9.10.2015
David Záruba

Dynamo nestačilo na Liberec, prohrálo 1:4

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic nestačili v utkání 9. kola Tipsport extraligy, v domácí aréně prohráli s Libercem 1:4. Jediný gól Východočechů vstřelil Jakub Svoboda.

Tipsport extraliga, 9. kolo, pátek 9.10.2015, Tipsport arena

1:4
1:1, 0:0, 0:3
Branky a nahrávky: 8:46 Svoboda (Štajnoch, Nahodil; 5/4) – 4:07 Šimek (Řepík; 5/5), 47:44 Birner (Jelínek, Řepík; 5/5), 54:01 Birner (Krenželok, Řepík; 4/5), 58:25 Jelínek (Stránský, Krenželok; 5/5). Rozhodčí: Horák, Kis – Lučan, Chytil. Vyloučení: 5:5 (4:2, 0:3, 1:0). Využití: 1:1. Diváci: 7054. Střely na branku: 18:22 (4:5, 10:8, 4:9). Srážky: 16:12. Vhazování: 36:38. Blokované střely: 10:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči: Brandon Maxwell – Ján Lašák.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Čáslava, Gregorc, L. Havlík, Štajnoch, Ščotka, Bokroš, Zdráhal, Šeda – Sýkora, Marcinko, Rolinek – Svoboda, Nahodil, Tybor – Kolář, Poulíček, Starý – A. Havlík, Poulíček, Půhoný. Trenéři: Miloš Říha a Václav Baďouček.
Bílí Tygři Liberec: Lašák – Vitásek, Derner, Šimek, Ulrych, Výtisk, Plutnar, Kajínek – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Stránský, Jelínek, Krenželok – Jonák, Lakatoš, Špaček.Trenéři: Filip Pešán a Vladimír Čermák.

Liberec dorazil do Pardubic se šňůrou tří extraligových výher v řadě. Co víc, Bílí Tygři ovládli posledních pět vzájemných duelů s Dynamem. To vše chtěli pardubičtí hokejisté při pátku zrušit. Do branky domácího celku se znovu postavil Maxwell, mezi Rolinka a Sýkoru se postavil Marcinko.

Vedení Tygrů smazal v přesilovce Svoboda

Pardubice se chtěly odpíchnout aktivní a agresivní hrou od samého začátku a Liberec v úvodních střídáních zatlačili do obrany. Pak však přišla přesilovka hostů a karta se obrátila. Bílí Tygři utahali domácí čtveřici strojovou kombinací, dobrou šanci navíc neproměnil Řepík. Vteřinu po vypršení trestu pak napřáhl na modré Radim Šimek a přízemní střelou procedil puk pod Maxwellem – 0:1.

I domácí si v 9. minutě pomohli přesilovou hrou. Převaha Dynamu dlouho nevycházela, až se do puku na vrcholu kruhu opřel Jakub Svoboda a první extraligovou trefou v pardubickém dresu srovnal – 1:1. Radost Pardubic trvala málem jen minutu. Po parádní kombinaci až do prázdné branky měl tutovou pozici Bulíř, ale trestuhodně trefil již překonaného Maxwella.

Vyrovnání odstartovalo svižnou pasáž, která rozhodně nenudila. Větší možnosti ke vstřelení branky ukázali hosté. Krenželok se nejprve protáhl před Maxwella, ale trefil jen jeho výstroj, poté v přesilovce tečoval kotouč těsně vedle branky. Podobně dopadl před brankou clonící Bakoš. V závěru třetiny se za pardubickou obranu prosmýkl Stránský, ale Maxwell udržel remízu do pauzy.

Tuhý boj branku nepřinesl

Start druhé časti i díky dohrávané přesilové hře patřil Tygrům. Ti se na dlouho usadili u Maxwella a zejména Řepíkova střela nadělala gólmanovi domácích starosti. Pardubice se osvobodily až díky akci Marcinka a především přesilové hře. V ní Dynamo pálilo, co to šlo, ovšem naráželo na jistého Lašáka.

Soustavné nebezpečí pro pardubickou obranu znamenal hbitý Řepík, Maxwell však souboje s jeho nápady vyhrával. Pardubice mohly udeřit při přesilovce, kdy se před brankou zjevil zcela neobsazený obránce Havlík, ale zakončení uspěchal a zamířil jen do Lašáka.

Bojovnému zápasu nescházelo tempo, jen šancí se nedostávalo ani na jedné straně. Ojedinělou příležitost měl při další převaze Rolinek, který si vyjel před Lašáka, ale než stihl vypálit, soupeř ho o puk připravil. Tygři pak strávili několik střídání kroužením kolem Maxwella, nic z toho také nevytěžili. V samotném závěru se před libereckou branku proháčkoval Nahodil, jenže k zakončení už neměl dost prostoru.

Šťastný gól přihrál vítězství Liberci

Nesmlouvavá bitva po pauze dlouho nepřinášela šance. K první vážnější se protlačil až Poulíček, který ošálil své strážce, ale pak zakončil pouze do Lašáka. Na druhé straně nadělal Maxwellovi velké problémy pokus Dernera, po kterém se puk schoval mezi clonící hráče a vyplul až ve výstroji překvapeného gólmana.

Pořádně překvapený byl Maxwell i při přečíslení Liberce ve 48. minutě, kdy hokejkou vypíchl pokus Michala Birnera, načež se kotouč odrazil do vzduchu a obloučkem zapadl do sítě – 1:2.

To byla pro domácí velká rána. V 55. minutě při přesilové hře se pak Michal Birner dostal k zakončení znovu a přesnou trefou dal svým barvám dvoubrankové vedení – 1:3. Vykřesat naději mohl vzápětí Poulíček, který vzal při přečíslení zakončení na sebe, ale namířil jen do tyče.

Gólem neskončila ani nebezpečná rána Ščotky, po které puk skákal pár centimetrů vedle tyčky. Liberec naopak zásluhou Petra Jelínka a jeho tvrdé rány v závěru navýšil svoje vedení – 1:4.

Miloš Říha (HC Dynamo Pardubice): „Nemůžeme být rozhodně spokojení, nicméně jsme dokázali hrát 50 minut agresivně, chtěli jsme pracovat a srážet se. Zradilo nás to, že jsme ve druhé části nebyli trpěliví v přesilových hrách a nesehráli je tak jednoduše jako při gólu. Postupem času nás soupeř začal přehrávat, dával si to na jeden dotek, a my jsme začali mít problémy. Za stavu 1:1 měl velkou šanci Poulíček, ale trefil Lašáka, a pak jsme udělali fatální chybu a inkasovali. Pak už to bylo složité.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Do utkání jsme vstoupili bojácně, k naší hře jsme se dostali až ve třetí třetině. Domácí hráli aktivní a důrazný hokej, s čímž jsme měli problémy. Naštěstí jsme byli trpěliví a vydrželi. V rozhodujících situacích se ukázalo, že máme sebevědomí, díky kterému jsme dokázali sehrát gólové situace do prázdné branky.“