22.11.2005

Jeden gól na vítězství nestačil

Zlínští hokejisté prolomili sérii porážek s Pardubicemi, když v ČEZ Areně zvítězili 3:1. Jediný gól HC Moeller vstřelil Robert Kántor, který v 58. minutě snižoval na 1:3. Nikdo jiný se netrefil, a tak odcházeli diváci z pardubické arény smutní.

Tipsport extraliga, 26. kolo, úterý 22.11.2005, ČEZ Arena

1:3
0:0, 0:1, 1:2
Branky a nahrávky: 57:19 Kántor (Tvrdík) – 33:16 Okál (Leška, Melenovský), 53:19 Kristek (Zubíček), 54:55 Král. Rozhodčí: Homola – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:11, navíc Čech (Zlín) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8476. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Snopek, Čáslava, Novotný, Kántor, Havíř, Mudroch, Linhart, Vágner – P. Sýkora, Blažek, M. Hlinka – Čaloun, Tvrdík, Lubina – Kolář, Mikeska, Vorel – Mrázek, Cetkovský, Korhoň. Trenéři: Martinec a Šejba.
Berani Zlín: Murín – Blaťák, Galvas, Hamrlík, Houdek, J. Malinský, Nosek, Vosátko, Zubíček – Okál, Leška, Melenovský – Kristek, Král, Špilár – Kubiš, Záhorovský, Piluša – Barinka, M. Čech, Rachůnek. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Hře dominovaly obrany

Duel obou finalistů z posledního ročníku Tipsport extraligy nabídl v první třetině opatrný hokej. HC Hamé se do žádných hurá akcí se netlačilo, domácí Moeller toho v útoku také moc nepředvedl. Pardubicím pomohla v úvodu zápasu přesilovka po vyloučení Galvase v 18. vteřině utkání za podražení. V této výhodě se mohl prosadit Ladislav Lubina, který dostal od mantinelu rychlou přihrávkou od Jana Čalouna. Pardubický bard ji zadovkou tečoval do připraveného Murína.

Chvilku poté, co Zlín hrál už v pěti, se do velké šance prodral Martin Záhorovský, jeho střelu švihem ale Svoboda vyrážečkou vytěsnil mimo branku.

Pak se dlouhé minuty toho moc v pardubické ČEZ Areně nedělo, hře jasně dominovaly obrany obou týmů. Až v 9. minutě se dala jako gólová označit šance Michala Mikesky, jenž se po nahození Koláře podél mantinelu, dostal až do palebné pozice, ze které Murínovi jen pohrozil. Gólman Hamé se totiž nedal a jeho pokus bez větších obtíží kryl.

Chvilku nato následovala druhá přesilovka HC Moeller, držení Jaroslava Kristka ale Martincova družina nepotrestala. Během této výhody byl zraněn domácí útočník František Mrázek, kterého, když jel s pukem v rohu podél mantinelu, zasáhl Lubomír Vosátko. Pardubický forvard musel být po ošetření lékaře transportován na nosítkách mimo hrací plochu.

Medvědi si poprvé vyzkoušeli delší pobyt před Svobodou ve 14. minutě po vyloučení Jana Snopka za napadení, ale výhody nevyužili, přestože první minutu přesilovky mohli vesele kombinovat v pardubické obraně. Ta ale jejich náporu odolala, ve druhé polovině výhody se hrálo spíše ve středním pásmu.

V závěru prvního dějství se mohl prosadit Peter Barinka, který mohl před poloprázdnou brankou doklepnout nastřelený puk. Ale ani tato šance nepřinesla v první dvacetiminutovce gól.

Skóre otevřel Okál z přesilovky

V úvodu druhého dějství dohrával Moeller přesilovku za vyloučení Petera Barinky za podražení v čase 19:44, ale zlínská obrana se bez větších obtíží dokázala ubránit tlaku domácích. Krátce poté, co se hrálo v pěti na obou stranách, vyloučil rozhodčí Homola Tomáše Houdka za napadení.

V této přesilovce domácích měl největší šanci paradoxně zlínský útočník Marek Melenovský, který utekl všem, ale v nájezdu i díky sekeře od Jana Snopka neuspěl. Následná hra čtyř proti čtyřem zase sedělo domácím, Michal Tvrdík vyslal do jízdy Jana Čalouna, ten ale z velké šance trefil pouze lapačku gólmana HC Hamé.

Velkou šanci měli hosté ve 25. minutě, kdy hráli 43 sekund ve výhodě pěti proti třem po vyloučení Marka Vorla, který krosčekoval jednoho z hráčů Zlína za Murínovou brankou. Obě střídačky povstaly, Medvědi obléhali Svobodu, pálili ze všech stran, ale Pardubičtí i s dávkou štěstí odolali.

Zlínu se obecně přesilovky dařily víc. Hosté je sehrávali svěžeji, častěji se dostávali do palebných možností. Ve 32. minutě byl za nedovolené bránění vyloučen Jiří Cetkovský a Pardubice poprvé vyhodily až po čtyřiceti vteřinách! Stejně ale v této nevýhodě inkasovaly. Učebnicovou spolupráci tria Okál – Leška – Melenovský zakončila střela zlínského kapitána, který byl před Svobodou zcela volný – 0:1.

V závěru prostředního dějství se sice Moeller snažil vyrovnat, ale kombinace mistra končily na hokejkách zlínských hráčů, kteří do kabiny odcházeli posilněni jednobrankovým vedením.

Snížení přišlo příliš pozdě

Úvod třetí třetiny se nesl ve znamení snahy domácích hokejistů vyrovnat jednobrankové vedení hostujícího celku. Trenér Vladimír Martinec proházel formace, například Petr Sýkora se přesunul k Michalu Mikeskovi. Východočeši byli aktivnějším celkem, velké obtíže jim ale tropila perfektně organizovaná obrana soupeře. I tak se ale Pardubice dostaly do několika šancí, ze kterých mohly skórovat.

Třeba útočník Michal Mikeska se ve 43. minutě dostal ke střele poté, co vyhrál vhazování před brankou Zlína. Igor Murín ale jeho pokus kryl helmou.

O dvě minuty později se narodily dvě šance domácích, nejprve přihrávku Ladislava Lubiny nezužitkoval dojíždějící Robert Kántor a chvilku poté se neujala spolupráce Petr Sýkora – Michal Mikeska, když loňskému vítězi kanadského bodování po přihrávce utekl kotouč poté, co jej obdržel.

Po chvilkové mezihře ze nestandardního počtu hráčů na ledě (vyloučen za hákování byl hostující obránce Vosátko) vyslal Petr Sýkora svou střelou do obří šance Miroslava Hlinku. Ten ale střílenou přihrávku tečoval mimo poloodkrytou Murínovu branku.

A tak udeřilo na opačné straně kluziště. Pavel Zubíček vyslal do jízdy Jaroslava Kristka, který ze strany prostřelil Adama Svobodu – 0:2.

Pardubice pak měly možnost ke snížení dvoubrankového vedení po vyloučení Marka Melenovského za vysokou hůl. Ten se ale mohl z trestné lavice vrátit s radostnými pocity, protože v 55. minutě ujel všem Richard Král a střelou pod víko zvýšil na 0:3.

Po třetí inkasované brance houf fanoušků opustil ČEZ Arenu, domácí se snažili alespoň poničit čisté konto Murína a to se jim povedlo pět sekund poté, co usedl na trestnou lavici Lubomír Vosátko za hákování. Hned po Tvrdíkem vyhraném buly propálil Murína od modré Robert Kántor – 1:3.

Napravit domácí zaváhání mohou Pardubičtí už tento pátek, kdy od 18.00 hostí na svém ledě hokejisty karlovarské Energie.

Vladimír Martinec (Pardubice): „Těžko se mi hodnotí. Dnes rozhodovaly přesilovky a my je sehráli velice špatně, přestože jsme je trénovali. Soupeř byl chytřejší, dobře bránil, i když ne tak pasivně jako dřív, hrál aktivně od první minuty. My jsme počítali s tím, že budou daleko víc bránit, ale pak jsme se s tím srovnali, bohužel ve druhé třetině nás soupeř vyloženě přestřílel. Náš největší problém je, že nechodíme do branky, hrajeme to všude jinde, než máme. Vrcholem byly přesilovky, kdy jsme se nedokázali skoro udržet v útočném pásmu.“
Jaroslav Stuchlík (Zlín): „Jsme rádi, že jsme si vzali zpět ty tři body, které si odvezli pardubičtí hráči od nás. Vítězství považuji za zasloužené, protože jsme si vytvořili víc gólových šancí. Po prvním gólu domácí trochu znervózněli a my čekali, zda nám nabídnou ještě další šance. Naštěstí pro nás se tak stalo a my je využili.“