16.10.2007

Domácí premiéra se nepovedla, Pardubice podlehly Zlínu

Až ve třetí třetině se téměř 9000 diváků v rekonstruované ČEZ Areně dočkalo branek v předehrávce 34. kola nejvyšší hokejové soutěže. Nejprve dvakrát udeřili hosté ze Zlína, na začátku třetí třetiny se prosadil Miroslav Ďurák, v oslabení na 2:0 ze zlínského pohledu zvyšoval Jaroslav Balaštík. V téže přesilovce stihl Moeller vyrovnat po střele Libora Pivka, ale na vyrovnání přes několik slibných šancí nedosáhl. Nepomohla mu ani více než minutová hra bez brankáře.

O2 extraliga, 34. kolo, úterý 16.10.2007, ČEZ Arena Pardubice

1:2
0:0, 0:0, 1:2
Branky a nahrávky: 54:42 Pivko (Havíř) – 41:10 Ďurák (Záhorovský), 53:54 Balaštík (Leška). Rozhodčí: Homola – Hejduk, Křivský. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8847. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Jan Kolář II, Snopek, Havíř, Richter, M. Šeda, Posmyk, Linhart – P. Sýkora, Pucher, Rolinek – Somík, Pivko, Ondřej – Tvrdík, Blažek, Zohorna – Starý, Koukal, Cetkovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Berani Zlín: Murín – Hamrlík, Zubíček, Nosek, Galvas, Vosátko, Lučka, Ďurák – Balaštík, Leška, Záhorovský – M. Pšurný, F. Čech, R. Pšurný – Okál, M. Čech, Mokrejš – Kubiš, Balán, Ondráček. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Remízový stav spravedlivě dokumentoval poměr sil

Těsně před vhozením úvodního buly proběhla poslední vzpomínková akce na tragicky zesnulého obránce Moelleru Martina Čecha, kterou navíc umocnilo první střídání domácího celku pouze se čtyřmi muži v poli. Zlín si vzal slovo hned po půlminutce hry, kdy v krátkém sledu Lašáka vyzkoušeli z dálky obránce Nosek a Vosátko.

Výhodu úvodní početná převahy dostali po faulu jednoho z bratrů Pšurných pro změnu domácí hokejisté, jenže krom Píšovy střely na lapačku a Rolinkova pokusu zpoza branky žádnou vyloženou šanci nezaznamenali. To zlínští byli ve své přesilovce nebezpečnější a po Leškově vtipném pasu napříč brankovištěm promáchl v jasné šanci Balán.

Hra v první dvacetiminutovce trpěla častými nepřesnostmi, více nervozity bylo na holích hráčů Pardubic. Nebylo se tak čemu divit, když ani další přesilovka domácího celku nedošla gólového naplnění. Paradoxně tak ve vlastním oslabení mohl po chybě Zlína v útočné třetině pelášit sám na Murína Sýkora ve dvojici s Rolinkem, jenže to by muž v pruhovaném nesměl přerušit hru pro postavení hostujícího hráče v brankovišti.

Netrpěliví diváci se snažili hnát Pardubice do útoku, zvlášť když na trestnou lavici zavítal až příliš dotěrný Balaštík. Moeller sice neskóroval, ale náznaky kombinační hry naznačily potenciál domácího souboru. Minutu před vypršením první třetiny mohl konečně rozjásat pardubické příznivce Michal Tvrdík, to by ale musel trefit z půl metru odkrytou branku po perfektní akci Blažka.

Střelci si vybírali dovolenou

Druhou pasáž načal zbytečným faulem Sýkora a před Lašákem bylo pořádně dusno. Zlínský zámek orámovala akce Záhorovského, která po gólu přímo volala. Hříšník Sýkora se hned po návratu na led snažil odčinit svůj přestupek a vymyslel lahůdkovou přihrávku na Koláře najíždějícího z druhé vlny. Jak už to u Pardubáků bývá, místo střely přišla klička a bylo po možnosti.

Jednodušeji hrající Zlín si vypracoval po pěkné kombinaci střelu z mezikruží v podání Záhorovského, Lašák ale dobře povyjel a stihl zkrotit neposedný puk na své hrudi. Útočné choutky Moravanů tím ale nekončily. Leškův výpad po pravé straně a následný bekhendový pokus musel znovu likvidovat jistě chytající domácí gólman.

Zlínské manévry završila přesilová hra po faulu Ondřeje, v ní ale nejvíce zaujala herecká vložka Balaštíka a tvrdá rána Richtra ze středního pásma, která nadělala Murínovi kupu starostí. Aktivnější hosté se i po skončení početní výhody tlačili před Lašáka, pálícímu Mokrejšovi chybělo v zakončení více klidu. Přesilovku si zahrál i Moeller po faulu Zubíčka, jenž už neměl jinou možnost, jak odzbrojit hbitého Rolinka. Jmenovaný hráč byl také u jediné pořádné šance, ale jaké! Po přesném pasu od zadního mantinelu pálil zhruba ze tří metrů a po hříchu minul poloprázdnou branku a nechtěně tak napodobil spoluhráče Tvrdíka.

Pardubice viditelně přidaly a stále častěji se hrálo před Murínem. Ze souvislého tlaku vydolovaly faul Zubíčka a možnost hrát do konce třetiny s výhodou jednoho bruslaře v poli. Přesilovka netrvala dlouho, nádherný pas za obranu dostal zlínský kapitán Okál a pelášil sám na Lašáka. Ten jeho pokus o blafák vykopl špičkou brusle, jenže vzápětí sudí Homola poslal za katr stínujícího Snopka a síly se srovnaly.

Pardubice se probudily pozdě

Se Zubíčkem a Snopkem na lavici hanby odstartovalo třetí dějství, které načala pumelice Sýkory z levého kruhu. Vteřinu před vypršením trestu pardubického obránce vyhrál Záhorovský v útočném pásmu čistě buly na Ďuráka a jeho ránu těsně nad ledem zastavila až síťka za Lašákem – 0:1. Zlínu narostla křídla a mohlo být ještě hůř, kdyby Balaštík osamocený mezi kruhy mířil přesněji.

Hosté měli i další příležitosti. Po chybě Pivka a jeho následné záchranné brzdě v přesilové hře dvakrát nebezpečně před Lašákem tečoval plachtící touš Mokrejš a jen rychlé reflexy domácího brankáře a trocha štěstí zabránily další brance. O odpověď usilovala zejména elitní formace červenobílých, Rolinek bohužel nepřekonal skvělého Murína ani z bezprostřední blízkosti.

8847 diváků sledovalo zoufalou snahu domácího celku o vyrovnání. Pardubičtí téměř rezignovaly na obrannou hru a tlačili se ze všech sil před Murína. Po faulu Mokrejše měli i možnost početní převahy, jenže naložili s ní nejhůře jak mohli. Leška poslal kotouč do jízdy Balaštíkovi a elitní střelec zamířil neomylně nad lapačku – 0:2. Zdálo se být rozhodnuto, jenže i Zlín si vybral malé okénko a tvrdě za něj pykal. Libor Pivko sice nejprve pálil z levé strany hodně nepřesně, jenže po několika vteřinách z obdobné pozice nachytal lehkou střelou po zemi na švestkách Murína a vybojoval naději – 1:2.

Probudily se i zamrzlé tribuny a po dvaceti vteřinách mohlo být po neuvěřitelném závaru a shluku před zlínskou brankou dokonce vyrovnáno! Zlín nestíhal a bránil se jen za cenu faulů. Martin Čech podržel hůl Rolinkovi a v čase 56:35 se otevřela Moelleru možnost k vyrovnání. Před Murínem se vařil led, jenže Zlín se srdnatě bránil a na hranici sebeobětování držel těsné vedení. Logickým vyústěním byl oddechový čas Pardubic a následná power-play bez brankáře. Domácí sice o gól mocně usilovali, jenže na zvrat už bylo příliš pozdě.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Čekali jsme zhuštěnou obranu, kterou Zlín vždycky hraje, když se mu nedaří. To se potvrdilo, my jsme se přes tu obranu sice dostávali do třetiny, ale končili v prostoru za brankou místo toho, abychom šli do brány. Chodili jsme do rohů a tam tvrdě a urputně bojovali. Vytvořili jsme si pár šancí, Tvrdík a Rolinek do prázdné, bohužel jsme je netrefili a pak rozhodl jediný gól. Hráčům toho nemohu moc vytknout.“

Jaroslav Stuchlík (RI Okna Zlín): „Počítali jsme, že rozhodující bude ustát úvodní nápor Pardubic, který jsme očekávali a je tady tradiční, navíc byly po dlouhé době doma. Po bezgólové úvodní třetině jsme začali věřit, po té druhé jsme tak nějak tušili, že kdo dá první gól, tak to urve. Bohužel jsme si to zkomplikovali, nechali si dát gól, ale dotáhli to díky přístupu hráčů. Bylo vidět, že obě mužstva jsou poznamenána předchozími výsledky.“