15.11.2015
David Záruba

Dynamo nestačilo doma na Zlín, prohrálo s ním potřetí 2:3

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic prohráli v utkání 19. kola Tipsport extraligy se Zlínem 2:3. Góly Východočechů vstřelil Eduard Šimun, který se trefil poprvé v Tipsport extralize, a Petr Sýkora, jenž zaznamenal gól s pořadovým číslem 316 v naší nejvyšší soutěži.

Tipsport extraliga, 19. kolo, neděle 15.11.2015, Tipsport arena

2:3
1:2, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 13:51 Šimun (Šeda, Maxwell; 5/5), 29:08 Sýkora (Tomášek, Čáslava; 5/5) – 10:51 Cibák (Urbanec, Marušák; 5/5), 14:00 Kotvan (Holík; 5/5), 55:40 Maruna (Ondráček, Kubiš; 5/5). Rozhodčí: Šindler, Šír – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:3 (0:1, 1:1, 0:1). Využití: 0:0. Diváci: 8302. Střely na branku: 22:26 (4:11, 8:6, 10:9). Srážky: 14:12. Vhazování: 37:31. Blokované střely: 9:8. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Oldřich Kotvan.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Gregorc, Nedbal, Čáslava, Borkoš, Ščotka, L. Havlík, Šeda – Moučka, Marcinko, Svoboda – P. Sýkora, Nahodil, Rolinek – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Šimun, Kaut, Zdráhal. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.
Berani Zlín: Kašík – Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Kotvan, Horák – Bukarts, Holík, Říčka – A. Havlík, Vlach Veselý – Čachotský, Cibák, T. Sýkora – Ondráček, Maruna, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach a Juraj Jurík.

Pardubickou sestavu kosí zdravotní neduhy, a tak byl k utkání se Zlínem poprvé povolán útočník Eduard Šimun. Ve čtvrtém útoku s ním nastupoval kromě Kauta také kovaný obránce Jan Zdráhal.

Zlín bleskově odpověděl na Šimunovu premiérovou trefu

Pardubice odstartovaly utkání aktivněji, k čemuž jim pomohla i brzká přesilová hra. Hezkou individuální akcí se předvedl Gregorc, který oklamal gólmana Kašíka, ale zpěztnou přihrávkou nenašel nikoho volného před prázdnou brankou. Ještě blíže ke gólu byl po brejku dvou proti jednomu Sýkora, ale těžkou přihrávku nedokázal zkrotit a branku minul.

Zlín hrál trpělivě a svoji první šanci dokázal využít. Martin Cibák nabral ve středním pásmu rychlost, na modré čáře přebral kotouč a pak přesnou ranou pod břevno otevřel skóre – 1:0. Vstřelená branka hosty pořádně nabudila a v další fází byli lepší. Další možnost promarnili Horák a následně Cibák, který ve 14. minutě pálil do tyče.

V té samé minutě se ale ještě děly věci... Prakticky z protiútoku se k opakované střele dostal Eduard Šimun a svůj premiérový start v extralize oslavil i prvním gólem. Kašíka propálil přesnou ranou mezi lapačku a beton – 1:1.

Ale radost Dynama trvala jen 9 vteřin hracího času. Chvíli po buly totiž napřáhl na vlastní modré Oldrich Kotvan a jeho dalekonosná střela propadla Maxwellovi do sítě – 1:2. Pardubický gólman své zaváhání napravil jistým zákrokem proti pokusu Holíka. Na druhé straně Kašík vytěsnil betonem střelu Štajnocha.

Důrazný Sýkora srovnal skóre

Ve druhé části diváci na větší šance čekali déle, což nezměnila ani zlínská přesilovka. Až ve 27. minutě připravil Vlach gólovou pozici Havlíkovi, jenž však před poloprázdnou brankou nezpracoval kotouč a Maxwell se zatím stihl přesunout. Kašík zase musel dávat bacha při zakončení Moučky mezi betony.

Pardubice postupně přidávaly na tempu a soupeře jasně přebruslovaly. Před polovinou utkání také Dynamo dorovnalo skóre. Kašík pochytal, co mohl, zneškodnil pokus Tomáška, ale na bekhendovou dorážku Petra Sýkory už nedosáhl – 2:2. V další dobré možnosti byl Ščotka, jehož ofenzivní výlet zhatil až zlínský gólman.

Utkání mělo velmi slušné tempo a režii pak na chvíli zase přebrali hokejisté Zlína, kteří díky mocnému náporu dlouho nenechali pardubickou pětici vystřídat. Zatavené hráče zachránil až oddechový čas. Vrátit vedení svým barvám mohl Maruna, jehož teč jen o kousek minula brankový prostor.

Na zlínský úder z 56. minuty už Pardubice nezareagovaly

Ve třetí třetině situací před oběma brankami ubývalo, zdálo se, že vyrovnaný duel rozetne jediná branka. Tu mohl po zaváhání Gregroce vstřelit Čachotský, ale nabídnuté přečíslení nevyužil. Kašík zase musel nastavit svou hlavu v masce proti tvrdé dělovce Sýkory.

Pardubice pak dostaly k dispozici přesilovou hru, ale tu nevyužili i proto, že Poulíček z křídla minul branku. Dynamo se ale nadále drželo v ofenzívě a po tlaku druhé formace pálil znovu Sýkora a dorážel Nahodil. Kašík oba pokusy s vypětím sil zneškodnil.

Klíčový moment přišel v čase 55:40. Jan Maruna napřáhl z takřka neřešitelného úhlu, ale jeho střela zapadla o tyčku přesně do horního rohu branky – 2:3. Pardubice zkusily hrát přes dvě minuty bez brankáře, ale na vyrovnávací branku nedosáhly.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): „První třetina byla z naší strany špatná, patnáct minut byl Zlín aktivnější, lépe bruslil, kombinoval a tlačil nás v pásmu. Škoda, že jsme devět vteřin po vyrovnávací brance znovu inkasovali. Zase jsme museli dotahovat a to stálo síly. Před druhou třetinou jsme měli pohovor v kabině a naše hra se pak zvedla, byli jsme aktivnější a měli navrch. Ve třetí třetině jsme chtěli rozhodnout, ale štěstí se přiklonilo k soupeři.“

Juraj Jurík (HC PSG Zlín): „Celkově to bylo vyrovnané utkání. V první třetině domácí lépe bruslili, ale my jsme vycházeli ze zabezpečené defenzívy. Pomohlo nám, že jsme se vždy dostali do vedení. Ve druhé třetině jsme byli v defenzívě, ale podržel nás brankář Kašík. Třetí část byla o čekání na šanci, která rozhodne. Jsme rádi, že se štěstí přiklonilo k nám.“