4.11.2010

Jasně, čistě a zřetelně! Pardubice potvrdily domácí vzestup

PARDUBICE — Zodpovědný výkon! Hokejisté HC Eaton Pardubice potěšili své fanoušky v předehrávce 19. kola Tipsport extraligy výhrou nad Českými Budějovicemi 3:0. Eaton šel za třemi body vzpřímeně a bez jakýchkoliv pochyb. Dvěma góly ozdobil zápas František Kaberle, navrch přidal čisté konto brankář Adam Svoboda. Poprvé v této sezoně!

Tipsport extraliga, 19. kolo, čtvrtek 4.11.2010, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

3:0
2:0, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 11:49 Buchtele (Nakládal, Radil), 14:13 Kaberle (Kolář I, Koukal), 35:44 Kaberle (Kolář I, Koukal). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek – Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 8045. Střely na branku: 36:36. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči: František Kaberle – Jakub Kovář.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Kolář II, Mezei – Kolář I, Koukal, Rákos – Bartek, Zohorna, Pivko – Pineault, Špirko, Somík – Kousal, Radil, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.
České Budějovice: Kovář – Snopek, Vydarený, Ptáček, Jank, Novák, Šulc, Tůma – Šimánek, Mikeska, R. Pšurný – Gulaš, Langhammer, Květoň – Martynek, Kašpařík, Pletka – Kuchejda, Mertl, Podlešák. Trenéři: František Výborný a Milan Kupka.

Mladíci otevřeli skóre, Kaberle využil přesilovku

Pěkně zhurta se do sebe pustily týmy od úvodního hvizdu a už po půl minutě zkoušel pozornost Kováře Rákos. Hned další střídání se do dvou šancí dostal na brankovišti stojící Pivko. V čase 2:32 jel zkontrolovat hlavní rozhodčí videozáznam, zda Svoboda udržel kotouč v lapačce před brankovou čarou, což vzápětí rozpažením potvrdil. Úvodní minuty v ČEZ Areně nenudily.

První velkou šanci Mountfieldu měl Milan Gulaš, který se zjevil sám před pardubickým brankářem, ale jeho beton nepřehodil. Ve 12. minutě udeřil Eaton poprvé. Nakládal objel branku a předložil přesně před brankoviště na Jana Buchteleho, jenž kotouč propasíroval do branky – 1:0.

Navíc za necelou minutu dostali domácí výhodu přesilové hry. Zatímco Budějovice početní převahu nevyužily, Východočeši si vedli o poznání lépe. Kolář I zpoza branky našel Františka Kaberleho a ten se ani lépe trefit nemohl – 2:0. Dvoubrankovou ztrátu se snažili hosté smazat. Ale Pšurný z mezikruží, Ptáček od modré, ani Mikeska tvrdou bombou neuspěli.

Přibyla vyloučení, Eaton zvýšil

Úvod druhé třetiny probíhal v poněkud vlažnějším tempu, hru kouskovala četná vyloučení. Libor Pivko obdržel zdvojený menší trest za vysokou hůl, zanedlouho ho doplnili ve vedlejších vrátkách dva Budějovičtí. Nabito na modré měl dvakrát Kaberle, ale na svou první trefu zatím nenavázal.

Dobrou možnost si poté přichystal Marin Bartek, který z úhlu trefil boční tyč. Odpověď měl na hokejce agilní Gulaš, ale na Svobodu si opět z prostoru brankoviště nepřišel. Jihočeši hrozili zejména z protiútoků, na Svobodu pálili se stejnou frekvencí jako domácí na Kováře, ale s nadějnými šancemi šetřili.

Ve 36. minutě odskočily Pardubice na rozdíl tří branek. Po dlouhém obléhání Kovářovy branky bouchnul do puku opět František Kaberle a prostřelil hradbu těl před budějovickou svatyní – 3:0. Eaton byl nadále nebezpečný, ale mladý Kovář držel relativně nadějný stav.

Domácí si výhru pohlídali, diváci viděli šarvátku

Zajímavou možnost měl ve 42. minutě Gulaš, ale v zakončení ho sekerou vyrušil Kočí. Následnou přesilovku hosté promarnili. Už za rovnovážného stavu se sám na Kováře řítil Pineault, ale střelou mezi betony nepochodil. Následně se na trestnou poroučel Šulc, jehož za minutu doplnil Mikeska, ale Pardubice i přes těsný zámek dvojnásobnou přesilovku nevyužily.

Aktivitou hýřil zejména pardubický čtvrtý útok, svá střídání trávil v útočném pásmu, ale Kovář změnu stavu nepřipouštěl. Dvojnásob hořký zápas byl pro budějovického obránce Tůmu. Nejprve v první třetině odkulhal po souboji u mantinelu, ve třetí části schytal ránu pukem do helmy.

Domácí drželi hru daleko od své branky a jednoduchým vyhazováním nepouštěli Budějovice k ohrožení Svobody. Šanci na dramatizaci nabídl hostům v čase 57:25 sekáním Rákos. Jihočeši sice okupovali pardubickou branku, ale vážněji vypadlo jen nahození Ptáčka a teč Podlešáka, ovšem Svoboda na puk viděl dobře.

Závěr zápasu ještě okořenila bitka Nakládal vs. Pšurný. Oba kohouti si vyměnili pár ran a poté s pokorou zamířili na trestnou lavici. To už však nic nezměnilo na jasné výhře Pardubic a čistém kontu pro Adama Svobodu.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Víme, že České Budějovice jsou velice silné mužstvo. Jsou v laufu a daly za dva zápasy doma dvanáct gólů. Povedl se nám vstup do utkání, celá první třetina, a od toho se to všechno odvíjelo. Ve druhé třetině jsme mohli přidat i další góly, ale jsme naprosto na zemi a bereme tento výsledek. Mužstvo je potřeba pochválit a velmi dobrý výkon podal brankář Svoboda.“

Milan Kupka (HC Mountfield České Budějovice): „Domácí byli od začátku aktivnější a vypracovali si v první třetině dvoubrankový náskok. I v dalším průběhu utkání byli lepší a zaslouženě vyhráli.“