24.11.2006
Dalibor Musil

Hattrick Jana Čalouna pomohl porazit Litvínov

AKTUALIZOVÁNO O ZÁPIS O UTKÁNÍ, FOTOGRAFIE, STATISTIKY A AUDIO ZÁZNAM! Po šesti extraligových kolech půstu se gólově prosadil kanonýr Jan Čaloun. A jak! Třiatřicetiletý útočník, který před rokem přišel do Pardubic právě z Litvínova, prokázal, jaký má cit pro vystřelení puku. Stačila chvilková nepozornost soupeře a ústecký rodák úřadoval. Po jednozápasové přestávce se také parádně prosadil Petr Sýkora, navíc v oslabení! ČEZ Arena ale sledovala velké drama, zvláště poté co Litvínov na začátku třetí třetiny snížil na 4:3. Zápas ale rozhodla úspěšná trefa do sestavy navrátivšího se kapitána Miroslava Hlinky při závěrečné power play Severočechů.

O2 extraliga, 26. kolo, pátek 24.11.2006, ČEZ Arena Pardubice

5:3
2:1, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 7:21 Čaloun (Koukal), 9:18 Čaloun, 24:09 Sýkora (Snopek), 27:34 Čaloun (Koukal), 58:40 Hlinka (Andrašovský) – 11:20 Kubinčák (Šlégr), 39:59 Lukeš (Jenáček), 41:07 Lukeš (Jánský). Rozhodčí: Šindler – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:8, navíc Benda (Litvínov) 5 minut a trest ve hře. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 9103. Střely na branku: 41:36. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 5:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Čech, Šeda, Koma, Havíř, Snopek, Linhart od 21. Kolář II, Lesák – Čaloun, Hlinka, Andrašovský – Sýkora, Rolinek, Blažek – Mrázek, Tvrdík, Ondřej – Kolář, Koukal, Starý. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Litvínov: Fiala – Hranáč, Šlégr, Gýna, Skuhrovec, Nikolov, Punčochář, Poživil – Kubinčák, Reichel, Prorok – Jenáček, Branda, Benda – Trávníček, Kopecký, Bednařík – Jánský, Sklenička, Lukeš – Černý. Trenéři: Václav Sýkora a Petr Fiala.

Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Moeller si chtěl spravit náladu po porážkách od Budějovic, Slavie a Znojma a dopomoci tomu mělo právě utkání s Litvínovem, které startuje sérii domácích zápasů. Proti svému bývalému týmu se vytáhl útočník Jan Čaloun.

Dva zásahy Jana Čalouna poslaly Moeller do vedení

Ze začátku nepříliš záživné utkání se změnilo až v 6. minutě, když litvínovský Benda zahákoval Havíře. Při přesilovce se Moeller dočkal dvou vážnějších šancí, při té první pálil od modré Sýkora, Blažkova dorážka šla mimo. Druhá vážná šance přišla vteřinu před koncem přesilovky. Ze vzduchu sklepl letící puk do litvínovské branky Čaloun, rozhodčí o pár chvil později s přispěním video-rozhodčího branku uznal – 1:0. Asistence byla připsána Koukalovi. V 10. minutě se nepozorný Šlégr nechal lehce obrat Čalounem a jeho střela si našla cíl přesně – 2:0. O pár vteřin mohlo být veseleji, Sýkorovu střelu ale litvínovský golman vykryl. O minutu později zahákoval Mrázek v šanci Nikolova a putoval na trestnou lavici.

O 20 vteřin později Šlégrův pas zužitkoval Vojtěch Kubinčák, Lašák byl tentokrát bezmocný – 2:1. Pár vteřin po inkasované brance se do slibné příležitosti dostal kanonýr Petr Sýkora, Hübl mu ovšem nedal možnost skórovat. Ve 14. minutě se k několika pokusům dostala pardubická trojice Rolinek-Blažek-Sýkora, nikdo z nich se však neprosadil. V čase 14:21 putoval na trestnou litvínovský Poživil, sedm vteřin po jeho vyloučení Benda sekl pardubického Koukala. Krev na ledě znamenala trest ve hře, Benda se tak v utkání již neobjevil. Koukal byl současně vyloučen na dvě minuty. Při pardubické přesilovce 4 na 3 se dostal do brejku v oslabení kapitán Litvínova Robert Reichel, ztroskotal však na Lašákovi.

Pardubice posléze rozpoutaly peklo před Hüblem, který musel čelit kanonádě střel, při nichž byl nejaktivnější Sýkora. V čase 18:05 dostal Moeller ještě šanci přesilovky 5 na 3, kterou ale přerušilo vyloučení pardubického Hlinky. V první třetině měl Petr Sýkora nezvykle velký počet střel – 6.

Hattrick a gól v oslabení

Úvod druhé třetiny patřil hráčům Litvínova, kteří zasypali Lašáka několika kvalitními projektily. Největší možnost měl Prorok, který ale nedokázal procpat puk skrz roztaženého Lašáka. Hra se poté přelévala ze strany na stranu a to do chvíle, než byl na dvě minuty poslán pardubický Blažek. V oslabení se do úniku dostal vedoucí muž ligové tabulky střelců Petr Sýkora a připsal si svou jubilejní 20. branku v této sezoně 3:1.

Pěkný hokej pokračoval i nadále, v čase 27:34 po nahrávce Petra Koukala dokončil svůj hattrick Jan Čaloun – 4:1. Hra se poté rychle přelévala ze strany na stranu a golmani obou týmů museli čelit množství střel. Parádní zákrok vytáhl Hübl proti střele Blažka v čase 37:19. Litvínov mohl o minutu později snížit při přesilovce, což se povedlo současně se zvukem sirény Lukešovi, asistenci si připsal Jenáček – 4:2.

Litvínov už vyrovnat nedokázal

Litvínov nastupoval do třetí třetiny s cílem dohnat náskok Pardubic. Snížení na 3:4 z pohledu hostů zařídil svou druhou brankou v zápase Lukeš na začátku 42. minuty, asistenci si připsal Jánský – 4:3. Následně dostal Litvínov šanci vyrovnat při přesilové hře, když byl vyloučen Tvrdík. Hosté šanci nevyužili, Nikolov v největší šanci pálil do tyče. Ve 47. minutě se Litvínov dostal do několika střeleckých možností, ani Černý a stejně tak ani Šlégr se ovšem branky nedočkali.

V čase 48:27 byl vyloučen domácí kapitán Hlinka a současně s ním hráč Litvínova Černý, jehož herecké představení se nelíbilo sudímu. Pardubice dostaly po 74 vteřinách možnost přesilovky 4 na 3, když byl vyloučen Punčochář. Přesilovka zůstala nevyužita. V 55. minutě nevyužil možnost k vyrovnání Bednařík. V 57. minutě hráli hosté v šesti a Pardubicím tak byla nabídnuta přesilovka, jejíž nevyužití dávalo hráčům Litvínova naději na vyrovnání. Po time-outu hostí odjel golman hostujícího týmu Hübl na střídačku, což ale Litvínovu nepomohlo. Kapitán domácích Hlinka po nahrávce Andrašovského v 59. minutě potvrdil, že tři body zůstavají v Pardubicích – 5:3.

Utkání sledovalo 9103 diváků, kteří viděli velmi pěkné hokejové utkání. Pardubice zvítězily nad Litvínovem 5:3. Nejlepším hráčem domácích byl zvolen Jan Čaloun, z týmu hostí pak František Lukeš.