3.2.2012

Dušan Salfický se vrátil a Pardubice zhasly Kometu pěti brankami

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazili v utkání 46. kola Tipsport extraligy Kometu Brno 5:1. Východočechy nasměroval k tříbodové výhře důrazný nástup a produktivní přesilovky. Vše řídil vzadu jistý gólman Dušan Salfický.

Tipsport extraliga, 46. kolo, pátek 3.2.2012, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

5:1
2:0, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 3:08 Kolář I, 10:54 Radil (Kočí, Benák), 34:07 Havíř (Buchtele, Markovič), 49:52 Kolář II (Starý, Koukal), 52:19 Píša (Kolář II, Koukal) – 46:20 Čermák (Koreis, Jakub Svoboda). Rozhodčí: Hodek, Minář – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8, navíc Svoboda, Bičánek (oba Kometa Brno) 10 minut osobní trest. Využití: 3:1. Diváci: 9120. Střely na branku: 40:20. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Hynek Zohorna – Jan Kolář II.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Benák, Kolář II, Drtina, Borer, Havíř – Kolář I, Koukal, Starý – Radil, Nahodil, Somík – Markovič, Kousal, Buchtele – Šagát, T. Zohorna, Cetkovský. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Kometa Brno: Hovi – Žižka, Kováčik, Malec, Hruška, Vašíček, Švrček, Bičánek – Jakub Svoboda, Čermák, T. Svoboda – Erat, Petrovický, Holec – Němec, Balej, H. Zohorna – Jankovič, Koreis, Káňa. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.

Pardubičtí hokejisté nastoupili do zápasu s gólmanem Dušanem Salfickým, ten se tak v extraligové brance mateřského klubu objevil po téměř deseti letech. Jeho posledním extraligovým zápasem v pardubickém dresu byl šestý čtvrtfinálový duel se Slavií Praha v sezoně 2001/2002.

Pardubický nástup vylepšily dvě svižné branky

Utkání začalo tlakem domácího týmu. Na sklonku 2. minuty Jaroslav Markovič našel před brankou najetého Jana Buchteleho, ten ale blafákem přestřelil Hoviho klec. Její strážce však o chvíli později kapituloval. Do čela klubové tabulky střelců se dostal útočník Jan Kolář, jehož nahození odzadu srazil jeden z hostujících hráčů přímo mezi betony finského brankáře – 1:0.

Kometa mohla srovnat o několik minut později, když Václav Benák se provinil hákováním, k vážnějšímu ohrožení Dušana Salfického se nedostala. Východočeši oslabení v klidu ubránili a v následné hře pět na pět opět zaměstnávali brněnskou obranu.

Té znesnadnil situaci Jakub Koreis, když sekl Aleše Píšu a Pardubice si mohly zahrát první početní výhodu. Tu proměnily za necelou minutu. Ostrou střelu Václava Kočího umně tečoval Lukáš Radil – 2:0.

Hráč s číslem 69 měl pak šanci v 15. minutě, to se po rychlém přechodu středním pásmu dostal sám před brankáře Hoviho, střelu nad lapačku ale zamířil pouze nad branku. Kometa se v první třetině k vážnější šanci dlouho nedostávala, až v předposlední minutě si od mantinelu do zakončení bekhendem najel Jozef Balej, ale situaci pokryl brankář Pardubic.

Pardubice šly trpělivě za vítězstvím

Prostřední třetina začala ve znamení pardubické přesilovky. Jiří Vašíček si ale odpykal celých 120 sekund za své nedovolené bránění. Nejvíce mu zatrnulo při ráně od modré obránce Jana Koláře, ten totiž trefil levou tyčku Hoviho branky!

Hosté mohli snížit v přesilovce poté, co se sekáním provinil Tomáš Zohorna. Kometa zmáčkla Pardubice v jejich pásmu, Romana Erata vychytal Dušan Salfický a dvacet sekund před plánovaným návratem hráče s číslem 79 navíc hákoval Jan Starý. Brno ale s touto situací nenaložilo nejlépe, Pardubice v této chvíli opět podržel brankář.

Domácí celek mohl utéci do tříbrankového náskoku po Svobodově nedovoleném bránění, s oslabením si ale Brňané poradili. Ve 35. minutě ale kapitulovali potřetí. Po Markovičově pasu se do zakončení dostal David Havíř, nevystřelil však podle svých představ. K odraženému puku se dostal Jan Buchtele a z ostřejšího úhlu do poloodkryté klece vstřelil svůj patnáctý gól v této sezoně – 3:0.

Nabuzené Pardubice nadále pokračovaly v ofenzivní parádě, ve druhé třetině přestřílel svého soupeře 16:5, přesto mohly inkasovat. Róbert Petrovický byl ve 38. minutě asi nejblíže ke vstřelení branky, už měl Salfického překonaného, ale pardubický gólman natažený u tyče zachytil a udržel kotouč před brankovou čarou.

Dušan Salfický neoslavil comeback nulou

Na začátku třetího dějství dohrávali Jihomoravané v početní převaze, neboť Václav Benák podruhé v zápase pykal za hákování. Kometa toho ale moc nepředvedla, pardubičtí hokejisté si v klidu hlídali nabytý náskok.

Zajímavou příležitost vymyslel obránce Jan Kolář pro Lukáše Nahodila. Ten ale na kotouč nedosáhl, kdyby ano, tak by byl hodně blízko zvýšení na 4:0. A tak se přihodil pravý opak. Nejprve se poškorpili Jan Buchtele s Jozefem Balejem v obranném pásmu a protože pardubický mladík dostal dvojitý menší trest, tak si Brňané zahráli proti čtyřem.

Početní výhodu zužitkoval Leoš Čermák po půlminutě, Dušan Salfický lovil puk v čase 46:20. Kometa Brno byla rázem ve hře – 3:1.

Jenže její naděje zhasla o chvíli později. Pardubice totiž využily přesilovky poté, co Tomáš Žižka hákoval Jaroslava Markoviče. Východočeši využili tuto výhodu v pouhých osmi sekundách. Po vyhraném buly se k parádnímu prudkému voleji dostal obránce Jan Koláře a prostřelil brněnského gólmana – 4:1.

Kometa doplácela na disciplínu, v rozmezí čtyřiceti sekund byli vyloučeni obránci Jan Švrček za podražení a Radim Bičánek za sekání. Dvojnásobnou přesilovku využil Aleš Píša svou typicky prudkou střelou od modré čáry – 5:1.

Nepěkně pak vypadal náraz Jakuba Svobody na Václava Benáka, pardubický bek se ale po chvilce oklepal a odjel na střídačku, jinak si solidně zaplněná ČEZ Arena užívala i oslavou mexickými vlnami šestou výhru Pardubic nad Brnem v řadě, kterou osladil povedený návrat Dušana Salfického. Východočeši se díky této výhře vrátili na třetí místo v průběžné extraligové tabulce.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Jsme rádi za tři body, myslím, že jsme odehráli výbornou první třetinu, vytěžili jsme z toho dvougólové vedení. Zápas jsme zlomili v přesilovkách. Měli jsme hodně gólových šancí, se kterými jsme mohli naložit lépe, to jediné tomu chybělo. Dušan Salfický chytal výborně, ale o nějakých statistikách to dneska nebylo.“

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): „Domácí byli dnes jednoznačně lepší, po celý zápas nás přehrávali. Nám svitla malá naděje za stavu 3:1, tam jsme se dostali na chvíli do hry. V útoku jsme ale byli hodně bezzubí, dali jsme jen jeden gól. Ale bylo to málo. Nějaké slibné šance jsme měli, ale nemohlo to stačit na to, abychom bodovali. Museli bychom být údernější. Pardubice vyhrály zaslouženě.“