17.8.2008

Graz na kolenou. Pardubice vyhrály Bifrost Cup!

BRATISLAVA — Vítězstvím na bratislavském turnaji vstupuje HC Moeller Pardubice do nové sezony. Pardubičtí hokejisté v dnešním finálovém utkání porazili celek Graz 99ers 5:2. Dvě branky vstřelil agilní Zdeněk Ondřej, jenž navrch přidal asistenci. Druhá třetina se změnila v přestřelku, kdy se kromě Ondřeje trefil i Michal Tvrdík. Moeller svého soupeře definitivně zlomil ve třetí třetině, kdy po gólech Radovana Somíka a Jana Koláře odskočil na definitivní rozdíl.

BFC 3, neděle 17.8.2008, Samsung Arena

Graz

2:5
0:1, 2:2, 0:2
Branky a nahrávky: 22:44 Day, 31:23 Riddle (Ulmer) – 8:57 Ondřej, 30:03 Tvrdík (Ondřej, Pivko), 33:17 Ondřej (Koma), 53:37 Somík (Blažek), 59:12 Kolář. Rozhodčí: Baluška – Mášik, Tvrdoň. Vyloučení: 5:10, navíc Starý (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 925. Střely na branku: 25:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5.
Graz: Weinhandl – Culen, Mattie, Kuiper, Klimbacher, Jakobsen, Pittl, Brunneger – Kraxner, Winzig, Herzog – Lob, Ulmer, Riedle – Jan, Day, Lange – Wilfan, Kleinheinz, Schildofer. Trenéři: Bill Gilligan, Martin Krainz a Jürgen Bedits.
Dynamo Pardubice: Lašák – Čáslava, Koma, Snopek, Štrbák, Táborský, Havíř, Linhart, Šeda – Ondřej, Tvrdík, Pivko – Cetkovský, Blažek, Somík – Kolář, Koukal, Starý – Semorád, Radil, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Úvod zápasu se nesl spíše ve znamení opatrnosti. Byly to ale Pardubice, které od prvních minut diktovaly tempo hry. Už v 1. minutě našel Radovan Somík zpoza brány Tomáše Blažka před kasou, jenž však přestřelil.

Zatímco pardubické akce byly po většinu prvního dějství šťavnatější a nápaditější, hráči Grazu těžili vesměs z aktivního napadání a nastřelování puků. To ovšem neplatilo v 6. minutě, kdy první útok rakouského celku dostal Pardubické pod velký tlak. V tomto momentu hodně vypomohl Ján Lašák a následně Petr Koukal, když vyhodil kotouč ze třetiny.

V 9. minutě se poprvé vylučovalo, rozhodčí Vladimír Baluška poslal za katr Jana Starého za podražení, ale byly to Pardubice, kdo se ujal vedení. Dvojice Zdeněk Ondřej – Jiří Cetkovský totiž jela proti dvojici rakouských beků. Prvně jmenovaný využil této situace k ostré střele, která zapadla přesně nad vyrážečku brankáře Weinhandla – 0:1.

Pardubičtí nadále plnili roli mírného favorita duelu, v 11. minutě se mohla ujmout Rákosova střela po Radilově přiťuknutí. To o šest minut později skončil po střele Petra Čáslav

I druhé dějství se neslo ve znamení pardubické převahy. Hokejisté Moelleru dokázali během prostředních dvaceti minut celkem osmnáctkrát na branku rakouského týmu. A dva puky v ní i skončily! Stejný počet střeleckých pokusů však našlo cestu i do Lašákovy klece.

Už ve 21. minutě zahrozil Tony Lob, když dorážel kotouč do poloodkryté branky Pardubic. O pár vteřin ujel do přečíslení druhý útok Grazu, ale i v této chvíli se skóre neměnilo. V čase 22:44 již ano. Koukalova formace nejprve pomotala hlavy rakouským obráncům, pak ale ujel Greg Day a brejk zakončil efektním zakončením do blafáku – 1:1.

Ihned po vyrovnávající brance se Pardubičtí nastěhovali do obrany Štýrského Hradce, ostřelovali Fabiana Weinhandla odkudkoliv, ale chvíli trvalo, než se trefili. Nepomohla ani přesilovka po vyloučení Davida Cullena za hákování.

Moeller tak skóroval až v následné hře pět na pět. Rychlý brejk zakončil aktivní Zdeněk Ondřej do brankáře Grazu, ten ale puk nekontroloval, a tak jej do sítě doklepl Michal Tvrdík, jenž stál ve správný čas na správném místě – 1:2.

Vedení Pardubic trvalo přesně 80 sekund. Graz opět využil jeden z protiútoků, na jehož konci se radoval Troy Riedle – 2:2.

Moeller mohla nakopnout přesilová hra po hákování Stefana Herzoga. A nákop to byl gólový! Jaroslav Koma vystřelil od modré, puk obratně ve vzduchu tečoval Zdeněk Ondřej přímo do Weinhandlovy branky – 2:3. Trefu důrazného forvarda během pár vteřin potvrdil videoarbitr Juraj Okoličány.

V závěru druhé dvacetiminutovky se Pardubičtí úspěšně ubránili rakouské přesilovce poté, co byl Jan Kolář vyloučen za napadení. Štýrský Hradec sice dostal českého soupeře pod tlak, z něj ale díky konsolidované obraně Moelleru v čele s brankářem Jánem Lašákem nic gólového nevytěžil.

Třetí třetina se nesla ve znamení pardubického hlídání nabytého vedení. Ve 44. minutě mohli zvýšit Libor Pivko a Michal Tvrdík, ale oba v zakončení nepotěšili své příznivce. Oba byli v krátkém sledu mezi kruhy, prvnímu nevyšel blafák, druhého zklamalo zakončení příklepem.

Moeller definitivně zlomil rakouského soupeře v 54. minutě. Po dlouhém obléhání branky Grazu se při signalizované výhodě trefil Radovan Somík.

Pardubické vítězství v zápase i celém turnaji zlomil v oslabení nádhernou akcí Jan Kolář, když vjel do pásma jako drak a forhendem ukončil gólový účet turnaje.

Pardubice tak vyhrály úvodní ročník Bifrost Cupu, z Bratislavy si kromě vítězného pocitu odvezou finanční bonus ve výši 15 000 Euro.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Dnes se nám podařilo více prosadit se v koncovce, odskočili jsme ale až v samotném závěru. Dost šancí jsme potřebovali na to, abychom dali gól. Cením si toho, že mužstvo ukázalo vůli dovést zápas do vítězného konce.“