – 1:2.

Hubený jednobrankový náskok navíc sparťané o několik minut později navýšili. Sparťané rozjeli protiútok po ose Říčka – Vrána, na jehož konci stál třetí člen první formace Richard Jarůšek, který uspěl se střelou mezi Kacetlovy betony – 1:3.

Definitivní tečku za utkáním udělal minutu před koncem Jaroslav Hlinka, kterého křížnou nahrávkou našel Kumstát. Sparťanský kapitán se tak dočkal prvního gólu v této sezoně – 1:4.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Věděli jsme, že nebude jednoduché navázat na předchozí výsledky, nicméně ta první třetiny byla z obou stran opatrnější. Klíčová byla naše přesilovka pět na tři na začátku druhé třetiny, kterou jsme sehráli absolutně tragicky, ačkoliv jsme si řekli, co budeme hrát. Byla to škoda, protože jsme měli dostatek času na to, abychom doma bodovali. Bohužel jsme inkasovali první gól, který nás srazil do kolen. Neměli jsme takovou šťávu, možná se začíná projevovat únava, přesto jsme dokázali vyrovnat a v tu chvíli jsem věřil, že to mužstvo nakopne, ale udělali jsme individuální chyby, po kterých Sparta zaslouženě vyhrála.“

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Dneska jsme šli do zápasu hodně opatrně, protože jsme věděli, že soupeři se v poslední době daří, takže jsme nechtěli začít přehnaně aktivně a nechat se přetlačit z brejků. Výborně zachytal brankář a celý tým plnil to, co měl. Obránci dobře hlídali předbrankový prostor a soupeři moc šancí nenabídli, útočníci dávali góly. Kdyby to tak bylo každý zápas, tak jsme v tabulce výše. Doufám, že tohle bude pro nás zlomový moment a v dalších zápasech na to navážeme, protože z týmu je cítit energie a vypadá to, že jdeme správným směrem.“