26.12.2016
David Záruba

Dynamo otočilo duel se Zlínem, zdolalo jej 3:2

PARDUBICE — Ohromnou vůlí dokázali hokejisté Dynama otočit zápas 32. kola Tipsport extraligy se Zlínem. Východočeši prohrávali 0:2, brankami Jérômeho Leduca a Tomáše Rolinka srovnali a trefou Davida Tomáška v poslední minutě prodloužení dokonali cenný obrat.

Tipsport extraliga, 32. kolo, pondělí 26.12.2016, Tipsport arena

0:2, 1:0, 1:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 26:05 Leduc (Klimenta; 4/5), 46:22 Rolinek (Sýkora, Redenbach; 5/4), 64:03 Tomášek (Rolinek; 3/3) – 1:27 Chytil (Řezníček; 5/5), 18:25 Bukarts (Kubiš; 5/5). Rozhodčí: Hejduk, Petružálek – Barvíř, Zíka. Vyloučení: 4:3 (2:1, 2:0, 0:2). Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7381. Střely na branku: 28:32 (5:11, 10:11, 12:7 – 1:3). Srážky: 8:8. Vhazování: 37:34. Blokované střely: 12:10. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči: Jérôme Leduc – Filip Chytil.
Dynamo Pardubice: Růžička – Schaus, Havlík, Leduc, Ovčačík, Ščotka, Nedbal, Bokroš – P. Sýkora, Tomášek, Johnson – Klimenta, Nahodil, Rolinek – Mallet, Redenbach, Beran – Panna, T. Kaut, Starý. Trenéři: Pavel Rohlík a Michal Mikeska.
Berani Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Blaťák, O. Horák – Šťastný, P. Holík, Říčka – Bukarts, Honejsek, Kubiš – Okál, Chytil, O. Veselý – J. Ondráček, R. Vlach, Popelka – Maruna. Trenéři: Robert Svoboda a Martin Hamrlík.

Tři zápasy v pěti dnech, z toho dva doma. Takový je povánoční program pro hokejisty Pardubic. Náročný trojboj odstartovalo Dynamo proti Zlínu, se kterým letos jednou vyhrálo a jednou prohrálo. Kvůli zdravotním problémům chyběli na pardubické soupisce Hubáček s Čáslavou. Naopak dres domácího celku oblékl po 411 dnech útočník Jan Starý.

Zlínské góly orámovaly třetinu

Zápas se nestihl ještě ani pořádně rozjet a zlínští hokejisté už slavili vedoucí gól. A to pořádně nepřehledné situaci. Chytil dojel kotouč, který nahodil o zadní mantinel do pásma, a pak lehkým nahozením z úhlu překvapil Růžičku – 0:1. Hosté pak navíc nezužitkovali přesilovou hru, jejich snaze scházela účinná střelba.

Dynamo poprvé vážněji zahrozilo šancí Redenbacha, který však v tísni nezakončil přesně. Nechvalně skončila také přesilovka Pardubic, naopak na druhé straně se až před Růžičku procpal Kubiš. Kolem 15. minuty byli domácí přece jen aktivnější a dokázali soupeře na chvíli dostat pod tlak. Na gól to ale nestačilo. Nejblíže byl Rolinek, který zblízka netrefil poloprázdnou branku.

Obecně ale oba týmy s velkými šancemi šetřily. Zlín oproti Pardubicím však dokázal být dostatečně efektivní. V 19. minutě se po zpočátku neškodné ztrátě dostal kotouč k Robertsu Bukartsovi, jehož první ránu srazil padající obránce tak příhodně, že se puk odrazil přímo před odkrytou část branky a lotyšský forvard už neměl problém zavěsit – 0:2.

Dynamo snížilo a sahalo i vyrovnání

Dynamo muselo na začátku druhé části ještě ustát zbytek oslabení z první části a pak se vrhlo do útoku. V krátkém sledu měli šance Klimenta a Redenbach. Růžička zase zlikvidoval únik Chytila. Změnu skóre přinesla až zlínská přesilovka. Při hře ve čtyřech se za Kašíkovu branku vrhl Klimenta a vybojoval kotouč, který si pak převzal Jerome Leduc a střelou do šibenice snížil – 1:2.

Dvoubrankové vedení mohl hostům v pokračující přesilovce vrátit Kubiš, ale po narážečce trefil jen Růžičku. Vyrovnání měl za chvíli na hokejce další zámořský hráč ve službách Pardubic. Alexandre Mallet napřáhl kousek za modrou čárou a kotoučem označkoval břevno zlínské branky.

Snad ještě blíže ke gólu byl Klimenta, který při oslabení ze dvou metrů dorážel kotouč do branky chráněné jen stojícím obráncem. Jenže právě jeho hokejka Zlín zachránila. Dynamo pak ke konci druhé části přikovalo na dvě minuty soupeře k jeho brance, slušné šance měli Mallet a Redenbach, ale na vyrovnání to nestačilo.

Pardubice si vynutily prodlouženou

Souboje Tomáše Klimenty a zlínské obrany v čele s Kašíkem pokračovaly také ve třetí třetině. Tentokrát si nevysoký útočník najel v přesilovce na nahrávku Tomáška a Kašík reflexivním zákrokem udržel těsný náskok Zlína.

Další početní výhodu už ale domácí zužitkovali. Ihned po buly nahrál Sýkora vedle stojícímu Tomáši Rolinkovi, který nezvykle od modré čáry napálil kotouč do šibenice – 2:2. A nemuselo skončit jen u toho. Za chvíli se mezi kruhy otáčel Nahodil a Kašík měl znovu slušné starosti, aby puk vyrazil mimo branku.

Pardubice byly v honbě za rozhodující brankou o něco snaživější, ale ani Zlín nerezignoval. Po delší době měl solidní možnost Ondráček, který dostal prostor mezi kruhy a střílel jen o kousek vedle pravé tyče. Na druhé straně si Kašík prudkou ránu Ovčačíka vychutnal efektním zákrokem lapačkou. Víc už ani jeden tým v normální hrací době nestihl.

Festival šancí ukončil Tomášek

Prodloužení bylo plné šancí na obou stranách a diváci chvílemi nedýchali. Zlín začal lépe a po ráně Blaťáka cinkalo břevno. Pardubice oplatily stejnou mincí a do brankové konstrukce mířil Redenbach. Šťastnější bylo nakonec Dynamo. Necelou minutu před koncem vzal zakončení na sebe David Tomášek a přečíslení vyřešil přízemní ranou mimo Kašíkův dosah – 3:2.

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice): „První třetina se s námi táhne už několik zápasů, doma se nám nedaří. Chtěli jsme hrát aktivně a dostat se do tlaku, ale to se nám nedařilo a prohrávali jsme 0:2. O přestávce jsme si řekli, že takhle pokračovat nemůžeme, když hrajeme o všechno, a hráči to naštěstí pochopili. Díky aktivitě jsme při oslabení snížili a zbytek zápasu hráli dobře. Že jsme nevyhráli za tři body, je zásluha především Kašíka. Od druhé části musím pochválit všechny hráče.“

Robert Svoboda (HC PSG Zlín): „Podařil se nám vstup do utkání, byli jsme aktivnější a první třetinu zvládli. Ve druhé části jsme domácím ve vlastní přesilovce nabídli šanci, ti toho využili a začali hrát velmi dobře. My můžeme děkovat Kašíkovi, že jsme uhráli alespoň bod. Tým přestal od druhé třetiny hrát to, co jsme si řekli a co fungovalo. To je pak pro každého trenéra hlavolam.“