26.2.2013
David Záruba

Drahé předkolo, vítej! Pardubice i přes prohru postupují

ZLÍN — Stíhací jízda úspěšně dokončena! Přestože hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nedokázali v posledním utkání na zlínském ledě vyhrát, díky prohře Komety Brno i tak postupují do předkola play off. Pardubice měly hrozivý vstup do utkání, PSG je v prvním třetině jasně přehrálo a ujalo se vedení 3:0. Jenže Východočeši dokázali třemi brankami během 128 vteřin srovnat. Ve třetí třetině branka nepadla, prodloužení rozhodl v 64. minutě zlínský Urbanec. V předkole play off se Pardubice utkají s Kladnem.

Tipsport extraliga, 52. kolo, úterý 26.2.2013, Zimní stadion Luďka Čajky

4:3p
3:0, 0:3, 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 3:17 Čajánek (Honejsek, Veselý; 5/5), 13:08 Veselý (Čajánek; 5/3), 17:19 Balaštík (Leška, Linhart; 5/4), 63:16 Urbanec (Čajánek; 4/4) – 34:50 Buchtele (Nosek, Mocek; 5/5), 36:37 Kousal (Kočí; 5/5), 37:08 Nosek (Zohorna, Semorád; 5/5). Rozhodčí: Kalivoda, Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:10 (0:5, 3:2, 1:3 – 0:0), navíc Mocek (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 5258. Střely na branku: 40:39 (21:6, 6:19, 7:12 – 6:2). Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Ondřej Veselý – Radovan Somík.
Berani Zlín: Sedláček – Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Kotvan, Řezníček – Balaštík, Leška, Čech – Honejsek, Čajánek, Veselý – Kubiš, Holík, Köhler – Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Richard Jurík a Richard Hrazdíra.
Dynamo Pardubice: Salfický – Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek – Bartek, Cetkovský, Somík – Radil, Kousal, Buchtele – Brendl, Rolinek, Starý – Zohorna, Nosek, Semorád. Manažer: Miloš Říha. Trenéři: Jaroslav Landsman a David Pospíšil.

Povedenými výkony v posledních zápasech a hlavně třemi výhrami v řadě si pardubičtí hokejisté vybojovali před závěrečným kolem výhodnou pozici k tomu, aby proklouzli do předkola play off. V cestě jim ale stál Zlín, kterému se doma daří, navíc pomýšlel na Prezidentskou trofej pro nejlepší tým základní části.

Pardubicím k postupu stačilo vyhrát za tři body, aby se nemusely ohlížet na výsledky Vítkovic a Komety Brno. V každém jiném případě potřebovaly uhrát minimálně stejně bodů jako Kometa nebo o bod víc než Vítkovice.

Zlín využil dvě přesilovky a dostal se do vedení 3:0

Zlínští hokejisté převedli mohutný nástup do utkání, který ještě podpořilo vyloučení Kočího. Domácí hráči ostřelovali Salfického ze všech stran, ale kotouč do branky dostali až po návratu pardubického beka na led. Na brankovišti byl nejpozornější Petr Čajánek a lehkým doklepnutím otevřel skóre – 1:0.

Minutu poté mohl srovnat Rolinek, ale nedokázal do sítě dopravit kotouč, který poskakoval po brankovišti. Jinak se první třetina odehrávala výhradně v pardubickém obranném pásmu. Salfický se měl co ohánět, během první třetiny na jeho klec letělo 21 střel. Pardubice proti tomu vyslaly pouze šest pokusů.

Ve 13. minutě dostali domácí hráči k dispozici dvojnásobnou přesilovku a pardubickou trojku pevně sevřeli. Salfický dlouho odolával střelám ze všech pozic, ale na dorážku důrazného Ondřeje Veselého z hranice brankoviště už nestačil – 2:0.

Poměr vyloučení v první dvacetiminutovce byl 0:5. A Pardubice za své fauly pykaly. Veselého průnik Salfický ještě zlikvidoval, ale o chvíli později dostal kotouč od Lešky zadovkou přesně na hůl Jaroslav Balaštík a okamžitě expedoval puk do odkryté branky – 3:0.

Pardubice třemi góly během 128 vteřin srovnaly na 3:3

Pardubice po pauze zvýšily tempo a blízko snižující brance byl Semorád. Sedláček proti jeho dorážce vytasil parádní zákrok a kotouč udržel před brankovou čárou. Ve 24. minutě si hosté zahráli první přesilovou hru v zápase, avšak nenaložili s ní dobře. Zlínská obrana dobře bránila a střely z dálky zachytával Sedláček.

Nepříjemný moment přinesla 28. minuta. Holík v protiútoku napálil tyč pardubické branky, o kterou při souboji s dalším útočníkem zavadil Jiří Vašíček a poté nešetrně narazil do zadního mantinelu. Důrazný obránce odjel po svých, ale s poraněnou krční páteří pro něj zápas skončil.

Pardubice poté ještě několikrát podržel pozorný Dušan Salfický. Poradil si jak s nájezdem Okála, tak i s šancí Kubiše, který pálil k tyči. To už ale počítali šance i hosté a brzy se začaly dít velké věci.

Po krátkém tlaku v útočném pásmu si kotouč před Sedláčkem našel jako první Jan Buchtele a bleskovou dorážkou snížil – 3:1. Krátce poté mohl tentýž hráč přidat další gól, ale z mezikruží nedokázal trefit skulinku v postavení Sedláčka.

I tak se ale Východočeši definitivně vrátili do zápasu. Sedláček vyrazil kotouč jen před sebe, kde byl nejdůraznější Robert Kousal – 3:2. Uběhlo 31 vteřin a rozjaření pardubičtí hokejisté slavili znovu. Tomáš Nosek si před brankou počíhal na pas Zohorny zpoza branky a ranou k tyči vyrovnal – 3:3.

Ve třetí třetině branka nepadla, Pardubice jí ale byly blíže

Za nerozhodnutého stavu hrály oba týmy mnohem pozorněji dozadu. Přesto zlínským bekům pláchl Pavel Brendl, ale zakončoval v tísni, a tak nedokázal vystřelit přesněji. Slušný vítr v obraně PSG vytvářel Robert Kousal, jenž se cpal do zakončení při každém střídání, ale Sedláček mu další branku nepovolil.

Zlín měl k dispozici dvě přesilové hry, ale tentokrát už v nich nebyl tak precizní jako v první třetině. Hnout s vyrovnaným stavem mohl i Rolinek, kterého ve vyložené šanci před prázdnou brankou zahákoval Tesařík a zamezil tak jistému gólu. Přesilovou hru ale hosté nesehráli nebezpečně.

Vzhledem k výsledkům z ostatních stadionů bylo v závěru jasné, že o hodně hrají pouze zlínští hokejisté. K dispozici měli ještě přesilovku po faulu Mocka, ale ani v té nedokázali zlomit remízový stav. Utkání dospělo do prodloužení.

Prodloužení rozhodl zlínský Urbanec

Zlín na začátku prodloužení dohrával přesilovou hru, teď už ale ve čtyřech proti třem. Salfický se opět dostal do víru střel. Nebezpečně to zkoušel Leška, po něm napálil tyčku Zámorský. PSG si ale ani tak nenechalo výhru vzít. Po akci Čajánka se dostal k dorážce Patrik Urbanec a střelou k tyči rozhodl o zisku Prezidentského poháru.

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Měli jsme parádní vstup do utkání a první třetina byla z naší strany hodně povedená. Pak se ukázalo, jak je zrádné rychlé vedení 3:0. Hráče jsme upozorňovali na to, že nás čeká ještě 40 minut a že Pardubice to určitě nezabalí. Naším pětiminutovým výpadkem se soupeř vrátil do zápasu. Poslední třetina byla vyrovnaná a bylo jasné, že kdo dá gól, tak vyhraje. V prodloužení se štěstí přiklonilo na naši stranu. První místo je dárek pro nás i pro diváky, kteří dnes přišli v hojném počtu.“

David Pospíšil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do utkání jsme vstoupili ospale a ustrašeně. Domácí toho využili, vytvořili si tlak a proměnili přesilové hry. Teprve od druhé třetiny se hráči probudili a začali hrát jednoduchý, důrazný a přímočarý hokej. Dokázali jsme srovnat stav a od té doby to byl zápas s parametry play off. Bylo jen otázkou času, která strana dá gól a na kterou stranu se přikloní vítězství. V tuto chvíli je pro nás důležité, že jsme v play off a že jsme uhráli desátou příčku."