7.3.2011

Fantazie, Eaton zdolal Zlín i doma!

PARDUBICE — Povedlo se! Hokejisté HC Eaton Pardubice porazili také ve třetím čtvrtfinále celek PSG Zlín. V nervydrásajícím souboji před desetitisícovou návštěvou udolali Východočeši svého soka 2:1 po samostatných nájezdech. Vítězný gól vstřelil Martin Bartek.

Tipsport extraliga, ČF3, pondělí 7.3.2011, ČEZ Arena Pardubice

2:1sn
1:0, 0:1, 0:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 5:37 Starý (Nakládal, Kaberle), rozhodující samostatný nájezd Bartek – 38:07 Důras (Köhler). Rozhodčí: Homola, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 10 057. Střely na branku: 50:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Tomáš Duba. Stav série: 3:0.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Kolář II, Píša, Jillson, Mezei, Drtina, Kočí – Kolář I, Koukal, Starý – Somík, Nahodil, Bartek – Kůrka, Zohorna, Rákos – Buchtele, Pineault, Radil. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Berani Zlín: Duba – Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Lučka, Řezníček, Matějíček, Malínský – Balaštík, Leška, Rachůnek – Důras, Sýkora, Köhler – Finsterle, Balán, Sivák – Holík, Roman Vlach, Ondráček. Trenéři: Zdeněk Venera a Rostislav Vlach.

Zápas třetího čtvrtfinále play off měl slavnostní začátek. Ještě před ním byla slavnostně vyvěšena vlajka pod strop arény vlajka za zisk titulu ligy v sezoně 2009/2010. Tuto ceremonii si nenechala před více než desetitisícovou kulisou ujít řada legend pardubického hokeje, z Ruska narychlo přiletěl i brankář Dominik Hašek.

Jan Starý poslal využitou přesilovkou Eaton do vedení

První vážnější střeleckou příležitost měly Pardubice při vlastním oslabení. Na trestné lavici seděl Tomáš Zohorna za podražení, ale i on sledoval samostatný únik útočníka Koláře, jehož vychytal zlínský brankář Duba.

Chvíli na to hrály Pardubice přesilovky a natřískaná aréna poprvé řvala radostí. Jakub Nakládal vyslal do jízdy po levém křídle Jana Starého, ten si najel do kruhu a odtud pod vyrážečku prostřelil gólmana Zlína – 1:0.

Východočeši nadále pokračovali v aktivní hře, v prvním dějství vypálili na zlínskou branku celkem dvacítku střel. Hned po Starého gólu měl velikou šanci Martin Bartek, toho vychytal Tomáš Duba.

Hosté mohli srovnat skóre Petrem Holíkem v 7. minutě. Po nahrávce ze středu hřiště doslova zívala před zlínským forvardem opuštěná klec, ale ten neuvěřitelně přestřelil. Pak se zhruba deset minut hrálo nahoru dolů bez výraznější šance na jedné ze stran.

Až v poslední minutě Rachůnkova letka po Píšově vyloučení za faul loktem tropila neplechu před brankářem Růžičkou. Pardubický gólman však nebezpečný puk zázračně vytěsnil lapačkou.

Pardubice přežily dlouhé oslabení tři na pět, Zlín udeřil v závěru druhé třetiny

Zatímco v prvním dějství Eaton svého soupeře vysoce přestřílel, ve druhé části se poměr otočil na 6:12. Zlín vystrčil útoční tykadla, k větší ofenzivní snaze pomohly celku PSG i přesilové hry. I tak ale mohli hosté prohrávat o dvě branky, ve 23. minutě měl obrovskou příležitost Daniel Rákos, ale sám před bránou hledal lépe postaveného spoluhráče. Neúspěšně.

Krizové momenty pro Eaton přišly v závěru prvního „poločasu“. Nejprve byl totiž v čase 25:36 domácí celek potrestán za hru v šesti, aby čtyřicet sekund později putoval na trestnou lavici kapitán Koukal. Ten se ve snaze získat kotouč snažil vyhnout brankáři Dubovi, ten přesto upadl a rozhodčí pardubického útočníka vykázal.

Obrovský pískot naštvaných diváků vykonal své. Zlínští hokejisté sice strávili většinu času v pardubické obraně, ta ale odolala jejich náporu. Při následné hře pět na pět se po zaváhání domácích dostal do akce Ivan Rachůnek, ale brankář Růžička jej lapačkou fantasticky vychytal.

Ve 32. minutě mohl na 2:0 pro domácí zvýšit Daniel Rákos, ale v ideální pozici trefil pouze gólmana Dubu. O pár vteřin později se pokoušel zasunout kotouč za zlínského brankáře navrátilec Pineault, ale ani on neuspěl.

A tak přišel trest. V čase 38:07 se Zlín radoval po nenápadné střele Michala Důrase. Ten napálil kotouč na branku od mantinelu, gólman Růžička puk neviděl a ten podél tyčky zapadl do sítě – 1:1. Úplný konec druhé části hry přinesl Pardubicím přesilovku po Sivákově trestu za hákování.

Hra se zklidnila, zápas dospěl do nastavení

Pardubice korunovaly svou počáteční aktivitu ve třetí třetině vybojovanou přesilovkou. Po 240 sekundách byl vyloučen Martin Lučka za držení, ale Eaton s přesilovkou nevyužil dobře, gólmana Dubu skoro ani neohrozil.

Podobně to s Pardubicemi dopadlo i v následné hře v početní převaze. Tentokrát odseděl všech 120 sekund Martin Matějíček po naražení. Lehkost, která zdobila Eaton v prvním dějství se vytratila.

Nejinak tomu bylo i po Důrasově sekání na Jana Buchteleho, jehož musel na ledě ošetřit lékař pardubického týmu. Pouze Kočího střela po předchozím Bartekově pokusu hned na začátku této početní výhody se dala označit za nebezpečnou.

Východočeši sice svého soupeře ve třetí třetině přestříleli 13:4, i tak zápas v šedesáti minutách vítěze nenašel…

Přesilovky prodloužení nerozšifrovaly, až kanonýr Bartek rozhodl

Prodloužení se hrálo opatrně, žádný z týmů nechtěl udělat chybu. Nicméně to byly Pardubice, které se častěji dostávaly do soupeřova pásma. Tomáš Zohorna při jednom ze svých výletů dle rozhodčího Šíra podrazil soupeře a ten dostal v čase 64:23 početní výhodu.

Tu však Zlín za obrovské vůle domácího celku nevyužil. Když se „Zohy“ vrátil na led, hrál hostující celek v pěti. Domácí fandové naházeli na led odpadky, protože rozhodčí odpískali tento přečin v čase 66:34 až po velkém urgování nejen domácí střídačky… I tato početní výhoda nezměnila stav zápasu, který nakonec musely rozseknout samostatné nájezdy.

Ty začal Jan Starý, ale trefil pouze brankáře Dubu. Na druhé straně chytil gólman Růžička penaltu Holíka. Druhá série také nabídla představení obou gólmanů. Ten pardubický se vytáhl po Leškově akci, Tomáš Duba zase lapil Koukalův blafák.

Rozhodla až třetí série. Martin Bartek si najel mezi kruhy a hbitě k pravé tyči posunul Eaton do vedení. Zlínský bek Hamrlík musel skórovat, překvapivě si nenajel k mantinelu a nejlepší hráč Pardubic jej vychytal.

Pardubice zvládly i třetí zápas čtvrtfinále, Zlín porazili poprvé v historii vzájemných zápasů na penalty a ujaly se vedení 3:0 v sérii. Další zápas uvidí ČEZ Arena zítra opět od 18.10 hodin. Bude vyprodáno?

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „V první třetině jsme šli do vedení, bylo zase důležité, že jsme dali první gól. Ve druhé jsme trošku tahali za kratší konec. Ve třetí jsme měli přesilovky, které jsme nesehráli dobře. Místo toho, abychom rozhodli, tak jsme to hráli špatně. V prodloužení měly oba celky přesilovku čtyři na tři, nevyužily ji a na penalty jsme byli prostě šťastnější.“

Rostislav Vlach (PSG Zlín): „Myslím si, že dneska vyhrálo šťastnější mužstvo. Myslím si, že nic není ztracené. Všechny zápasy byly vyrovnané. Jednou to bylo v prodloužení, jednou na penalty. Myslím si, že se to může klidně obrátit. Bude to těžké, ale šance tam je.“