17.2.2016
David Záruba

Dynamo neudrželo těsný náskok, se Zlínem prohrálo 1:2

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic nestačili v utkání 45. extraligového kola na Zlín, kterému podlehli 1:2. Východočechy poslal v 15. minutě do vedení obránce Michal Šeda, hosté na začátku třetí třetiny otočili zápas. Dynamu nepomohla k bodovému zisku ani přesilovka v závěru utkání a power play šest na pět v posledních čtyřiceti vteřinách.

Tipsport extraliga, 45. kolo, středa 17.2.2016, Tipsport arena

1:2
1:0, 0:0, 0:2
Branky a nahrávky: 14:26 Šeda (Monja, Nahodil; 5/5) – 42:09 Vlach (Kotvan, Marušák; 4/5), 45:12 Urbanec (Vlach, T. Sýkora; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Svoboda – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:2 (2:1, 1:0, 1:1), navíc Orsava (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 6607. Střely na branku: 24:23 (4:8, 7:10, 13:5). Srážky: 21:16. Vhazování: 36:32. Blokované střely: 11:12. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči: Dmitrij Monja – Roman Vlach.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Ščotka, Čáslava, Štajnoch, Havlík, Bokroš, Šeda, Nedbal – P. Sýkora, Redenbach, Poulíček – Monja, Nahodil, Orsava – Rapáč, Tomášek, Marcinko – Moučka, Kaut, Beran. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.
Berani Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec – Bukarts, Holík, Říčka – Ondráček, Cibák, Maruna – Sýkora, Vlach, Veselý – Čachotský, Šťastný, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Juraj Jurík a Richard Hrazdira.

Osm kol do konce základní části a pětibodová ztráta na desáté místo. Taková výzva stála před hokejisty Dynama. Trenér Draisaitl během reprezentační přestávky trochu přeházel útoky a do boje proti Zlínu vyslal družinu odhodlanou manko dotáhnout.

Dynamo získalo vedení, které ubránilo i ve třech

Pardubice se do soupeře zakously hned po prvním buly a snažily se o rychlou branku. Už po minutě se před Kašíka protáhl Nahodil, ale byl vytlačen do úhlu a jeho zpětná přihrávka před odkrytou branku nenašla adresáta. Domácí si následně vysloužili alespoň přesilovou hru.

V převaze jednoho muže bylo Dynamo nebezpečné, prakticky na celé dvě minuty přikovalo bránící čtveřici ke Kašíkovi, ale k vážnější šanci se domácí neprokombinovali a Zlín si oddechl. Už s pěti hráči na obou stranách nabral zápas svižné tempo a po deset minut se vůbec nepřerušovalo.

Maxwella poprvé provětral až po dlouhé době Matějíček, jehož ránu krotil domácí gólman nadvakrát. Skóre se poprvé měnilo v 15. minutě, když Monja vybruslil před branku a připravil střeleckou pozici pro Michala Šedu. Sváteční střelec převzal puk a z mezikruží zavěsil – 1:0.

Hosté měli velkou možnost na vyrovnání na konci druhé části. Nejprve hráli klasickou přesilovku, poté téměř půl minuty v převaze dvou mužů v poli. Jediný těžší pokus vyslal Bukarts, který navíc trefil jen boční síť. Ve třech se Pardubice bránily v klidu – sebraly puk a do sirény ho udržely mimo pásmo.

Domácí drželi náskok i přes Říčkovu tyč

Osmnáct vteřin dvojnásobné přesilovky si hosté přenesli i do druhé části a málem bleskově srovnali. Říčka měl pět metrů od Maxwella dostatek času ke střele, mířil mezi nohy, ovšem trefil jen betony domácího brankáře. Když se domácí vymanili z oslabení, tak podnikli nadějný protiútok Moučka s Beranem, ale v brance skončil jen druhý jmenovaný.

Zlín poté měl k dispozici další přesilovku, ale znovu nenašel recept, jak se probít před Maxwella. Při hře v pěti na obou stranách moc šancí k vidění nebylo, těsný stav nutil oba týmy k pozorné defenzívě. Z trendu trochu vybočila až akce Říčky, který projel do pásma a skrytou střelou zazvonil na tyč.

Na druhé straně odpověděl individuální akcí Ščotka, po jehož ráně přes beka musel Kašík na zem a puk vyrazit. Dál se týmy v útočných pokusech pravidelně střídaly, ale ani jeden nedokázal soka přelstít. V tuhém boji o každý kousek ledu byli domácí stále o kousek napřed.

Zlín dvěma slepenými góly otočil skóre

Vedení ale Dynamu ve třetí třetině dlouho nevydrželo. Zlín dokázal svou čtvrtou přesilovou hru v zápase využít, když Roman Vlach z boku trefil naprosto přesně mezírku nad Maxwellovým ramenem – 1:1.

Uběhly sotva tři minuty a domácí inkasovali podruhé. V nepřehledné situaci se kotouč po nahození Patrika Urbance odrazil mezi Maxwellovy betony a následně doklouzal za brankovou čáru – 1:2.

Na ledě se najedou pořád něco dělo. Dynamo mohlo okamžitě nastolit smírný stav, jenže Nahodilova povedená rána po buly skončila jen na břevně. Jeho parťák z útoku Monja pak neproměnil samostatný únik a za chvíli po tlaku v útočném pásmu pálil jen do Kašíkovy helmy.

Ruský forvard byl při chuti a při dalším střídání provětral zlínského brankáře znovu. Dynamo se snažilo tlačit před Kašíka, ovšem přes úpornou obranu hostů to šlo těžko. Jednu z posledních šancí na vyrovnání promarnili domácí při přesilové hře. V samotném závěru se ještě motal kotouč kolem Kašíkovy branky, ale za čáru jej domácí nedotlačili.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Věřím, že dnes zápas nevyhrál Zlín, ale my jsme ho prohráli. První třetinu jsme sehráli dobře, ovšem potom jsme, není mi jasné proč, kompletně přestlali hrát hokej. I když góly přišly až ve třetí třetiny, tak jsme zápas začali ztrácet už ve druhé. Bylo vidět, že když jsme ve třetí části zase začali hrát, tak jsme si nějaké možnosti vypracovali. Nemůžeme sehrát zápas, kdy během dvaceti minut vyprodukujeme jen dvě střely na branku, a to navíc obránci od modré čáry. Všichni si musí uvědomit, o co jde, a musí odmakat šedesát minut. To jsme dneska neměli, a proto jsme prohráli.“

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Jak jsme do zápasu vstoupili špatně, tak podle toho vypadala celá první třetina. Domácí byli daleko lepší a aktivnější, jen díky Kašíkovi to bylo pouze o gól. Od druhé tetiny se náš výkon zlepšil, hra se srovnala a vytvářeli jsme si příležitosti, bohužel jsme je neproměnili. Do třetí třetiny jsme si říkali, že je výsledek otevřený a na domácí bude mnohem větší tlak, protože nutně potřebují bodovat. Přálo nám štěstí a dali jsme dva šťastné góly. Netvrdím, že dnes vyhrál lepší tým, ale dali jsme o gól víc a získali hodně důležité vítězství.“